Покриване на разноски за обучение, здравни помощи или самолетни билети - такива аргументи се използват в Ливан, за да бъдат убедени избирателите да гласуват на парламентарните избори на 7 юни, предаде Франс прес.
Парите са важен фактор в Ливан, тъй като правовата държава не съществува, заявява Шарл Шартуни, професор по политически науки в Ливанския университет.
В западните страни такива действия биха довели до анулирането на целия изборен процес, изтъква той.
Така например 35-годишната Наташа, която от дете живее в Европа и не се интересува от политика, направо изгаря от нетърпение да отиде в Ливан, след като едно от политическите партии й е подарила самолетен билет, за да гласува за нея.
По телефона за АФП тя посочи, не знае името на кандидата, но силно се вълнува при мисълта да се върне в родината си.
Преди няколко месеца със семейството й се свързала партия от парламентарното малцинство, оглавявано от Хизбула, която им подновила паспортите, платила им самолетните билети и дори престоя им в Ливан "при условие да гласуват за нейния кандидат".
Макар различните партии да отричат категорично всякакви опити за купуване на гласове, това е обичайна практика в предизборните периоди в Ливан и си остава традиция, пуснала дълбоки корени в обществото.
Министърът на информацията Тарек Митри заявява, че това е отдавнашна традиция и не смята, че положението ще се промени за тазгодишните избори.
Мнозина твърдят, че в Ливан масово се вливат пари благодарение на регионални сили, които подкрепят двата съпернически лагера.
Някои страни, като Саудитска Арабия или Иран, финансират предизборните кампании, обяснява Шартуни, имайки предвид двете страни, които подкрепят съответно мнозинството и малцинството.
Западен дипломат, пожелал анонимност, твърди, че е получил доклади от своето министерство, в което става въпрос за 5000 ливански граждани, живеещи в Австралия, които срещу заплащане пътуват до Ливан за участие в изборите.
Живеещите в чужбина ливанци нямат право да гласуват в страната, където пребивават, отбелязва АФП.
37-годишният Марк Дахер, който живее в Северен Бейрут, твърди, че е длъжен да гласува за кандидата на антисирийското мнозинство, тъй като той е намерил работа на жена му.
В Южен Ливан пък 55-годишните Джамал и Шаар получават заплати от близо 700 долара, за да разпространяват идеите на партия, съперничеща на Хизбула.
Предприемач, който предпочита да не си казва фамилното име, сипе хвалби по адрес на Хизбула, която "помогнала с 50 000 долара" за осъществяването на инфраструктурните му проекти в едно от южните ливански села.
40-годишният преподавател Тарек Насиф пък направо го избива на смях, след като един от кандидатите му предложил 2000 литра нафта за отопление на училището през зимата.
Много е щедър, но...защо не помисли за това предишните години, пита учителят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!