Т ази седмица световните цени на какаото достигнаха рекордно високи стойности, тъй като лошите метеорологични условия се отразиха на реколтата в Западна Африка.
Цените на какаото на Междуконтиненталната борса (ICE) в Ню Йорк достигнаха нов исторически връх от 5 874 USD (4 658 GBP) за тон в четвъртък, затваряйки с ръст от 7,3% на 5 805 USD (4 604 GBP).
Цената на основната съставка за производство на шоколад се е увеличила почти двойно - с около 90% - от началото на миналата година.
Производството на шоколад е концентрирано сред няколко големи играчи, а акциите на някои от тях са листвани на публичните пазари.
Американският шоколадов гигант Hershey заяви в четвъртък, че очаква по-нататъшно забавяне на търсенето на продуктите от страна на клиенти, които не искат да плащат в брой, след като продажбите са спаднали с 6,6 % през четвъртото тримесечие.
От там заявяват, че по-високите цени на какаото вероятно ще ограничат приходите им през тази година.
Без ценова гаранция
Hershey не даде гаранции за цените, а главният изпълнителен директор на компанията Мишел Бък заяви в разговор с анализатори вчера след резултатите: "Не можем да говорим за бъдещи цени."
Тя добави:
"Предвид състоянието на цените на какаото, ще използваме всички инструменти в нашия инструментариум, включително ценообразуването, като начин за управление на бизнеса."
Обемите на конкурента му Mondelez, който произвежда добре познати марки, включително Cadbury, Toblerone и Milka, също спаднаха през последното тримесечие.
Скокът на цените се отразява и на купувачите.
През декември организацията за наблюдение на потребителите Which? заяви, че цената на някои шоколадови десерти се е покачила с повече от 50%.
Производителите до голяма степен обвиняват за това проблемите с доставките и лошото производство.
Климатичният феномен Ел Ниньо вреди на производството на какао в Кот д'Ивоар и Гана - съответно най-големите и вторите по големина производители в света.
Какаовите култури са силно чувствителни към промените във времето.
Около 70 % от световното производство на какао идва от Западна Африка, така че стоката е много чувствителна към колебанията на цените, дължащи се на метеорологичните условия.
Източник от бранша заявява пред информационна агенция Ройтерс, че търговците се опасяват, че недостигът ще продължи и през следващата година, тъй като липсващите количества от реколтата през този сезон ще трябва да бъдат запълнени със зърна от следващия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!