Великобритания отрече твърденията, че е освободила осъдения на доживотен затвор за атентата над Локърби либиец Абдел Басет ал Меграхи в замяна на сключването на петролна сделка, предаде Франс прес.
Инсинуацията, че по един или друг начин сме сключили тайно споразумение за освобождаването на Меграхи, е просто абсурдна, заяви лаконично пред Би Би Си британският министър на правосъдието Джак Стро.
Изявлението му бе в отговор на публикация в седмичника "Сънди таймс", в която се твърди, че премиерът Гордън Браун е взел решението за освобождаването на Меграхи, след като преговорите между Либия и британската компания "Бритиш петролиум" за голяма сделка за разработване на петролни находища в джамахирията започнали да боксуват.
Този факт излиза наяве от две писма отпреди две години на Джак Стро до шотландския му колега Кени Макаскил. Те са били изпратени с интервал от пет месеца помежду им, като от тях си проличава ясно обратът в позицията на британското правителство по случая Меграхи.
В първото писмо, датиращо от 26 юли 2007 г., Стро казва на Макаскил, че Лондон ще изключи Меграхи от обхвата на споразумение с Либия за размяна на затворници.
След като преговорите между джамахирията и "Бритиш петролиум" за сделка на стойност до 15 млрд. британски лири за разработване на петролни и газови находища навлизат в застой, британският правосъден министър написва на 19 декември същата година второ писмо до шотландския си колега.
В него Стро признава, че британското правителство се е отказало от опитите си да изключи Меграхи от обхвата на евентуалното споразумение за трансфер на затворници между Великобритания и Либия.
Шест месеца след този обрат Либия подписва сключва сделката с "Бритиш петролиум".
Британско-либийското споразумение за трансфер на затворници пък стана готово през май тази година.
Стро увери пред британската телевизия "Скай нюз", че преговорите между Великобритания и Либия за размяна на затворници са били в рамките на нормализирането на двустранните отношения.
Напълно погрешно е да се каже, че освобождаването на Меграхи е било на някакъв етап част от тези преговори, подчерта той.
Министърът наблегна на това, че Шотландия, чиято съдебна система е независима от Лондон, е можела да наложи вето на прехвърлянето на Меграхи в Либия.
Шотландският премиер Алекс Салмънд от своя страна определи като чиста случайност това, че преговорите за споразумението за трансфер на затворници и за петролната сделка са били водени по едно и също време.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!