15

С ветът беше забравил за гражданската война в Либия. През последната година сраженията между две враждуващи правителства – в столицата Триполи и в Бенгази – бяха сведени до минимум и съперничеството се изразяваше най-вече в политически изявления. Няколко мирни конференции търсеха начини избухналото след падането на Муамар Кадафи разделение да бъде премахнато в името на националния компромис. На 15-16 април с помощта на ООН е планиран пореден кръг от преговори, но вероятно те ще са провал заради последните събития. В Либия отново има тежки сблъсъци, след като на 4 април военния лидер Халифа Хафтар, който има лични амбиции да ръководи Либия, обяви война на признатото от ООН правителство в Триполи. Днес никой не знае накъде ще се развие конфликтът.

Какво се случва в момента в Триполи?

През последните три години генерал Халифа Хафтар консолидира контрола си в Източна Либия, а през януари започна офанзива към Южна Либия, където минават важни коридори, свързващи Либия с останалата част на Африка. След януари той премина в подготовка за атака в Западна Либия срещу милициите, които според Хафтар и неговите съюзници, са „екстремисти и терористи“.

След 4 април предградия и градчета около Триполи станаха свидетели на тежки сблъсъци и дори въздушни удари. Над 30 цивилни са загиналите, а над 100 са тежко ранени. ООН предупреждава, че сблъсъците не позволяват на медицинските екипи да се погрижат за ранените. Сблъсъците също така увредиха електроснабдителната система. Заради ескалацията, страните от Г7 призоваха Хафтар да прекрати офанзивата. 

Може ли да падне столицата Триполи?

Много е рано да се каже, тъй като най-вероятно сблъсъците ще продължат още известно време. Силите на признатото от ООН правителство мобилизираха части и обявиха контраофанзива. Междувременно Хафтар също получи подкрепления, а това означава, че е съвсем възможно Либия да навлезе в нов етап на гражданската война.

По-голямата част от либийското население е съсредоточено в Триполи и Западна Либия. Силите на Хафтар се наричат Либийска национална армия (ЛНА) и претендират да са единствената истинска армия на Либия. В действителност, ЛНА е съставена от разнообразни милиции и бригади, включително салафити и крайни ислямисти, обявили се в подкрепа на генерала. В армията на Хафтар участват и бивши кадри на режима на Кадафи.

След поемането на контрола над Бенгази преди няколко години, Хафтар все пак успя да състави единна военна сила и ЛНА е по-добре организирана от милициите в Триполи. Именно затова Хафтар лесно навлезе в Южна Либия, където пое контрола върху огромното петролно поле Шарара. И все пак, голяма част от завоеванията на генерал Хафтар са следствие на местни преговори и натиск отвън, отколкото на верните му милиции.

Столицата на Либия, Триполи, е контролирана от милиции, които са също разнородни и базирани на кланова принадлежност, а някои от тях са с ислямистко минало. Преди 2016, когато ООН подкрепи правителството в Триполи, либийската столица страдаше от насилие и чести сблъсъци между враждуващи групи. Премиерът Файез Сераж, който от 2016 е начело на правителството, успя да обедини голяма част от тези фракции.

Халифа Хафтар знае, че битките за Триполи ще са трудни. Дори Бенгази, който Хафтар счита за своя база, се бунтуваше три години преди да бъде овладян от генерала. Още година беше нужна на генерала, за да омиротвори Дерна. И двата града са значително по-малки от Триполи, където ще са нужни и военноморски сили, за да се блокира пристанището. Последните данни показват, че Хафтар придвижва кораби към Триполи, което означава, че може да се очаква морска блокада.

Как сраженията се отразяват на износа на петрол?

Либия разчита най-вече на износа на петрол. Това е най-важната суровина в страната, която разполага с едни от най-големите запаси в света. Ето защо, както Триполи, така и силите на Хафтар се стремят да завземат не само повече територия, но и петролни полета.

