К огато лидерите на ЕС се съберат в Брюксел, за да обсъдят бъдещето на европейската отбрана, Франция ще бъде срещу (почти) всички останали. Париж твърдо отстоява позицията си, че парите на европейските данъкоплатци трябва да се харчат за военни системи, проектирани и произведени в Европа. Но много други държави предупреждават, че изключването на американските оръжейни производители от субсидиите на ЕС ще разгневи президента на САЩ Доналд Тръмп, твърдят няколко дипломати. Това пише Лаура Каяли за Politico.
„Ако в този момент ЕС ще инвестира милиарди в отбранителни способности и категорично затваряме вратата за американската отбранителна индустрия, мислите ли, че това ще се приеме добре в Мар-а-Лаго?“ – попита европейски дипломат, визирайки резиденцията на Тръмп във Флорида.
За разлика от Франция – единствената ядрена сила в блока – страни като Германия, Полша, Нидерландия и балтийските държави „имат стратегически интерес да държат съюзниците си близо до себе си“, добави дипломатът.
Рюте призова Германия да увеличи разходите си за отбрана
Неформалната среща на върха има за цел да определи посоката на отбранителната политика на ЕС в отговор на нарастващата заплаха от Русия, включително въпроси като финансиране и производство на оръжие, както и да даде насоки на Европейската комисия за дългосрочната отбранителна стратегия.
Една от основните цели на срещата в Брюксел е да се намери обща позиция за съвместното развитие на военно оборудване с европейско финансиране. Но доминиращата роля на Вашингтон и американските компании в отбраната на Европа ще бъде основен въпрос.
Някои държави, особено тези, които са географски близо до Русия, искат да купуват вече съществуващо оръжие, за да подсилят армиите си срещу Кремъл, както и да произвеждат чуждестранно оборудване по лиценз.
Членки на ЕС призовават ЕИБ да предостави повече средства за превъоръжаване срещу Русия
„Нас ни интересува най-доброто оборудване, което може да бъде доставено възможно най-бързо“, коментира полският министър на отбраната Владислав Косиняк-Камиш пред Politico. Той изчисли, че Полша е похарчила 60 милиарда долара за американско военно оборудване, като е инвестирала още милиарди в оръжия от Южна Корея.
Политическият аспект също играе роля – необходимо е САЩ, особено при лидерството на Тръмп, да виждат стойност в запазването на съюза си с Европа. Затова европейските държави трябва да се погрижат да купуват американски стоки, включително оръжия, заяви италианският външен министър Антонио Таяни.
„Идеята, че трябва да привлечем САЩ, за да искат да останат в Европа, е най-широко споделяната“, призна висш френски военен офицер, който говори анонимно. „Опасявам се, че Франция е донякъде изолирана и не получава голяма подкрепа.“
Trump Is About to Step on Putin’s Traphttps://t.co/gEHne1qx2F
— John Hallam (@johnhallam2001) February 2, 2025
Смущения в ерата на Тръмп
Това означава, че президентът на САЩ ще бъде най-значимият човек на срещата в днес, въпреки че не е поканен.
Спорът за това колко средства да се разпределят в рамките на ЕС и доколко вратата да бъде отворена за производители на оръжие извън Съюза вече се разгаря около Европейската програма за отбранителна индустрия, която разполага с бюджет от 1,5 милиарда евро. Въпреки че сумата е малка – Косиняк-Камиш я нарече „шега“ – програмата е предвестник на планирано значително увеличаване на европейските разходи за отбрана.
Полша и балтийските страни разпространиха документ преди срещата на върха, в който призовават ЕС да инвестира поне 100 милиарда евро в отбрана до 2027 г., включително чрез закупуване на оръжие от неевропейски съюзници в НАТО. Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви миналата година, че блокът трябва да обмисли разходи за отбрана в размер на допълнителни 500 милиарда евро през следващото десетилетие.
В момента САЩ печелят значително от нарастващите военни разходи на Европа. Между средата на 2022 и средата на 2023 г. 63% от всички отбранителни поръчки на ЕС са направени към американски компании, а още 15% – към други доставчици извън ЕС, според миналогодишния доклад на Марио Драги, който цели да повиши конкурентоспособността на Европа.
Война и мир – накъде ще поемат отношенията между САЩ и Русия
Франция води битката за промяна на тази тенденция, като получава известна подкрепа от Гърция.
Миналата седмица гръцкият заместник-министър на отбраната Янис Кефалогиянис заяви, че увеличаването на покупките на оръжия, „разработени и произведени в ЕС, ще доведе до по-голяма стратегическа автономия, особено ако НАТО бъде поставен под натиск по време на втория мандат на Тръмп“.
Официален представител на Елисейския дворец отхвърли твърдението, че Париж е изолиран. „Няма разделение между онези, които искат да купуват американско оръжие, и тези, които искат да запазят европейските пари за европейски производители“, заяви той пред журналисти в петък.
„Има доста широк консенсус, че когато започнем да обсъждаме какво искаме да правим заедно – ракети, противоракетна отбрана, дронове, защита срещу дронове, удари в дълбочина – трябва да развиваме общи способности, които на европейците в момента им липсват“, добави представителят.
Keir Starmer is in Brussels today for the EU-UK summit.
— Institute for Government (@instituteforgov) February 3, 2025
But five years on from Brexit, there are still plenty of decisions for Starmer to make. @jillongovt assesses the state of play in EU-UK relations – and what it means for the Labour government https://t.co/Trf4Ec20OO
Без пробив
Лидерите на ЕС ще обядват заедно с генералния секретар на НАТО Марк Рюте, който активно поддържа диалог с Тръмп, за да го убеди в значимостта на Атлантическия съюз – включително като търси начини да улесни и ускори покупките на американско оръжие от европейците.
На вечеря днес лидерите ще бъдат домакини на Кийр Стармър – първият британски премиер, който участва в подобна среща след Brexit. Стармър също полага големи усилия, за да запази добрите отношения с Тръмп.
Всичко това поставя председателя на Европейския съвет Антониу Коща пред изключително трудната задача да постигне единна позиция.
„Това е като да извършиш сърдечна операция на професионален атлет“, каза високопоставен представител на ЕС преди срещата. „Изключително важно е, много деликатно, може да спаси живота.“
Но, както отбеляза той, лидерите са изправени пред животозастрашаваща ситуация.
В поканата си Коща ясно изложи заплахите: войната на Русия срещу Украйна, хибридните и кибератаките.
„Европа трябва да поеме по-голяма отговорност за собствената си отбрана“, написа той. „Тя трябва да стане по-устойчива, по-ефективна, по-автономна и по-надеждна в сигурността и отбраната.“
.@MichealMartinTD will be attending his first EU summit since becoming Taoiseach again.
— NewsIrelandEU (@newsIrelandEU) February 3, 2025
EU27 leaders meeting in Brussels to discuss defence. British Prime Minister Keir Starmer will join them for dinner. #brexit #euco #defence #Ireland #eu pic.twitter.com/GaE5D6o751
* Видеото е архивно!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!