С поред проучване е установено, че малък брой диви птици в Ню Йорк са заразени със силно патогенния щам H5N1.
(Във видеото може да научите повече за: Нова вълна от птичи грип във Франция поражда опасения за смъртоносният вирус)
Това е първата широкомащабна оценка на птичия грип в градска популация от птици в САЩ.
Макар че обикновено смятаме, че рискът за хората е най-голям в селските райони, около места като птицеферми, проучването подчертава необходимостта от осведоменост за други начини на заразяване.
Авторите на проучването подчертават, че новината не е повод за тревога и че няма причина да се смята, че обществеността в Ню Йорк е изложена на значителен риск.
Highly Pathogenic H5N1 Flu Found In New York City Wild Birds By Citizen Scientistshttps://t.co/BosBUCxGk6
— IFLScience (@IFLScience) May 15, 2024
"Важно е да се спомене, че тъй като открихме H5N1 в градски птици, това не означава начало на пандемия от човешки грип. Знаем, че H5N1 се среща в Ню Йорк от около две години и няма регистрирани случаи при хора", казва съавторът д-р Кристин Марици в изявление.
Всъщност местните здравни власти от известно време предупреждават жителите да се пазят от всякакви птици, които изглеждат болни, и да съобщават за забелязани болни или мъртви птици. Този щам на H5N1 попадна в заглавията на вестниците през последните месеци, след като огнища на болестта при говеда в млечни ферми в няколко щата доведоха до съобщения за заразени хора и котки.
Марици, който ръководи Програмата за лов на вируси в Ню Йорк, и изследователският екип включват общността в проекта си, за да получат по-добра представа дали и как вирусът може да циркулира сред градската птича популация в Ню Йорк.
"Птиците са от ключово значение за установяване на грипните и други птичи вируси, циркулиращи в района на Ню Йорк, както и за разбирането на това кои от тях могат да бъдат опасни както за други птици, така и за хората. А ние се нуждаем от повече очи на терен - ето защо участието на общността е наистина изключително важно", казва Марици.
Програмата е резултат от сътрудничеството между Icahn School of Medicine at Mount Sinai, Wild Bird Fund и BioBus - инициатива, която с помощта на преоборудван училищен автобус пренася лабораторията в общности от ученици, които в миналото са били слабо представени в науката.
Местните гимназисти работят като платени стажанти с учени експерти, които им помагат като наставници. Те получават всички необходими предпазни средства, за да излязат на терен и да съберат проби от птичи изпражнения, които след това помагат да се изследват за наличие на вируси. Проби се даряват и от центрове за хуманно отношение към животните.
Между януари 2022 г. и ноември 2023 г. "Ловците на вируси" са събрали 1927 проби. Щамът на вируса H5N1 е уловен в проби от шест отделни птици, представляващи четири различни вида: Канадски гъски (Branta canadensis), червеноопашати ястреби (Buteo jamaicensis), соколи скитници (Falco peregrinus) и пилета (Gallus gallus domesticus).
Анализът показа, че са налице два различни генотипа на H5N1 и че и двата са смесица от клада 2.3.4.4b, който циркулира в САЩ от зимата на 2021-22 г., и ендемични северноамерикански щамове. Много мигриращи птици спират в Ню Йорк по време на дългите си пътувания, което създава идеална възможност за смесване на различни щамове на вируса.
Въпреки че рискът за широката общественост остава нисък, все пак е важно хората да знаят, че има потенциални пътища за предаване на птичия грип дори в градските райони и че жителите знаят как да се предпазят.
Посланието на Марици е, че обикновено е най-добре да се пазим от големи групи диви птици: "Разумно е да останем нащрек и да стоим далеч от дивите животни. Това включва и предпазване на домашните ви любимци от близък контакт с диви животни".
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!