История, подобна на тази на героя от "Терминалът" Виктор Наворски, се разиграва на летището в Токио през последния месец.
Китайски дисидент, който е активист за човешки права, вече цял месец живее на летището Нарита в японския мегаполис.
Той пристигнал в Япония на гости при сестра си, която е омъжена за японец, през април. Оттогава досега родната страна на 55-годишния икономист му отказва достъп за осми път.
В знак на протест Фенг живее на летището в Токио от 4 ноември. "Искам да се върна в Китай, нямам причина да оставам в Япония", казва той.
През 2001 г. Фенг е бил изпратен в затвора за три години по обвинения в подривна дейност и нелегален бизнес.
От освобождаването си през 2004 г. Фенг пише статии за злоупотреби на местната власт и за случаи на нарушаване на човешките права в Китай.
Според японските летищни власти китайската страна не е дала никаква конкретна причина за отказа си да приеме Фенг.
Случаят вече привлече международно внимание, а правозащитната организация "Амнести Интернешънъл" нарече поведението на Китай "абсолютно недопустимо".
Историята на Фенг не е единственият подобен случай.
Филмът на Стивън Спилбърг "Терминалът" е вдъхновен от историята на иранецът Мехран Карими Насери - бежанец, който живя на терминал 1 на летище "Шарл дьо Гол" в Париж в продължение на 18 години - от август 1988 г. до юли 2006 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!