Р уският външен министър Сергей Лавров заяви, че Западът изкуствено вдига шум около проблема с износа на украинско зърно, за да установи контрол над Черно море.
По време на пресконференция в индонезийския град Денпасар Лавров отбеляза, че за да организират износа на зърно от Украйна, западните държави настояват за създаването на "механизъм за наблюдение" с участието на военни сили на НАТО, който да контролира проходите от Черно море до Истанбулския проток и по-нататък до Средиземно море.
С помощта на Турция Русия е "готова да осигури сигурността на конвоите" до Истанбулския проток, Средиземно море и пазарите на купувачите, каза той.
"Проблемът е, че западните колеги искат да създадат някакъв международен механизъм за наблюдение на този процес с участието на сили на НАТО. Ние разбираме напълно техния замисъл", подчерта министърът.
Лавров заяви, че по време на изказването си пред Г-20 за източниците на продоволствената криза е напомнил за насилственото въвеждане на "зелена трансформация" и намесата в пазарните механизми, включително изкуственото регулиране на търсенето и предлагането.
От своя страна Русия е готова за преговори с турските и украинските си колеги по въпросите, свързани с износа на зърно, а също така е готова да доставя на световния пазар наличните енергийни ресурси, каза той.
По повод позицията на западните държави по отношение на Украйна Лавров заяви, че макар да призовават за мирни преговори, те продължават да снабдяват Украйна с оръжие, за да осигурят победата ѝ на бойното поле.
"Ако Западът не иска (мирни) преговори, а победа на Украйна над Русия на бойното поле - защото се чуват и двете мнения, тогава няма за какво да говорим със Запада, защото той не позволява на Украйна да премине към мирен процес", каза руският външен министър.
Запитан за оставката на министър-председателя на Обединеното кралство Борис Джонсън, Лавров заяви, че Джонсън се е проявил като човек, който гони публичност и се държи за властта.
„Джонсън налагаше агресивна политика спрямо Русия, като използваше за претекст събитията в Украйна, а дейността му рязко се увеличи след Брекзит, каза Лавров, като обясни това със стремежа на Лондон да остане ключова сила.
Той отбеляза, че през последните месеци Обединеното кралство изгражда съюз с балтийските държави, Полша и Украйна, за да има опора на континента за прокарване на своята политика, която не винаги ще се съобразява с интересите на ЕС.
Лавров разкритикува Г-7 за бойкота на събитията на Г-20
Лавров разкритикува държавите от Г-7, че не са дошли на приема за посрещане на Г-20, организиран от Индонезия, като заяви: "Това е тяхното разбиране за протокол, вежливост и етични правила".
Той добави, че Западът злоупотребява със срещата като цяло. Вместо да следват мандата на Г-20 и да обсъждат въпросите на икономиката и да намират решения за устойчивото развитие, западните държави превърнаха Г-20 в още една платформа за антируска пропаганда, каза той.
"Очевидно е, че те (западните държави) не използват Г-20 за целите, за които е създадена", подчерта той.
Лавров добави, че е провел няколко ползотворни двустранни срещи в кулоарите на срещата на Г-20 с колеги от Аржентина, Бразилия, Индия, Китай, Турция, Южна Корея и Индонезия.
Всички срещи бяха проведени в приятелски дух и потвърдиха взаимната позиция за по-нататъшно развитие на връзките, каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!