Л идерите на Г-20 осъждат като "неприемливи за човечеството" терористичните актове в Париж и Анкара. В края на двудневната среща бяха приети заключително комюнике и декларация за борба с тероризма.
Въпреки че срещата на върха на Г-20 традиционно е икономически форум, тази година тя бе насочена и към редица други проблеми - най-вече тероризма, миграцията и климатичните промени.
Осъждаме най-остро ужасните терористични нападения в Париж на 13 ноември и в Анкара на 10 октомври. Те са неприемливи за цялото човечество. Изказваме най-дълбоки съболезнования на жертвите и техните семейства, посочват ръководителите на Г-20.
"Оставаме единни в борбата с тероризма", заявяват те, подчертавайки, че тероризмът "не бива да бъде асоцииран с никоя религия, националност, цивилизация или етническа група".
Лидерите потвърждават солидарността си и решимостта си да се борят с тероризма във всички негови форми, включително чрез мерки за икономическо противодействие.
Държавните и правителствени ръководители се ангажират да пресекат каналите за финансиране на терористични групи и дейности чрез обмен на информация за подозрителни трансфери и замразяване на сметки на терористи и мерки, насочени към финансови санкции срещу режими, свързани с тероризма.
"Терористичните мрежи трябва да бъдат ударени по джобовете", заяви президентът на ЕС Доналд Туск.
Френският финансов министър Мишел Сапен посочи, че през идните седмици и месеци страните трябва да въведат тези мерки, които са били разработени след терористичните нападения в Париж в началото на годината.
Лидерите на Г-20 определиха бежанската криза като "глобална грижа с големи хуманитарни, политически, социални и икономически последици" и призоваха всички страни да споделят бремето за преразпределение на бежанците, осигуряване на хуманитарна помощ и услуги като образование и достъп до трудовия пазар.
Междувременно германската канцлерка Ангела Меркел отказа да потвърди дали германската армия може да се включи в борбата с групировката "Ислямска държава" след атентатите в Париж.
Мирните преговори за Сирия, които се проведоха във Виена в края на октомври, имаха ключово значение за спиране на сирийския конфликт, каза Меркел в турския курорт Белек, където се събраха за среща лидерите на Г-20.
Тя не каза дали германската армия ще участва или няма да участва в международна мисия с мандат на ООН.
Според нея "ООН също може да играе роля в този процес".
"Не мога да кажа повече в момента. Процесът едва сега започва" заяви канцлерката.
По думите й лидерите са се съгласили за първоначално политическо решение и се надяват да бъде постигнато примирие.
Меркел призова за "съгласувани" и "единни" действия срещу "Ислямска държава", след като лидерите на Г-20 обещаха да се борят с тероризма.
Тя заяви, че германската армия е заета с обучение на войници в Ирак, които да се бият с "Ислямска държава".
"Ние вече имаме доста работа", каза Меркел.
По думите й страните от Г-20 са се съгласили, че въпросът не може да бъде решен само с военни действия. Необходими са различни мерки, включително тясно сътрудничество на разузнавателните служби и онлайн наблюдение.
Държавите трябва да не допускат до терористите да стигат пари и да сложат край на всички незаконни дейности в колкото се може по-голяма степен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!