С амо огромните инвестиции в „зелена” енергия могат да помогнат за преодоляване на икономическата криза, причинена от пандемията от новия коронавирус, като същевременно насочат света по пътя към постигане на целите за забавяне на климатичните промени, обяви Международната агенция по енергетика (МАЕ).
В своя годишен доклад, разглеждащ перспективите пред енергийните пазари през следващите десетилетия, МАЕ представя няколко сценария.
За първи път докладът „World Energy Outlook” включва насоки за постигане на въглеродно неутрална икономика през 2050 г. Това е цел, която някои правителства вече са си поставили. Нейното постигане гарантира, че повишаването на глобалните температури ще остане под 2 градуса по Целзий, спрямо прединдустриалните нива, както е записано в Парижкото споразумение от 2015 г.
„Въпреки рекордния спад на глобалните въглеродни емисии тази година, светът далеч не прави достатъчно”, коментира директорът на МАЕ Фатих Бирол. „Икономическият спад ги намали само временно”.
МАЕ прогнозира, че въглеродните емисии от сектора на енергетиката ще намалеят със 7% тази година.
Доклад чертае катастрофален сценарий за хората
Но докато правителствата обмислят допълнителни икономически стимули, те могат да постигнат и климатичните цели, като насочат инвестициите към чиста енергия.
„Етапна промяна в инвестициите в чиста енергия, в съответствие с плана за устойчиво възстановяване на МАЕ, предлага начин за стимулиране на икономическото възстановяване, създаване на работни места и намаляване на емисиите”, твърди докладът.
Не, коронавирусът не спасява планетата!
По-рано тази година МАЕ, заедно с Международния валутен фонд, представиха план за използване на инвестиции в „зелена” енергия за създаване на работни места и стимулиране на икономическото възстановяване. Той предвижда допълнителни 1 трилион долара годишно през следващите три години за подобряване на енергийната ефективност, изграждане на нисковъглеродни енергийни и електрически мрежи и замяна на горивата с по-устойчиви източници на енергия. Подобни усилия биха имали незабавно въздействие върху увеличаването на парниковите емисии. Така върхът на глобалното замърсяване с въглероден диоксид ще е достигнат през 2019 г.
Преминаването към това, което МАЕ нарича в своя сценарий „устойчиво развитие”, ще доведе до „по-чист въздух, отколкото по време на мерките за социална изолация през 2020 г. без прекъсвания в икономическата дейност или начина на живота на хората”.
Как от коронавируса се ражда новият световен ред
МАЕ обаче предупреждава, че добавянето на възобновяеми източници на енергия към електрическата мрежа няма да бъде достатъчно, ако индустрията не намали въглеродния си отпечатък. Редица държави са си поставили цели да станат въглеродно неутрални през 2050 г., като например страните от ЕС, и за първи път МАЕ планира какво ще е необходимо за осъществяването на тази цел в световен мащаб. В допълнение към допълнителното ускоряване на усвояването на чиста енергия и електрически превозни средства, МАЕ смята, че индивидуалното потребителско поведение ще трябва да се промени с по-малко пътувания с кола на кратки разстояния, по-големи ограничения на скоростта и по-малко полети на къси разстояния.
„Поемането по този път би било изключително предизвикателство, но би създало съществена разлика по отношение на намаляването на рисковете от влошаване на климатичните промени”, посочват от МАЕ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!