Н ю Йорк стана поредният щат в САЩ, който разрешава т. нар. човешко компостиране.
След смъртта на човек, със съгласието му, тялото му вече ще може да се превърне в почва. Това е процес, който се разглежда като екологична алтернатива на погребението или кремацията.
Той е "естествено органично разлагане" и се осъществява като в продължение на няколко седмици тялото се оставя в контейнер с органични материали - дървени стърготини, люцерна или слама.
През 2019 г. Вашингтон беше първият щат в САЩ, който легализира тази практика. Колорадо, Орегон, Върмонт и Калифорния последваха примера.
След период от около месец в контейнера и обработка с висока температура за премахване на възможни патогени, близките на починалия получават почва. Тя може да се използва за засаждане на цветя, зеленчуци или дървета.
Според една от компаниите, извършващи услугата, така се пестят до тон въглеродни емисии в сравнение с кремацията или традиционното погребение.
Поддръжниците на човешкото компостиране твърдят, че то е не само по-екологичен, но и по-практичен вариант в градовете, където земята за гробища е ограничена.
Какво се случва с тялото в първите часове след смъртта?
За някои обаче съществуват етични проблеми, свързани с тази погребална практика. Католически епископи в щата Ню Йорк обявиха, че са се противопоставили на легализирането ѝ с аргумента, че човешките тела не трябва да се третират като "битови отпадъци".
Компостирането на човешки тела вече е законно и в Швеция. А естествените погребения, при които тялото се погребва без ковчег или в биоразградим такъв, са разрешени в Обединеното кралство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!