Киър Стармър пристигна за срещата на върха на НАТО тази седмица в рядък момент на единство за западните лявоцентристки партии.
Новият министър-председател от Лейбъристката партия ще се присъедини към президента на САЩ Джо Байдън, германския канцлер Олаф Шолц и канадския Джъстин Трюдо като водещи фигури на западното социалдемократическо движение, което след Ковида получи електорален успех.
(Видеото е архивно: Великобритания вече има нов премиер. Киър Стармър: Страната ни гласува за промяна)
Центристът Еманюел Макрон, президент на Франция, също може да бъде поставен в една група с тези лидери по отношение на стила и реториката, ако не винаги и на политическото съдържание.
В Обединеното кралство лейбъристките стратези добре осъзнават колко значим е този момент на прогресивна солидарност на изпълнително равнище за решаването на предизвикателства, включително изменението на климата и възхода на авторитаризма по света.
На срещата на върха на НАТО във Вашингтон тази седмица фокусът ще бъде върху това Доналд Тръмп да защити ангажиментите на алианса по отношение на разходите и помощта за Украйна.
Стармър обаче може да дойде на власт във Великобритания точно когато партията започва да се стяга за лявоцентристко ръководство на големите западни столици другаде.
Байдън, Трюдо и Шолц са подложени на удари в страните си и изостават от десните си опоненти в социологическите проучвания.
Макар че Макрон не може да се кандидатира отново за преизбиране през 2027 г., изглежда, че неговото наследство може да постави началото на период на управление на крайнодясната Марин Льо Пен - перспектива, която остава жива заплаха въпреки неочакваното поражение на нейната партия "Национален сбор" на последните парламентарни избори.
Борба в лявоцентристкия спектър
Трюдо страда и от спадащи рейтинги на одобрение, до голяма степен причинени от умората на избирателите след близо десетилетие на власт, допълнена от поредица скандали.
Той и други лявоцентристки партии на Запад се борят с последиците от глобалните инфлационни вълни - остатък от Ковида и конфликта в Украйна - както и с рязкото нарастване на законната и незаконната имиграция.
Стармър идва на власт в момент, в който същите тези проблеми са от голямо значение за британските избиратели, според обширни социологически проучвания, но именно управляващата Консервативна партия понесе основната тежест на разочарованието на избирателите на общите избори миналата седмица след 14 години на власт.
Дори собствените стратези на лейбъристите стигнаха до заключението, че вината за затруднената икономика и високите нива на миграция бързо ще се прехвърли върху новото лейбъристко правителство, ако то не успее да се справи с тях в кратки срокове - особено предвид неотдавнашния възход на популистката дясна Партия на реформаторите на Найджъл Фараж.
Една от лейбъристките фигури, близки до премиера, заяви, че срещата във Вашингтон ще бъде момент на дълбок размисъл за новото правителство, тъй като то пресмята как да избегне същите електорални тенденции, забелязани в САЩ, Германия и Франция.
"Това е време, в което центърът и левият център са заплашени от възраждащата се популистка десница в много страни", казаха те. "[Стармър] според мен добре осъзнава, че това е потенциално предизвикателство, което определя епохата."
Биографът на Стармър Том Болдуин, който е свързан с висшия ешелон на новото лейбъристко правителство, пише във в. "Обзървър", че Морган Максуини, вдъхновителят на изборната победа на лейбъристите, раздава на партийните служители документ, озаглавен "Смъртта на делиберализма", тъй като те вече гледат към изборите през 2029 г.
В документа се изследва защо администрацията на Байдън не е получила политическо призвание за това, че е ръководила силен икономически растеж и е поддържала ниска инфлация в сравнение с други западни държави.
Политическите теоретици на САЩ като Мат Столър, който въвежда термина "deliverism", твърдят, че липсата на доверие може да се дължи на неуспеха на администрацията на Байдън да направи повече, за да съобщи защо неговите исторически големи пакети от разходи имат ежедневно въздействие върху благосъстоянието на хората.
Шолц, твърда фигура, чиито рейтинги на популярност достигнаха исторически минимум през последните няколко години, също е критикуван, че не прави достатъчно, за да информира обществеността за своята стратегия.
По време на своя мандат той се сблъска и с негативна обществена реакция относно разходите за нулево нетно потребление.
Говорител заяви, че Шолц "приветства ангажимента на министър-председателя за възстановяване на европейските партньорства на Обединеното кралство" по време на срещата в сряда и отбеляза "колко важни ще бъдат приятелствата ни със съмишленици в една предизвикателна международна среда".
София Гастон, експерт по външна политика в мозъчния тръст Policy Exchange, заяви, че Стармър "ще се радва на меден месец, в който лявоцентристките партии управляват много от най-близките ни приятели", но "ветровете вероятно ще се променят".
"Той ще трябва да умее да се адаптира бързо и да изгради общ език с нови личности", каза тя.
Главният сред тези личности е 45-ият - и вероятно 47-ият - президент на Съединените щати: Доналд Тръмп.
Без задръжки
През последните месеци лейбъристите се опитаха да привлекат кандидата за президент на Републиканската партия, като усилията им продължават с пълна сила и тази седмица.
Външният министър Дейвид Лами се среща със съюзници на Тръмп в Конгреса по време на срещата на върха в рамките на кампанията за достигане до републиканците MAGA.
Съюзниците на Стармър казват, че той иска да бъде готов да се справи с президентството на Тръмп веднага.
Втори представител на лейбъристите, близък до новия номер 10, който също е пожелал анонимност, за да говори свободно, заяви, че Стармър няма да има проблеми с републиканския кандидат, тъй като "няма истински идеологически задръжки".
Те допълниха, че той "се чувства добре в САЩ".
Ако последните проучвания на общественото мнение са верни, Стармър много бързо ще трябва да премине от любезности с идеологическите си събратя към удобство с окуражените десни популисти.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!