С ирийските бунтовнически сили заявиха, че планират да затворят прословутите жестоки затвори, управлявани от сваления президент Башар Асад, и да преследват замесените в убийството или изтезанията на задържани.
Лидерът на бунтовниците Ахмед ал Шараа, известен още като Абу Мохамед ал Голани, също каза, че ще разпусне силите за сигурност на бившия режим в изявление, видяно от информационната агенция Ройтерс.
Затворници са освободени от сирийската "човешка кланица"
Видеоклипове, показващи хиляди затворници, освободени от затвора Saydnaya - наричан "човешка кланица" от правозащитни групи - се появиха след падането на правителството на Асад в неделя.
Почти 60 000 души са били измъчвани и убити в затворите, управлявани от Асад, съобщи базираната в Обединеното кралство група за наблюдение Сирийска обсерватория за правата на човека.
Ислямистката въоръжена групировка на Голани, Хаят Тахрир ал Шам (HTS), поведе други сирийски бунтовнически фракции в светкавична офанзива, която свали 54-годишното управление на династията Асад.Асад избяга в Русия в ранните часове на неделя, където той и семейството му получиха убежище, след като бунтовниците превзеха столицата Дамаск.
ФВ отделно изявление Голани каза, че помилването на онези, които са участвали в изтезанията или убийствата на затворници, е изключено.
Abu Mohammed al-Jolani:
— Globe Eye News (@GlobeEyeNews) December 11, 2024
Syria will not enter another war. The West has nothing to fear from Syria. pic.twitter.com/zQTHvolDRW
"Ще ги преследваме в Сирия и молим страните да предадат избягалите, за да можем да постигнем справедливост", каза той.
След падането на президента Башар ал-Асад сирийците се втурнаха към скандалните затвори на режима, отчаяно търсейки своите близки. В доклад от 2022 г. базираната в Турция Асоциация на задържаните и изчезналите в затвора Сайдная (ADMSP) каза, че Сайдная "ефективно се е превърнала в лагер на смъртта" след началото на гражданската война през 2011 г.
Голани каза още, че ще разпусне силите за сигурност на бившия режим на Асад. Не е ясно колко бързо биха могли да бъдат възстановени от бунтовнически бойци на фона на опасенията относно израелските удари по военната инфраструктура на страната.
В изявлението, видяно от Ройтерс, Голани каза, че неговата група работи с международни организации за осигуряване на възможни обекти за химически оръжия.
Заместник прессекретарят на Пентагона Сабрина Сингх каза, че САЩ са "приветствали" думите на Голани, но казаха, че трябва да бъдат посрещнати с действия.
"Нашият фокус е тези химически оръжия да не попаднат в неподходящи ръце", добави тя.
Новините идват скоро след като Израел извърши стотици удари в цяла Сирия и залови редица военни активи.
Една от атаките е била насочена към изследователски център със съмнения за връзки с производството на химически оръжия, според съобщения в местните медии.
Израел твърди, че действа, за да спре попадането на оръжия "в ръцете на екстремисти".
Химическото оръжие се описва от химическия надзорен орган на ООН, Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО), като химикал, използван за причиняване на умишлена смърт или вреда чрез своите токсични свойства.
SYRIAN REBELS FREE HUNDREDS OF PRISONERS
— PLANET NEWS MONITOR (@planet_monitor1) December 8, 2024
Rebel forces freed inmates from a prison at Mezzeh Air Base following their capture of Damascus.
pic.twitter.com/xC0l31euIC
Използването им е забранено от международното хуманитарно право.
Между 2013 г. и 2018 г. Human Rights Watch документира най-малко 85 атаки с химически оръжия в Сирия, обвинявайки сваленото правителство, че е отговорно за повечето от тях.
Правителството на Асад отрече някога да е използвало химически оръжия.
Сирия подписа сертификата за химически оръжия на ОЗХО през 2013 г., месец след като атака с химически оръжия срещу предградията на Дамаск доведе до смъртта на повече от 1400 души.
Не е известно колко химически оръжия има Сирия, но се смята, че Асад е запазил запаси и че декларацията, която е направил, е непълна.
Жертвите на химически атаки в Сирия наскоро говориха с BBC за опустошителните въздействия, които са преживели.
Междувременно европейските външни министри се срещат в Берлин в четвъртък, за да проведат критични преговори за Сирия и Украйна.
Ден по-късно лидерите на страните от Г-7 ще обсъдят и последните събития в Сирия на виртуална среща, съобщиха от Белия дом.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!