К огато германският канцлер Олаф Шолц се чувства неловко, той си докосва очилата. Или си играе с химикалката, вратовръзката или с телефона си... с каквото намери. Прави го, когато го похвалят - макар че това се случва рядко. Но най-често го прави, когато го нападат.
Вижте само първото заседание на Бундестага след решението на Шолц да уволни финансовия министър Кристиан Линднер и да предизвика предсрочни избори. Политиците от всички останали партии в Германия излязоха на трибуната, за да се подиграват на канцлера, а лидерът на Германската консервативна партия заяви, че той е ръководил „най-лошото правителство на всички времена“ - и Шолц маниакално превъртя мобилния си телефон. Това посочва авторът на Politico Джон Кампфнер. Той е британски писател, телевизионен водещ и коментатор.
Междувременно човекът, който най-вероятно ще го наследи, лидерът на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц, избегна подобна хипербола, но нанесе по-болезнен удар. В момент, когато цялата политическа и бизнес класа в Германия е в състояние на отчаяние от резултатите от изборите в САЩ, Мерц заяви, че новоизбраният президент Доналд Тръмп може би си спомня смътно Шолц, преди да добави: „Не си мислете, че имате право да говорите с този нов президент. Той ще ви захвърли.“
“Или се интегрирайте, или умрете като глобална сила”: Вярва ли Германия още в Европа?
Като цяло изглежда, че германската политика придобива нова горчивина, докато навлиза в един от най-критичните си моменти. И всеки е зает да обвинява всички останали, че са подвели страната.
Бившият канцлер Ангела Меркел е обвинявана за енергийната зависимост на Германия от Русия и за неуспеха ѝ да реформира икономиката. Линднер, чието зрелищно уволнение ускори последната драма, е обвинен в подкопаване на правителството. Зелените са обвинени, че поставят акцент върху изменението на климата, а не върху икономическото благосъстояние. ХДС се смята за опортюнистичен, а Мерц - за груб. След това, разбира се, се появяват двете крайнодесни партии и опасностите, които те представляват за либералната демокрация.
Но, разбира се, един човек се е провалил повече от всички останали - и това е Шолц. Всезнайкото, човекът, на когото липсва както човешка емпатия, така и политическа смелост, човекът, който вижда ролята си не на капитан на отбора, а на съдия, който постоянно се заяжда с другите две партии в своята коалиция, вместо да ги ръководи. Това посочва Джон Кампфнер за Шолц.
Изборите поставят под въпрос легендарната “дългова спирачка” на Германия
Затова може да изглежда озадачаващо, че Шолц, човекът с най-нисък рейтинг на популярност, ще остане кандидатът на Социалдемократическата партия (SPD) за канцлер, особено когато тя можеше да избере министъра на отбраната Борис Писториус, който се оказва най-популярен. Но и той, и партията се огънаха, смята журналистът.
Шолц поне постъпи решително, като прекрати коалицията. Но дори и в този единствен акт той не се ангажира напълно. Вместо това той се опита да спечели време и да отложи вота на доверие за януари, така че изборите да се проведат едва в края на март, посочва авторът на Politico
Шолц се надяваше - и все още се надява - че ще може да използва времето, за да се възползва от грешките на съперниците си. Това се случи и последния път: По време на речта на федералния президент пред жертвите на наводненията през 2021 г. кандидатът на ХДС Армин Лаше беше хванат да се смее на шега извън сцената. Кандидатът на Зелените и настоящ външен министър Аналина Баербок също си навлече неприятности заради обвинения. И в резултат на това Шолц успя да се промъкне, без да каже или направи нещо забележително по време на тази предизборна кампания.
#Scholz’s leadership failure
— Alfred Lanning (@alfred_lanning1) November 22, 2024
It appears German politics is acquiring a new bitterness. And while everyone is busy accusing everyone else of letting the country down, one man has failed above all others.https://t.co/Br7X1BSk5g
Все още е възможно той да подобри рейтинга на партията си от сегашните 15%, като се обърне към инстинктите на основните избиратели на СДПГ: повече социални помощи, повече сигурност на работното място, повече „мир“ - т.е. по-малко разходи за Украйна (въпреки че той настоява, че това не е негов план). Неотдавнашният телефонен разговор на Шолц с руския президент Владимир Путин - първият му от две години насам - беше осъден от критиците му като първи признак за по-елитарно отношение към Русия по време на изборите.
Истината е, че за разлика от САЩ, Великобритания или Франция, Германия не цени харизмата и бомбастичността в политиката. Все пак тя изисква определен начин на общуване, който изглежда напълно липсва на Шолц, наричан Шолцомат (роботът Шолц).
Например популярните политически чат-шоута по германската телевизия често са полезно средство за привличане на избиратели, но появата на канцлера в най-гледаното предаване, само четири дни след като срина собственото си правителство, беше майсторски клас за това как не трябва да се действа, пише Кампфнер.
Правителствена криза в Германия, Шолц ще иска вот на доверие
Когато водещата Карен Миоса попита дали има някакви съмнения дали ще стане кандидат за канцлер на СДПГ предвид непопулярността му, Шолц отказа да отговори. А когато тя учтиво настоя, той просто отговори „не“ и се усмихна, преди да сведе поглед. Единственият път, когато Шолц беше оживен, беше когато повтори обвиненията си срещу Линднер за торпилирането на правителството.
Но макар че неуспехът „да подхожда като човек“ е проблем за Шолц - той е само част от проблема. Това, което има много по-голямо значение, е неспособността на правителството да вдъхне живот на икономиката.
Когато трите партии - СДПГ, Зелените и Свободните демократи на Линднер - се събраха за първи път, за да сформират своята коалиция през декември 2021 г., те превърнаха модернизацията и цифровизацията на германската индустрия в свой приоритет. Тяхната мисия обаче беше върната назад, когато Русия нахлу в Украйна.
Управляващо мнозинство в Германия се разцепи: Какво следва?
По онова време първоначалната реакция на Шолц в тази връзка, неговата легендарна реч за преломния момент, с право беше похвалена. Но той не успя да спре дотук. С нарастващата си популярност Шолц можеше да продължи напред, за да обнови целия подход на Германия към отбраната и по този начин да оглави едно радикално реформиращо се правителство. Вместо това той прибягна до типаж, действайки като деен тактик, който настройва всеки от коалиционните си партньори срещу другия, посочва жърналистът.
Всъщност единственият министър от СДПГ, който прояви смелост и пое риск, беше Писториус. Може да изглежда изненадващо, че той се радва на постоянна популярност, въпреки че открито призовава за по-голяма подкрепа за Украйна в страна, която традиционно се смята за противник на използването на твърда сила. Но той щеше да бъде далеч по-убедителен кандидат за канцлер - и той знае това.
И все пак партията изглежда решена да се провали безславно. Може би това е шоковата терапия, от която тя и Германия се нуждаят. Но тъй като тази продължителна предизборна кампания се разразява с ожесточение, несъмнено ще има много обрати по пътя.
Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позицията на Vesti.bg.
* Във видеото: Шолц уволни финансовия министър на Германия
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!