Сегашните сражения вероятно няма да се отразят веднага на продажбите. По-големите полета и терминали за съхранение на петрола, се намират далеч от сблъсъците. Но историята на конфликта сочи, че битките в Либия могат да причинят значителни загуби. През юни миналата година, износът беше спрян за седмици, след като Хафтар завзе два от петролните терминали. Износът спадна до 800 000 барела на ден и Либия загуби над 1 милиард долара, преди терминалите да бъдат върнати на държавната либийска петролна компания, базирана в Триполи.

Сраженията сега могат да ескалират бързо и да прехвърлят Триполи. Хафтар знае, че трябва да има сигурни снабдителни линии, тъй като разстоянието между Бенгази и Триполи е над 1500 км. По средата се намират предимно враждебни на Хафтар градове, които разполагат със собствени милиции. По този начин петролните терминали могат лесно да попаднат в епицентъра на сблъсъците.

В Западна Либия най-важното пристанище за износ на петрол е Зауия. Всеки трус там би имал последици. През април Зауия би трябвало да натовари 6 милиона барела. Ако Хафтар поеме терминала там, той ще контролира петролната индустрия на Либия. 

Има ли значение дали Хафтар ще управлява в Триполи?

Евентуалното превземане на Триполи ще обедини Либия поне официално под властта на Халифа Хафтар. След тригодишна война на изток и бърза военна кампания на юг, генералът ще сложи ръка върху повече от милион барела петрол на ден. Той също така ще има най-силната армия в страната.

Превземането на Триполи обаче не означава, че Либия ще бъде обединена и войната ще спре. Срещу Хафтар застават различни вътрешни сили, които виждат в негово лице втори Кадафи. Общественото мнение за генерала също не е единно, дори напротив.

Не на последно място, има външна съпротива срещу Хафтар. Ако Триполи падне, това означава да бъде премахнато официално признато и подкрепено от ООН правителство. Именно под егидата на това правителство се подготвяха мирни преговори, които сега изглеждат далечни. Хафтар не признава правителството в Триполи, нито иска да участва на кръгли маси – той вярва, че Либия трябва да бъде обединена с военна сила. Овладяването на Триполи би предизвикало геополитическа надпревара, а оттам и нов военен сблъсък.

Какво отношение има Европа към ставащото в Либия?

От европейските държави най-голям интерес в Либия имат Франция и Италия. Но двете държави не са единно мнение относно бъдещето на страната. Италия подкрепя правителството в Триполи и разполага с военни сили. Рим също така изгражда база в Южна Либия, която ще наблюдава миграционните пътища, а също и движението на екстремисти – Ал Кайда и Ислямска държава имат присъствие в Либия, откъдето те изпращат бойци към Западна Африка и Нигерия. Италия е също и един от най-старите вносители на либийски петрол.

Франция застава на страната на Халифа Хафтар и осигурява дипломатическа подкрепа за генерала. Съперничеството с Рим означава, че двете държави ще прехвърлят сблъсъка си и на либийски терен. За разлика от Италия, обаче, най-близките военни части на Франция са в Алжир и Мали.

Хафтар е подкрепен също от Русия, Обединените арабски емирства, Египет и Саудитска Арабия. Триполи може да разчита на подкрепата на Турция, която инвестира много в Либия и има директни интереси там.

Европа следи внимателно ситуацията в Либия, тъй като през страната минават основните миграционни потоци в посока ЕС.

В Триполи има и немалка българска общност. Десетки български граждани живеят в либийската столица дори в момента, но засега няма данни българи да са в опасност заради сраженията.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 15
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

15 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>&bdquo;Секс. Клоуни. Убийство&ldquo;</p>

„Секс. Клоуни. Убийство“: Кой застреля от упор Марлин Уорън

Свят Преди 1 минута

Странното убийство остава неразкрито в продължение на 27 години

СофтУни празнува 11 години знания и успехи!

СофтУни празнува 11 години знания и успехи!

