Е дно от големите предизвикателства, пред които е изправено съвременното общество, е борбата с дезинформацията и фалшивите новини. В наши дни става все по-трудно да се постави границата между истината и лъжата. За някои политици, обаче, това е отлична възможност за трупане на популярност. Изненадващо или не, те не само се опитват да манипулират общественото мнение, но дори поставят под съмнение или изопачават безспорни научни факти. Ето и няколко примера:
- „Лъжи, идващи от дълбините на ада“
През 2012 г. конгресменът от Републиканската партия Пол Браун е част от специален комитет към Камарата на представителите, целта на който е да гарантира, че американските политици не изопачават научни факти и не разпространяват неверни твърдения. Съвсем скоро, той привлича вниманието на медиите в САЩ със своите, меко казано, противоречиви изказвания. По думите му, еволюцията и теорията за Големия взрив са „лъжи, идващи от дълбините на ада“. Освен това, според Браун, Земята е на 9000 години, създадена е за шест дни, а всеки, който не е съгласен с тези твърдения, „се нуждае от спасител“. Не е особено изненадващо, че републиканецът сочи Библията като единствен достоверен източник на информация. Всичко това става повод за отправянето на остри критики срещу Камарата на представителите и повдигането на логичния въпрос как подобен човек е станал член на комитет, приоритет на който трябва да бъде науката.
- Мишки с човешки мозъци
Чаеното парти е обществено-политическо движение в САЩ, което започва своята история през 2007 г. Първоначално, неговите членове настояват за по-ниски данъци и намаляване на държавния дълг, но постепенно целите му се променят, тъй като към него се присъединяват редица популисти и симпатизанти на крайната десница. Сред тях е Кристин О‘Донъл – консервативна активистка, която през 2010 г. се кандидатира за сенатор от щата Делауеър. Малко преди това, тя предизвиква истински скандал с твърденията си, че американски учени се занимават с изследвания, които могат да променят света. Според нея, тяхната цел е да създадат кръстоски между хора и животни. Пред медиите О‘Донъл допълва, че има доказателства как напълно функциониращи човешки мозъци са имплантирани в…мишки. Нейното смехотворно твърдение е базирано на изследване, проведено през 2005 г., при което стволови клетки от човешки ембриони са инжектирани в зародиши на гризачи. Задачата, която си поставят учените, е да съберат данни, които да бъдат използвани в борбата с различни неврологични заболявания – като болестта на Паркинсон, например.
- Войната срещу наркотиците
През 1971 г. тогавашният президент на САЩ Ричард Никсън слага началото на „войната срещу наркотиците“, обявявайки ги за „обществен враг номер едно“. С приемането на строги закони, както и налагането на тежки присъди не само на престъпниците, занимаващи се с търговия на забранените субстанции, но и на наркозависимите, държавният глава цели да изкорени проблема, засягащ голям брой американци. За да демонстрира колко тежка е ситуацията, той създава комисията „Шафър“. Тя трябва да разследва вредите, които нанася на човешкото тяло употребата на марихуана. Във въпросната комисия Никсън назначава редица експерти, известни с крайните си мнения относно наркотиците. Стратегията му е ясна – заключенията на учените трябва да подкрепят предложението му за пълна забрана на марихуаната. За негова изненада, след провеждането на десетки изследвания, експертите достигат до съвсем различен извод – според тях, тя трябва да бъде легализирана. Никсън, разбира се, няма никакво намерение да се вслуша в призива на учените. Още преди докладът им да бъде публично представен, президентът нарежда комисията да бъде разпусната. Що се отнася до „войната срещу наркотиците“, тя отнема живота на много хора, но без да постигне очакваните резултати. Любопитна подробност е, че с нея е свързано едно от най-емблематичните събития в историята на американската попкултура. В края на 1970 г. легендарният изпълнител Елвис Пресли изпраща писмо на Никсън, в което изразява желанието си да се включи в борбата с наркотрафика. Двамата дори се срещат в Белия дом, като музикантът подарява револвер „Колт“ на държавния глава.
