Л егализирането на канабиса в Германия предстои, това е сигурно, но въпросът е кога ще се случи. Федералният здравен министър Карл Лаутербах има намерение да продължи с плановете. Целта е да се регулира продажбата на канабис, а не да се продава на улицата. Мнозина виждат в продажбата на канабис добър бизнес. Той вече се отглежда законно на три места в Германия. Засега само за медицина, пише RTL.
В един от районите за отглеждане в Еберсбах, Саксония, се извършва засаждане на 800 квадратни метра, разпределени в четири оранжерии.
Канабисът попада под Закона за наркотиците, но е разрешен като лекарство от 2017 г. Всеки, който произвежда за тези цели от името на федералното правителство, трябва да спазва строги мерки за сигурност.
„Това са вратите, които също защитават златните резерви в Германия“, казва управляващият директор на компанията Demecan, Филип Гьобел. Растенията са защитени с огради и стоманобетонни врати с дебелина 24 сантиметра заради крадци. Освен това има сензори, улавящи вибрации, и видеонаблюдение.
Има и строги хигиенни правила. Има няколко ключалки и защитно облекло. Бактерии или вредители биха унищожили цялата реколта. Ако бъде въведена легализацията, производството веднага ще се засили. Според оценки на Асоциацията на конопа всяка година в Германия се консумират около 400 тона канабис като стимулант. Това съответства на пазарна стойност от четири милиарда евро, които в момента текат без данъци към черния пазар.
Филип Гьобел и неговият екип искат да променят това:
„Тук се произвежда чист и естествен канабис, без пестициди. Като се започне от водата, торта, която е специално съставена за отделните фази на растеж, светлината и интензитета на светлината до въздуха и обмена на въздух в помещението. Тук всичко се контролира."
В допълнение към предимствата на легализацията, комисарят по наркотиците на федералното правителство, Буркхард Блинерт, също отдава значение на предпазните мерки: „Целите очевидно са повече защита на младите хора, повече превенция, повече защита на здравето на потребителите. С канабиса ние поемаме по път, в който други страни вече имат добър опит, например отблъсквайки черния пазар.“
Преди да може да бъде легализиран, правните въпроси на ЕС все още трябва да бъдат изяснени. Освен това политиците в момента работят върху конкретното изпълнение - от отглеждането и логистиката до продажбите. Предполага се, че затова ще е чак догодина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!