Р азположен на около 600 км от България, турският град Айвалък крие неподозирани истории от древни времена. Известен и като столицата на зехтина в Турция, курортът предлага богато историческо минало и зашеметяващи гледки, пише БГНЕС.
Най-малко 10 са големите производители на традиционния зехтин, като годишно се добиват над 1000 тона от кехлибареното олио, а годишният добив на маслини надхвърля 5000 тона. И днес в местния музей могат да бъдат разгледани различни преси за зехтин, датиращи от векове назад. Маслините са и основна суровина за производството на козметични продукти: сапун, кремове и др. С маслини се правят и различни десерти, включително сладка.
Айвалък е известен и с хълмовете, които го заобикалят. Наричат се Шейтан Софраси (Трапезата на дявола). Името им съвсем не е случайно. Легендата разказва, че в османски времена страховита чума нападнала тези земи.
Какво пише в „Кодекс Гигас“– Библията на дявола
Събрали се старейшините на областта – ходжи, свети мъже и други учени хора, да умуват каква е причината за това нещастие. Стигнали до извода, че за всичко е виновен Панолип, отшелник, живеещ на хълм в самота и мизерия. Освен всичко друго, името му било и едно от прозвищата на Дявола. Решили старейшините да го накажат. Панолип научил за това от един овчар и изготвил план как да ги надхитри. Приготвил голямо пиршество – на масата сложил всякаква позната на хората храна, имало дори майчино мляко.
Ликът на Дявола – как изглежда злото
Когато съдниците се качили на хълма и видели трапезата, забравили за наказанието и се отдали на пира. През това време Панолип избягал и никой повече на чул за него. Оттогава това място е известно като Saytan Sofrasi (Дяволската трапеза).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!