Before there was Kanye and Trump, there was Elvis and Nixon https://t.co/4iVKx8YmEe
— The Washington Post (@washingtonpost) October 11, 2018
- Опасните язовци
С какво ще бъде запомнено управлението на Дейвид Камерън, който в периода между 2010 и 2016 г. беше премиер на Великобритания? Отговорът на този въпрос изглежда лесен – провеждането на референдума за Брекзит и последвалото излизане на Обединеното кралство от ЕС. За редица природозащитници, обаче, едно друго негово решение не спира да е обект на критики и възмущение. Става въпрос за кампания, целта на която е популациите на язовци да бъдат намалени с цели 70%. В резултат, огромен брой от тези животни са заловени, затворени в клетки и безжалостно убити. По този начин Камерън се надява да намали случаите на туберкулоза сред кравите – твърдение, което впоследствие е опровергано от независим екип учени. Кампанията продължава няколко седмици, след което е временно прекратена, но подновена около година по-късно, въпреки протестите на природозащитници. Сред недоволните от действията на властите е сър Дейвид Атънбъроу – виден изследовател, пътешественик и създател на редица научнопопулярни филми за природата. По думите му, избиването на язовците е „очевидно игнориране на науката“. Отговорът на Камерън не закъснява – той признава, че това със сигурност е едно от „най-непопулярните му решения“, добавяйки, че „дълбоко вярва“ в правотата си. Думите на премиера разпалват още по-голямо недоволство, като критиците му отбелязват, че очевидно нито едно научно изследване не може да повлияе на неговите лични убеждения.
Trump Open To RFK Jr.’s Anti-Water Fluoride Proposal, Doesn’t Rule Out Banning Some Vaccineshttps://t.co/o9lpB7sbad pic.twitter.com/pEuvOyYtvT
— Forbes (@Forbes) November 3, 2024
- Доналд Тръмп срещу ваксините
За никого не е тайна, че Доналд Тръмп е политик, който често изопачава истината и разпространява неверни твърдения. През 2012 г. настоящият президент на САЩ започва да твърди, че ваксината срещу морбили, паротит и рубеола може да предизвика аутизъм. Същата теза той защитава по време на предизборен дебат, състоял се през 2015 г. В типичния си стил, Тръмп разказва историята на свой служител: „На неговото дете, красиво дете, сложиха ваксина и седмица по-късно се разболя тежко, имаше ужасна треска, а сега е с аутизъм“. Думите му предизвикват вълна от коментари, а във вестник „Вашингтон поуст“ е публикувана статия, посветена на историята на т. нар. „антиваксърство“. В нея се подчертава, че въпросното движение е основано на проучване, резултатите от което са оттеглени заради установени неточности и липса на достатъчно данни. Днес, учените са единодушни, че не съществува директна връзка между ваксините и аутизма.
Още от автора:
Ердоган срещу Имамоглу – сблъсъкът за бъдещето на Турция
Задава ли се краят на ерата Орбан
Република Сръбска – бурето с барут, което може да избухне съвсем скоро
Непостижима цел ли е мирът в Украйна
Шокиращата история на най-корумпирания държавен лидер в историята
Единството като непостижима цел: Застрашено ли е бъдещето на ЕС
Тръмп срещу Зеленски – скандалът, който раздели Запада на две
Кой ще спечели войната в Украйна
Климатичната криза, която заплашва бъдещето на човечеството
Изборите в Германия и неясното бъдеще на Европа
Държавите, които поеха доброволно по пътя на диктатурата
Как Европа се оказа изолирана от преговорите за Украйна
Секретните военни бази в САЩ, за които повечето хора дори и не са чували
Един век по-късно – събитията, които промениха света
Успехи и провали – какво е наследството на Байдън
„Последният диктатор в Европа“ отива на избори
Задава ли се разрив в отношенията между САЩ и Германия
Непостижима цел ли е присъединяването на Турция към ЕС
Неизбежната промяна в отношенията между САЩ и Куба
Най-сериозните икономически проблеми, пред които Тръмп ще се изправи
Операция „Вълшебният свирач“ - как Великобритания евакуира 800 000 деца за три дни