М айка Тереза ще бъде обявена от Римокатолическата църква за светица на 4 септември 2016 г., съобщи днес Ватиканът, цитиран от световните агенции.
Покойната носителка на Нобелова награда за мир Агнес Гондже Бояджиу, както е истинското име на католическата монахиня от албански произход, посвещава живота си на грижата за най-бедните - първоначално в Индия, а после и по цял свят.
Сега папа Франциск предприе стъпка към канонизирането на "светицата от Калкута", като одобри указ, с който се признава второ чудо, смятано за резултат от молитвите й към Бога.
Конгрегацията по беатификацията (органът на Ватикана, който преценява дали има основания някой да бъде обявен за "блажен") призна за чудо необяснимото от научна гледна точка излекуване на 35-годишен бразилец от множество мозъчни тумори, станало, както се смята, благодарение на молитвите на Майка Тереза.
Признаването на извършено чудо
е част от процедурата по канонизиране на светци в Католическата църква.
През 2002 г. беше признато първото чудо на Майка Тереза, което проправи път към обявяването й за блажена, но процесът по канонизирането изисква да бъде признато и второ.
Майка Тереза е албанка, родена през 1910 г. в Скопие. Тя обаче работи главно в Калкута, Индия, където през 1950 г. основава милосърдни мисии. През 1979 г. е удостоена с Нобелова награда за мир, а през 2003 г. папа Йоан-Павел Втори я обявява за блажена.
Майка Тереза почина на 5 септември 1997 г. на 87 години.
Не всички обаче са съгласни, че става дума за "светица"
Сред основните критики срещу нея са: че съоснованият от нея орден Мисионери на милосърдието, както и други домове по света, предоставят некачествени здравни грижи, че единствената й, користна, цел е била покръстването на болните и умиращите, както и че с множествата дарения е било злоупотребявано и те са били отклонявани за целите на мисионерската дейност.
Сред най-отявлените критици на Майка Тереза е известният британски атеист и автор Кристофър Хитчънс. През 90-те години покойният вече писател заложи собствената си репутация, за да разобличава непоклатимата слава на монахинята по онова време.
През 1994 г. той и британският журналист от пакистански произход Тарик Али направиха крайно
критичен документален филм, озаглавен "Ангелът от Ада" (Hell's Angel)
Филмът се базира на редица от заключенията на Аруп Чатерджи, британско-индийски писател, работил в един от милосърдните домове на Майка Тереза, като критикува условията там, сравнявани от някои с концентрационен лагер.
По-късно Хитчън написа и книга, озаглавена "Мисионерската поза", в която задълбочава критиките си.
Престижният научен журнал "Лансет" също публикува критика за условията в домовете, където се полагат грижи за "умиращите", като това изследване съвсем не е единственото.
Мнозина упрекват монахинята също така, че реално е съюзник на статуквото, посочвайки връзките й с противоречиви световни фигури, както и нейните консервативни позиции по въпросите на аборта, разводите, контрацепцията и др.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!