Технологии Преди 5 минути

А ето и какво беше постигнато за тези 11 години

Заглавната снимка е илюстративна!

Сбогом, Касиус! - Най-големият крокодил в света, отглеждан в плен, почина на около 110 години

Свят Преди 1 час

Смята се, че Касиус е починал от старост, след като е живял около 110 години

<p>Повдигнаха нови обвинения&nbsp;на Петя Банкова</p>

Бившата шефка на Агенция "Митници" Петя Банкова се сдоби с нови обвинения

България Преди 1 час

Тя беше призована в Комисията за противодействие на корупцията

United Media стартира Nova Docu: VOD каталог за интригуващо документално съдържание

United Media стартира Nova Docu: VOD каталог за интригуващо документално съдържание

Любопитно Преди 1 час

Новият регионален VOD каталог ще предлага най-добрите местни и международни документални филми

,

Учени откриха „път от жълти тухли“ на дъното на Тихия океан

Любопитно Преди 1 час

На зловещата сцена се е натъкнал изследователският кораб „Наутилус“

.

Снимки от сателит показват поредица от загадъчни пожари в руския участък на Черно море

Свят Преди 1 час

Пожарите се намират в Черно море на места, където няма платформи за добив на газ и нефт

„Дженифър е впечатляваща!“: Бен Афлек с изненадващ коментар за бившата си съпруга

„Дженифър е впечатляваща!“: Бен Афлек с изненадващ коментар за бившата си съпруга

Любопитно Преди 2 часа

Афлек и Лопес бяха женени в продължение на две години, преди Лопес да подаде молба за развод на 20 август

<p>Изненадващ обрат за пола на боксьорката Имане Хелиф</p>

Изненадващ обрат в половата идентификация на боксьорката Имане Хелиф

Свят Преди 2 часа

Огромен скандал, след като Имане Хелиф, медалистка от Олимпийските игри в Париж, е обявена за мъж в изтекъл медицински доклад

Атанас Илков: Само в 26% от сигналите за купуване на гласове се споменават партии

Атанас Илков: Само в 26% от сигналите за купуване на гласове се споменават партии

България Преди 2 часа

Изнасят се твърдения, които заблуждават обществото, отбеляза министърът на вътрешните работи

<p>Пеевски:&nbsp;Това са пристъпи на политическа шизофрения</p>

Пеевски: Банда политически карикатури се опитва да открадне държавата

България Преди 2 часа

Цяла предизборна кампания българските граждани гледаха, слушаха и се дивиха на отчаяните опити на шепа инфантилни, случайно попаднали политици да се "изперат" от собствената си бъркотия, посочва той

Тежка катастрофа в Турция, 21 души са ранени

Тежка катастрофа в Турция, 21 души са ранени

Свят Преди 3 часа

Ударили са се лек автомобил и микробус, превозващ служители на фабрика

NOVA постави поредица от рекорди през октомври

NOVA постави поредица от рекорди през октомври

Любопитно Преди 3 часа

Още в първия пълен месец от есенния сезон NOVA увеличи рекордно преднината си пред втората телевизия в класацията сред зрителите в активна възраст (18-59 г.)

<p>Смразяваща находка &ndash; 76 деца с разпорени гърди</p>

Намериха погребална могила със 76 деца принесени в жертва в Перу

Любопитно Преди 3 часа

Децата са били погребани голи, с дрехите им оставени до тях

Крис Мартин от Coldplay пропадна на сцената (ВИДЕО)

Крис Мартин от Coldplay пропадна на сцената (ВИДЕО)

Любопитно Преди 3 часа

47-годишният изпълнител свири на стадиона Accor в Сидни в рамките на световното турне на групата

<p>Годзила навърши 70 години: На какви уроци ни научи?</p>

Годзила на 70 години: Какви уроци научихме от Краля на метафорите?

Любопитно Преди 3 часа

В разгара на Студената война, Годзила се връща към първоначалната си роля на въплъщение на ядрената заплаха