А рабските страни от Персийския залив поискаха от Netflix да премахне "обидно съдържание" в стрийминг платформата, очевидно имайки предвид програми, показващи гейове и лесбийки, съобщи Асошиейтед прес.
В съвместно изявление, публикувано от името на комисия на Съвета за сътрудничество в Залива, се посочва, че тези програми "противоречат на ислямските и обществените ценности и принципи".
Saudi Arabia and Gulf states warn Netflix over violating 'Islamic values' https://t.co/QUlhNrZf0I
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 7, 2022
Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства също публикуваха изявлението чрез своите правителства. Тези две страни заедно с Бахрейн, Кувейт, Оман и Катар влизат в регионална организация.
Въпреки че изявлението не съдържа подробности, саудитската държавна телевизия излъчи и видеозапис на интервю, проведено с жена, определена като "поведенчески консултант", която описва Netflix като "официален спонсор на хомосексуализма". В същото време телевизията излъчи кадри от анимационния филм "Джурасик свят: Лагер Креда", в който две жени се целуват, но кадрите бяха размазани.
Компанията Netflix, която е базирана в Лос Гатос, Калифорния, не отговори на молбите за коментар, отбеляза АП.
Saudi Arabia and other Gulf countries are threatening to take legal action against Netflix if it doesn't remove shows that "contradict Islamic values."https://t.co/drFXQteMSz
— DW News (@dwnews) September 6, 2022
През юни страни от мюсюлманския свят забраниха публичното показване на най-новия анимационен филм на Дисни "Баз Светлинна година" заради кратък момент, в който две лесбийки се целуват. След това стрийминг платформата Дисни+ на компанията заяви, че „достъпното ѝ съдържание трябва да бъде съобразено с местните регулаторни изисквания“ в арабските страни от Персийския залив.
Много мюсюлмани смятат гейовете и лесбийките за грешници. В някои части на арабския свят членове на ЛГБТК+ общността са били арестувани и осъждани на затвор. В някои държави се прилага дори смъртно наказание.
Искането към Netflix идва и в момент, когато регионалните стрийминг услуги се опитват да намалят приходите на Netflix, включително услугата Шахид, управлявана от Ем Би Си Груп, която е саудитска собственост. Смята се, че саудитското правителство държи контролния пакет акции в Ем Би Си Груп след поредица от арести през 2017 г., разпоредени от престолонаследника принц Мохамед бин Салман по обвинения в корупция, при които той централизира властта в кралството.
Netflix вече е ограничила съдържанието си в Саудитска Арабия.
През 2019 г. активисти заклеймиха стрийминг услугата за това, че е изтеглила епизод от сериала „Патриотичен акт“ на комика Хасан Минхадж, който критикува принц Мохамед заради убийството и разчленяването на журналиста от „Вашингтон пост“ Джамал Хашоги, както и участието на кралството във войната в Йемен. Тогава от Netflix заявиха, че епизодът е бил премахнат от кралството в резултат на правно искане от страна на властите, а не заради съдържанието му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!