М ихаил Горбачов, последният лидер на Съветския съюз, изигра положителна роля в прекратяването на Студената война, но го направи по принуда, тъй като комунизмът вече беше започнал да се разпада, заяви бившият полски президент и лидер на синдиката "Солидарност" Лех Валенса, предаде Ройтерс.
Трагедията на Горбачов – несъвършен реформатор с невъзможна мисия
Горбачов почина във вторник на 91-годишна възраст в болница в Москва. На Запад оплакват съветския лидер като велик държавник, помогнал за падането на Желязната завеса, но в Русия смъртта му породи хладни реакции.
През шестте години между 1985 и 1991 г., когато той беше на власт, той сключи оръжейни договори със Съединените щати, както и установи партньорства със западните сили, което позволи да се вдигне Желязната завеса, разделяща Европа след Втората световна война, и което доведе до обединението на Германия, припомня Ройтерс.
"Той проправи пътя към свободна Европа": Световни лидери отдават почит на Горбачов
Лех Валенса, носител на Нобелова награда за мир през 1983 г. заради ненасилствената си борба за свободни профсъюзи и човешки права в Полша и първият свободно избран полски президент след Втората световна война, заяви, че Горбачов е оказал положително влияние, но добави, че той лично има съмнения относно това какви са били мотивите му.
"Разбира се, трябва да го оценим положително, той изигра положителна роля, но това беше по принуда", каза бившият полски президент пред Ройтерс.
"Не това искаше той да направи. Но той беше принуден да го направи заради ситуацията", каза Валенса. "Комунизмът се разпадаше, имаше все повече и повече проблеми с това и той се опитваше да намери начин да го спаси. И ако трябва да бъде честен, не съм сигурен дали в крайна сметка не ни измами, защото знаеше, че СССР не може да бъде спасен", допълни Валенса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!