К итай и Япония трябва да потвърдят, че техните стратегически отношения се базират принципа на взаимната изгода и да им придадат нов смисъл, заяви китайският президент Си Цзинпин по време на среща с японския премиер Фумио Кишида, предаде Ройтерс.
Си допълни, че е "много щастлив" да се срещне с Кишида. Той призова двете страни да се съсредоточат върху общите интереси и да преодолеят различията си по подобаващ начин, допълва Франс прес.
Китай и Япония, чиито връзки винаги още са били белязани от японската инвазия на китайската територия през миналия век, трябва да се съсредоточат върху общите си интереси, препоръча още Си, който призова за изграждане на "омиротворени двустранни отношения въпреки териториалните и историческите различия". "Мирното съжителство, устойчивото приятелство, което се предава от поколение на поколение, взаимоизгодното двустранно сътрудничество и общото развитие са правилните ориентири, които служат на фундаменталните интереси на китайския и на японския народ", добави Си.
Това ще разгневи Китай: Япония засилва връзките си с Тайван
От подписването през 1978 г. на договора за мир и приятелство между Япония и Китай двустранните отношения, въпреки изпитанията, са запазили динамика на развитие и носят ползи и на народите на двете страни, подчерта още Си.
Връзките между двете страни също така изиграха положителна роля в насърчаването на мира, в развитието и просперитета на региона, изтъкна Си.
China, Japan reaffirm 'strategic relationship' in rare leader talks https://t.co/o4yTdVsvRQ
— Reuters China (@ReutersChina) November 17, 2023
Китай беше една от големите жертви на японската експанзия в Азиатско-тихоокеанския регион в периода от края на 19-и век и 1945 г. Историческите спорове продължават да тровят хронично двустранните отношения, особено с възхода на японския национализъм от началото на 21-и век, отбелязва Франс прес.
Необитаеми острови в Източнокитайско море, наречени Сенкаку от Япония и Дяоюйдао от Китай, са също източник на обтягане на отношенията между двете държави, които и двете претендират за суверенитет върху тази територия. В последните години в района зачестиха плаванията на китайски кораби, по-специално на китайската брегова охрана, нещо, което се критикува от Токио.
На срещата със Си Цзинпин Фумио Кишида от своя страна е заявил, че е обезпокоен от китайските военни дейности и от сътрудничеството на Пекин с Москва, предаде Франс прес.
Японският външен министър предупреди: Китай и Русия засилват военното си сътрудничество
"Изразих пред президента Си нашето силно безпокойство относно засилената китайска военна дейност близо до Япония и сътрудничеството на Китай с Русия", каза Кишида след срещата си със Си, която беше първата между тях от година.
"Подчертах отново, че за Япония и за международната общност е изключително важно да има мир в Тайванския пролив", каза Кишида.
China calls on Japan to reaffirm strategic relations in face-to-face rare leader talkshttps://t.co/eP9DDuzKJg
— Distinct Post. (@DistinctPost) November 17, 2023
"Що се касае до Източнокитайско море изразих още веднъж нашето силно безпокойство (от китайските действия там - бел. ред), заяви Кишида.
Той също така каза, че е призовал Си настойчиво за спокоен и обоснован на научни изследвания отговор на въвеждането на рестрикции върху японски хранителни продукти и за незабавното вдигане на тези ограничения.
Китай забрани вноса на морски продукти от Япония, след като Япония започна през август да излива в Тихия океан третирани води от ядрената централа Фукушима, извадена от строя при катастрофалното земетресение и цунамито от 2011 г. Пекин обвинява Токио, че използва океана като канализационна шахта. Русия последва примера на Китай и също забрани японския внос. Япония изтъква, че изливаните води не са опасни и тази позиция се подкрепя и от Международната агенция за атомна енергия.
Япония се готви за възможно падане на ракетата носител на севернокорейски разузнавателен сателит
По този въпрос Кишида заяви, че той и Си Цзинпин са се разбрали да търсят решения по пътя на диалога и на дискусиите въз основа на конструктивното поведение.
Лидерите на Китай и Япония се срещнаха в кулоарите на срещата на върха на Организацията за Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество (АТИС) в Сан Франциско.
China, Japan reaffirm strategic relations in rare leader talkshttps://t.co/nTBWotPIGT
— john michel (@johnmichel42045) November 17, 2023
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!