Л идерите на Европейския съюз се споразумяха днес Хърватия да се присъедини към групата на страните, използващи еврото, с което броят на държавите с обща валута ще нарасне на 20 от януари, съобщава БТА.
"Еврото е паричният израз на нашата обща съдба и е част от нашата европейска мечта", заяви председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел, който председателстваше срещата на върха на лидерите на блока в Брюксел и добави: "Сега мечтата се сбъдва за Хърватия."
ЕК: България все още не изпълнява изискванията за еврозоната
След дискусии с евродепутатите и Европейската централна банка процесът ще приключи с очакваното през юли приемане на три правни акта, които ще позволят смяната на валутата.
"Днес на Европейския съвет Хърватия получи подкрепа на най-високо политическо ниво за членство в еврозоната. На 1 януари ние ще постигнем стратегическата цел на хърватското правителство за присъединяване към еврозоната. Ползите от членството ще бъдат усетени от хърватските граждани и икономиката, която ще стане още по-устойчива на кризи", коментира днешното решение хърватският премиер Андрей Пленкович.
Приемането на Хърватия ще бъде първото разширяване на еврозоната от 2015 г. насам, когато към паричния съюз се присъдени Литва.
Защо влизането в еврозоната е логична стъпка за България
Заедно със съседката си Словения, която се присъдени през 2007 г., Хърватия е страната, прекарала най-малко време в т.нар. "чакалня" на еврозоната - Европейския валутен механизъм (ERM II) - минималните две години, докато Литва например прекара 11 години в механизма, а Латвия - девет.
Пленкович изтъкна също, че подкрепата за членството на Хърватия в еврозоната е "отличен знак за нейната силно европеизирана икономика".
Днешното решение на европейските лидери е предпоследна стъпка по пътя на страната към еврозоната. Последната стъпка е приемането на три законодателни предложения, отнасящи се до въвеждането на еврото в Хърватия, което ще бъде направено от Съвета по икономически и финансови въпроси (ECOFIN) на 12 юли.
Коментирайки европеизацията на хърватската икономика, Пленкович напомни, че 50-60 процента от заемите и спестяванията са свързани с еврото, 70 процента от туристите, посещаващи Хърватия, идват от страни от еврозоната, а две трети от валутния обмен е с еврозоната.
"Членството в еврозоната ще направи Хърватия по-подготвена да реагира на кризи, като например енергийна и продоволствена криза или инфлационен натиск", каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!