Р уската държавна енергийна компания "Лукойл" планира да продаде рафинерията си в България на катарско-британски консорциум до края на годината, което е знак за отслабващото влияние на Москва върху енергийните доставки в Югоизточна Европа. Това пишат в своя статия от Financial Times.
Компанията продава мажоритарния си дял в "Лукойл Нефтохим Бургас“, голяма рафинерия на черноморското крайбрежие, съобщи групата в писмо до офиса на руския президент Владимир Путин.
Путин трябва да одобри сделката, се казва още в статията.
"Лукойл" избра консорциум, съставен от Oryx Global, контролиран от катарския бизнесмен Ганим Бин Саад Ал Саад, и базираната в Лондон къща за търговия със суровини DL Hudson, за предпочитан купувач и заяви, че иска да приключи сделката преди края на годината.
От Oryx все още отказват да коментират. DL Hudson не е отговорила на запитванията за коментар. Бизнес изданието напомня, че ЕС наложи пълна забрана върху вноса на руски нефт, което затрудни операциите на "Лукойл" в България. Държавата също прилага натиск върху руския собственик да напусне страната, като наложи 60% данък върху печалбата на рафинерията и забрани износа на продукти, произведени от руски суров петрол.
Министърът на енергетиката Владимир Малинов се е информирал от медиите за потенциална сделка за „Лукойл Нефтохим Бургас”. Това обяви той на брифинг в Министерския съвет. И обясни, че ще отправи официални запитвания до акционерите и оперативното ръководство на рафинерията за потенциална сделка. Ако бъдат получени такива данни, те ще бъдат анализирани, съобщи NOVA.
„Подчертавам, че нито Министерството на енергетиката, нито аз разполагаме с такава информация. Нито предоставена от мажоритарния акционер, нито от оперативното ръководство на рафинерията, нито от представителя на държавата, който е в надзорния съвет на дружеството”, подчерта Малинов.
Министърът обясни, че го притеснява липсата на информация, предоставена по официален път.
„По тази причина ще отправим официални запитвания до акционерите и оперативното ръководство на рафинерията за тази потенциална сделка. Ако получим такава информация, ще я анализираме”, заяви още той.
Малинов поясни, че правата, с които държавата разполага заради „златната” си акция в рафинерията, са прекалено лимитирани. Затова ще настоява държавата да има повече възможности за получаване на информация при промяна на собствеността, но и за изразяване на категорично мнение по отношение на такъв тип процеси.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!