Р усия ще увеличи значително печалбите си от износа на енергоносители през тази година въпреки ограниченията върху морските доставки за Европейския съюз. Москва увеличава продажбите си на алтернативни пазари и предвид цените на петрола няма да има загуби за руския бюджет. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров.
Ето каква отстъпка получи България за руския петрол
„Що се отнася до нас и „шестия пакет“, ограниченията върху доставките на въглеводороди по море - петролът, до голяма степен, не зависи от политиката, за него има търсене. Петролните пазари не следват политически „заповеди“ или „капризи“. Имаме алтернативни пазари и вече увеличаваме продажбите си на тях“, заяви Лавров в интервю за босненско-сръбската „Радио и телевизия на Република Сръбска“.
Защо отношенията на Китай с Русия разтревожиха САЩ
„Като се има предвид ценовото равнище, установено в резултат на западните политики, ние нямаме бюджетни загуби. Напротив, тази година ще увеличим значително печалбата от износа на нашите енергийни ресурси", добави руският външен министър.
„В Европа жизненият стандарт се влошава, инфлацията се увеличава, а темповете на растеж се забавят. Появи се дори понятието „нови бедни“. Хората страдат от настъпващите проблеми, включително от повишаването на цените. Много от тях са изложени на риск от бедност“, каза Лавров.
Лавров в Сърбия: Приятелска среща или провокация?
Въпреки това, отбеляза Лавров, десетки милиарди долари и евро отиват за въоръжаване на Украйна.
„Германия обяви, че за нея е важно не да подкрепи германците в трудните времена на растящи цени, а да отдели 100 млрд. долара за милитаризиране на страната си“, посочи министърът. „Това напомня на мнозина в Европа, че изявлението на Германия за необходимостта да се превърне във водеща европейска военна сила, може да се възприеме от някои като не толкова безобидно“.
Лавров подчерта, че Русия отдавна е изгубила вяра в договорната способност и надеждност на западните държави. Лавров изтъкна, че след санкциите, наложени през 2014 г., Русия е започнала да разчита на собствените си сили и на контактите си с надеждни партньори.
„В резултат на предприетите мерки се превърнахме в основна селскостопанска сила. Преди това в продължение на много години внасяхме големи количества храна“, каза руският външен министър.
„Успоредно с това – в това няма никакво съмнение – в Украйна се вкарваха оръжия, там работеха стотици служители на ЦРУ и британското разузнаване. Мисля, че те са там от 10 години и заемат огромни помещения в сградите на официалните украински служби и агенции. Като цяло всичко се контролира“, заяви Лавров.
Той изтъкна, че с отхвърлянето на руските предложения и компромиси западните страни „оправдаха най-лошите опасения, че на практика от Украйна е създаден плацдарм за заплаха и сдържане на Руската федерация“.
„Ето защо не ни остана друг избор, освен да признаем тези републики. ЛНР и ДНР трябваше да получат специален статут от Украйна и да останат част от нея. Украинските въоръжени сили и „националистическите батальони“ продължават агресивната си линия срещу тях, като ги обстрелват ежедневно“, подчерта руският външен министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!