О коло 13 000 души са били евакуирани в североизточната част на Филипините, тъй като най-известният вулкан в страната - Майон, продължава да изхвърля лава.
С камиони и каруци, теглени от биволи, хората, живеещи в "постоянната опасна зона" или в радиус от шест километра, избягаха в убежища.
Известен със своята "перфектна" конусовидна форма, Майон започна да изхвърля лава миналата седмица.
Но евакуацията започна едва през уикенда, когато вулканичната активност се засили, предизвиквайки тревоги.
Възможно е да бъдат евакуирани още хора, ако вълнението на Майон се засили през следващите дни, заяви Тересито Бакол, главен вулканолог на страната.
@AFP TIMELAPSE: Philippines' Mayon volcano spews lava.
— AFP News Agency (@AFP) June 12, 2023
A rumbling Mount Mayon spews lava from its crater down its slopes. Mayon, about 330 km (205 miles) southeast of the capital Manila, is considered one of the most volatile of the country's 24 active volcanoes pic.twitter.com/TPmOG06gwp
Понастоящем той е под третото най-високо предупреждение в петстепенната система, която прогнозира опасност от опасно или експлозивно изригване. Технически той изригва, макар и с бавни темпове, като от кратера изтича лава, твърдят учените.
Разположен на земеделския полуостров Бикол, Майон е сред най-активните вулкани в страната. През последните седмици той стана неспокоен, като зачестиха земетресенията и падането на камъни от кратера му.
"Има опасност от бързо движещо се течение от вулканични газове и скали от кратера", казва Бакол пред местни медии. "Ще бъде трудно да се избяга от тези течения."
При изригването през 1814 г. загиват 1200 души и е погребан цял град. Но периметърът беше обявен за забранен, което доведе до по-малко жертви след последните изригвания през 2013 г. и 2018 г.
Тъй като Майон свети в огненочервено, туристите също са започнали да лагеруват по върховете на хълмовете, за да наблюдават вулканичния спектакъл. Майон, който Гинес описва като "най-конусовидния" вулкан в света, е предпочитан от туристите. Местните власти са определили места за наблюдение, където търсачите на силни усещания могат да се възхитят на светещия кратер.
"Миналата нощ Майон отново изнесе представление, като от кратера му потече лава", заяви в понеделник в телевизионно интервю Еуген Ескобар, служител на службата за борба с бедствията в региона.
Филип Балзел, френски турист, заяви пред ABS-CBN News, че се чувства късметлия, че тазгодишната му почивка във Филипините е съвпаднала с избухването на Майон. Той се присъединил към около десетина туристи на наблюдателен пункт в близкия град.
"За първи път в живота си виждам Майон и то с вулканична активност", каза филипинският турист Джоузеф Паласигу от столицата Манила, която е на около половин ден път с кола.
Красотата на Майон е част от филипинската фолклорна попкултура. Името му произлиза от местната дума за красива дама - daragang mayon.
WATCH: Mayon Volcano glows in the night sky as lava and bright orange rocks fall down its slopes this evening.
— CNN Philippines (@cnnphilippines) June 11, 2023
State volcanologists earlier placed Mayon under Alert Level 3, warning nearby residents of possible explosive activity.
📹 Jolly Gozon, Lowie Quijada/CNN Philippines pic.twitter.com/GUsKLh3xuC
Филипинската кралица на красотата Катриона Грей спечели конкурса "Мис Вселена" през 2018 г., облечена в рокля, вдъхновена от лавата, стичаща се по склоновете на Майон. Майка ѝ е родом от провинция Албай, където се намира вулканът.
Майон е сред 24-те активни вулкана на Филипините. През последните дни други два - Таал и Канлаон - също бяха поставени под внимателно наблюдение за признаци на размирици.
Въпреки че последните изригвания не са довели до много смъртни случаи, мощни тайфуни в миналото са предизвиквали вулканични кални потоци, които са се оказвали фатални.
През 2006 г. тайфунът Дуриан отнесе вулканични отломки от склоновете на Майон, като погреба села и уби около 200 души. През 2020 г. най-малко 10 души са загинали при вулканични кални свлачища, предизвикани от супер тайфуна Гони.
През уикенда мощен тайфун от Тихия океан подмина района на Майон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!