Ш ироко разпространено е схващането, че ежедневното вземане на душ е най-добрият начин да предпазим кожата си от бактерии и кожни инфекции. Индустрията за красота и лична хигиена преживява разцвет в последно време, като само в САЩ тя възлиза на повече от 100 милиарда долара през 2024 г. И при този пазар, който бележи експоненциален растеж, почти ежедневно се добавят нови продукти, но това ни подтиква и да се запитаме дали наистина имаме нужда от толкова много продукти?
Д-р Джеймс Хамблин, лекар по превантивна медицина и обществено здраве, се зае да отговори на този въпрос. Така той спира да се къпе за около 5 години и документира пътуването си в книгата си „Clean, The New Science of Skin“ ("Чиста, новата наука за кожата") от 2020 г. През този период Хамблин се сблъсква с много въпроси, един от които е дали мирише. Въпреки че смята, че въпросът е натрапчив, той повтаря, че все още редовно мие ръцете си със сапун, от време на време мокри косата си и се изплаква, когато е видимо мръсен.
В интервю за CNN Хамблин обяснява какво е разбрал от своя експеримент. Той казва, че в повечето продукти, които човек използва, може да се види, че освен да гарантират, че няма телесни течности, които могат да предадат болести, останалата им функция е да накарат човека да изглежда, да се чувства и да мирише добре. Макар да е съгласен, че сапунът е ценно средство, най-вече за разграждане на лепкави, мазни вещества, той също така подчертава, че самият акт на миене на ръцете под вода играе най-съществена роля за отстраняване на мръсотията и микробите.
"I Haven't Washed My Hair In 5 Years."
— Died Suddenly Worldwide (@_DiedSuddenly) February 9, 2025
Shampoo Is A Lie! (Maybe For You Too?) pic.twitter.com/jkG2vhn3ov
Какво се случва, когато се къпете?
Според д-р Хамблин вземането на душ - особено с гореща вода и сапун - временно нарушава естествения баланс между маслата, химикалите и микробиома на кожата. Този микробиом, подобно на микробиома в червата ни, играе решаваща роля във взаимодействието както с вътрешното тяло, така и с външната среда. Честото миене лишава кожата от етерични масла и премахва „почвата“, която поддържа тези микроби, което може да доведе до здравословни проблеми - нещо, което се открива в момента.
Изследователите все още са в начален етап на разбиране на пълната степен на това как този разнообразен микробен слой влияе върху цялостното ни здраве, като много открития показват, че кожните микроби играят по-решаваща роля, отколкото се смяташе досега. Той сравнява ежедневното къпане с продукти с изсичането на гора, което може да не е винаги добро за земята.
Къпането и хигиената не са едно и също?
Хамблин подчертава, че къпането и хигиената не могат да се отъждествяват. Хигиената е свързана с недопускане на предаване на инфекциозни заболявания, докато къпането, от друга страна, е по-скоро „лично и ритуално“. Хигиената включва основни практики като миене на ръцете след ползване на банята или покриване на кихането, за да се предотврати разпространението на микроби и телесни течности. Тя се фокусира върху действия, специално предназначени за опазване на общественото здраве.
Къпането, от друга страна, е по-широко понятие, свързано с чувството за свежест и представителност. Макар и да не е чисто козметично, то има и психологически ползи. То не е за вашето здраве - казва Хамблин. Някои хора се задоволяват с едно бързо изплакване, докато други предпочитат пълноценния, луксозен душ. Повечето хора попадат някъде по средата между тези две крайности.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!