Ка ато беше убит с полоний-210 през ноември 2006 г., получилият убежище във Великобритания бивш служител на КГБ Александър Литвиненко е работил за британското разузнаване МИ 6, съобщи Би Би Си.
По време на дознанието на съда са били предоставени документи и вдовицата на Литвиненко - Мария, е разказала, че МИ 6 е плащало на руснака. Също така става ясно, че британските тайни служби са го свързали с испанските си колеги и Литвиненко е трябвало да пътува за Мадрид малко преди смъртта си.
Според предварителното разследване има твърдения, че Литвиненко е бил отровен с полоний по време на среща с двама свои бивши колеги от КГБ - Андрей Лугавой и Дмитрий Ковтун.
Бен Емерсън, адвокатът на вдовицата на Литвиненко - Мария, настоява дознанието да намери отговор на въпроса дали МИ 6 не е изпълнило задължението си да опази живота на руснака "при наличието на реална и непосредствена заплаха за него".
Плащания по обща банкова сметка, притежание на Литвиненко и съпругата му, са правили както МИ 6, така и испанските тайни служби.
Руснакът е трябвало да помогне на Мадрид в разследването на руската мафия.
По думите на Емерсън руснакът е имал водещ офицер от МИ 6, известен само като Мартин. Двамата се срещнали на 31 октомври 2006 г., т.е. дни, преди Литвиненко да бъде отровен.
Адвокатът също така твърди, че Литвиненко трябвало да пътува за Испания с предполагаемия си отровител Луговой.
Други документи доказвали пряката отговорност на руската страна за убийството на Литвиненко, допълва Би Би Си.
Днес британският печат коментира тези сведения. "Индипендънт" твърди, че Литвиненко заявил пред испанския съдия Хосе Гринда Гонсалес, че
организираната престъпност в Русия е под контрола на руските тайни служби
- Федералната служба за сигурност и Службата за външно разузнаване.
В американска дипломатическа телеграма от Мадрид, публикувана през 2010 г. от сайта Уикилийкс, се споменава за "въпрос без отговор" - дали е възможно Владимир Путин да е поддържал връзки с мафията и да е контролирал дейността на организираната престъпност. Редица телеграми сочат, че властите в САЩ са били сигурни, че Путин най-вероятно е знаел за операцията за премахване на Литвиненко през 2006 г.
Кремъл отрича руските власти да са замесени в убийството.
Във връзка с нови факти около смъртта на Литвиненко, изнесени на предварителното изслушване, "Индипендънт" пише, че "руската мафия не се измъчва от угризения на съвестта, щом стане дума да премахне свои врагове, за да запази доходите си, и тя (мафията) има връзки с държавната сигурност".
В този подход според изданието няма нищо необичайно - навремето ЦРУ е използвало американски мафиоти в несполучливите си опити да убие кубинския лидер Фидел Кастро.
Независимо от новите разкрития не бива да се допусне по-нататъшно влошаване на отношенията между Великобритания и Русия - а това се очертава като съвсем реално развитие, пише "Таймс".
Криминалната дейност на руската мафия е главоболие за тайните служби из цяла Европа,
но Великобритания изпъква и в този списък. В Лондон живеят около 100 000 души с руски произход, ред богати руснаци смятат вече британската столица за свой дом.
Затова според "Таймс" нито кралството, нито Русия не могат да си позволят дипломатическа конфронтация във връзка с делото Литвиненко. Тя би станала спънка за сътрудничеството в сфери, важни и за двете страни - борбата срещу прането на пари, наркотърговията, престъпленията в интернет и ислямския тероризъм.
Основното съдебно изслушване по повод смъртта на Александър Литвиненко в Лондон ще започне в британската столица най-рано през май 2013 г., е съобщил ръководителят на дознанието - сър Робърт Оуън.
Литвиненко е работил за МИ 6 и за испанските служби
Съдът в Лондон има документи за пряката отговорност на руската страна за убийството през 2006 г. на бившия служител на КГБ Александър Литвиненко
14 декември 2012, 09:46
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!