З имната буря, която покри със сняг и лед южните щати на САЩ, доведе до отмяната на хиляди полети, парализира трафика и вся хаос и по Източното крайбрежие.
Югът бе покрит с лед – нещо необичайно за този по принцип топъл регион, предаде Асошиейтед прес.
Лошото време в САЩ причини смъртта на най-малко 21 души.
Големите езера на границата между САЩ и Канада замръзнаха почти изцяло за първи път от 20 години вследствие на новия студен фронт. 87% от повърхността на езерата е покрита с лед. За последен път подобен феномен е бил наблюдаван през 1994 г. Тогава е била замръзнала 94% от повърхността на езерата.
Част от езерата се покрива с лед всяка зима. Делът на замръзналата повърхност обаче не спира да намалява, общо средно със 70% за последните четири десетилетия. По всяка вероятност това се дължи поне частично на промените в климата.
Замръзването на Големите езера обаче е нещо повече от любопитна медийна новина. То може да помогне за възстановяване на водните запаси, като ограничи изпаряването, както и да помогне за запазването на някои животински видове.
Около 1,2 млн. битови и промишлени абонати останаха без електроснабдяване,
с преминаването на бурята от юг на североизток. Към снощи около 550 хил. от тях все още бяха без ток, най-вече в Джорджия и Каролина. В резултат стотици хиляди жители в южните щати чакаха на студено електроснабдяването да бъде възстановено.
Най-сериозни проблеми има в Джорджия, Алабама, Южна и Северна Каролина. Властите в тези щати съобщават, че възстановяването на електроснабдяването може да отнеме около седмица.
В столицата Вашингтон паднаха 23 см сняг, в Ню Йорк - близо 25 см, а в някои части на Ню Джърси - над 28 см.
На места валежите намаляха постепенно през вчерашния ден, но прогнозите са за нова снежна вълна тази нощ. Това е една от най-снежните зими в историята на Съединените щати, откакто се води статистика.
Стихията съществено затрудни въздушния трафик. По последни данни в САЩ са отменени над 7600 полета, а други 6400 бяха отложени.
Най-силно засегнати са летищата в Атланта, Шарлот, Филаделфия, Вашингтон, Ню Йорк, Ню Арк, Балтимор и Бостън.
Ситуацията на автомагистралите местните власти оценяват като критична.
Хиляди хора са блокирани в задръствания. Редица пътища са затворени за тежкотоварни автомобили и камиони.
В южните щати ситуацията с автомобилния трафик е дори по-тежка. В Северна Каролина и Вирджиния стотици шофьори, които повече от денонощие са блокирани по магистралите, изоставиха колите си и потърсиха подслон в близките мотели или се прибраха по домовете си пеша.
В Ню Йорк 36-годишна бременна жена загина, след като бе блъсната от снегорин.
Тялото ѝ бе транспортирано в болница в Бруклин, където лекарите се борят за живота на плода. Във Вирджиния шофьор на снегорин бе блъснат от друг камион на комуналните служби.
Трима души загинаха, след като линейка се преобърна на заледен участък в щата Тексас. В щатите Джорджия и Мисисипи има случаи на починали в резултат на измръзване.
Обявена е извънредна ситуация в 11 щата – Вирджиния, Мериленд, Северна и Южна Каролина, Джорджия, Алабама, Мисисипи, Луизиана, Ню Джърси, Делауеър и Тенеси.
Десетки хиляди британци вече втори ден остават без електричество, докато като нова атлантическа буря се придвижва към Великобритания, която се бори с последствията от зимата с най-много валежи за последните 250 години.
Новите дъждове, снеговалежи и силни ветрове се очакват да връхлетят южните части на Великобритания в петък, два дни след като ураганни ветрове пометоха страната, причинявайки смъртта на един човек.
Очаква се през уикенда излязлата от коритото си река Темза да достигне най-високото си ниво за последните 60 години, създавайки нови проблеми за вече наводнените населени места западно от Лондон.
В петък и в събота ще паднат валежи колкото за цял месец,
в резултат на което наводненията, които вече принудиха 6000 семейства да напуснат домовете си, ще обхванат още райони по поречието на реките Темза и Севърн и в Южен Уелс.
Електрическите компании съобщиха, че продължават усилията за възстановяване на електроснабдяването на 56 000 домакинства, което бе прекъснато в резултат на бурята в сряда.
Усилията за ликвидиране на последствията от наводненията, в които са задействани 70% от силите на пожарната и спасителната служби, са
най-мащабното им мобилизиране след Втората световна война.
Междувременно премиерът Дейвид Камерън заяви, че страната ще поиска финансова помощ от ЕС, за да се справи с наводненията, въпреки неговите обещания, че ще предоговори отношенията на Лондон с Брюксел и ще проведе референдум за членството на страната в съюза.
Само преди две седмици британските министри от консерваторите изключиха такава възможност, провокирайки обвинения от либералдемократите, че позволяват на антипатията на партията спрямо ЕС да измести нуждите на засегнатите от наводнения населени места.
Въпреки това, от "Даунинг стрийт" потвърдиха, че правителството "активно обмисля" да поиска помощ от фонда на ЕС за извънредни ситуации.
Възможността да се поиска помощ от Брюксел е била обсъдена на заседание на комисията за кризисни ситуации "Кобра", председател на която бе премиерът Дейвид Камерън. Министрите в момента установяват дали Кралството отговаря на стриктните критерии за получаване на средства от фонда.
Островът може да претендира за повече от 100 млн. паунда.
Летището в японския град Нагоя бе затворено заради снеговалежите, които връхлетяха централната част на страната, предаде ИТАР-ТАСС.
В централните части на Япония днес бяха отменени 43 вътрешни полета.
Най-силни снеговалежи има в районите югозападно от японската столица. В района на град Нагоя е спряно движението по автомагистрала, нарушен е железопътният транспорт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!