Л идерът на "Хамас" Исмаил Хания е бил убит тази нощ в иранскaта столица Техеран, предаде Ройтерс, като се позова на изявление на палестинската ислямистка групировка.
Iran says Hamas chief Ismail Haniyeh was killed in Tehran
— FRANCE 24 English (@France24_en) July 31, 2024
➡️ https://t.co/NjjpVlO8NY pic.twitter.com/fDgyRvvy5D
В текста се посочва, че Хания е бил убит при "вероломно ционистко нападение срещу резиденцията му в Техеран".
Иранският Корпус на гвардейците на Ислямската революция (КГИР) също разпространи информацията, че Хания е бил убит, предадоха ирански държавни медии.
Middle East crisis: Hamas says leader Ismail Haniyeh killed in Iran – latest updates https://t.co/WUeU8l7W73
— Guardian news (@guardiannews) July 31, 2024
Хания вчера присъства на церемонията по полагане на клетва от новия президент на Иран Масуд Пезешкиан.
"Рано тази сутрин резиденцията на Исмаил Хания в Техеран беше поразена, в резултат на което той и един от телохранителите му загинаха мъченически. Причината се разследва и ще бъде обявена скоро", пише в изявлението на КГИР.
"Убийството на Исмаил Хания е страхлив акт, който няма да остане ненаказан", заяви заместник-председателя на политическото крило на "Хамас" Муса Абу Марзук пред телевизия "Ал Акса".
"Кръвта на Хания няма да отиде напразно", заяви говорителят на външното министерство на Иран Насер Канани, предаде иранската държавна агенция ИРНА.
"Заветът на Хания ще засили дълбоката и неразрушима връзка на Иран, Палестина и съпротивата", добави Канани.
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обеща да унищожи Хамас и да върне всички заложници, взети по време на нападението на 7 октомври, което предизвика войната в ивицата Газа.
Хания беше избран за ръководител на политическото бюро на Хамас през 2017 г., за да наследи Халед Мешаал, но вече беше добре позната фигура, след като стана палестински министър-председател през 2006 г. след съкрушителна победа на Хамас на парламентарните избори през същата година.
Смятан за прагматик, Хания живее в изгнание и разделя времето си между Турция и Катар.
По време на войната той пътува с дипломатически мисии в Иран и Турция, като се среща с турския и иранския президент.
Твърди се, че Хания е поддържал добри отношения с ръководителите на различните палестински фракции, включително с конкурентите на Хамас.
Той се присъединява към Хамас през 1987 г., когато групировката е основана при избухването на първата палестинска интифада или въстание срещу израелската окупация, продължило до 1993 г.
По данни на министерството на здравеопазването в управляваната от Хамас територия, което не предоставя подробна информация за смъртните случаи сред цивилното население и бойците, ответната военна кампания на Израел в Газа е отнела живота на най-малко 39 400 души.
От Ислямската революция през 1979 г. насам Иран превърна подкрепата за палестинската кауза в централен елемент на външната си политика.
Техеран приветства нападението на Хамас срещу Израел на 7 октомври, но отрича да е участвал в него.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!