В продължение на десетилетия латиноамериканският вот се превърна в движеща сила на изборите в Съединените щати. Специализирани организации, като Pew Research Center и United States Census, подчертават, че латиноамериканците съставляват групата с високи темпове на растеж на поколенията и се изчислява, че новите гласоподаватели ще достигнат 12% за изборите през ноември.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Дивализет Кеш в своя репортаж от Вашингтон.
Въпреки че е родена в Доминиканската република, Дженифър Сантана също е гражданин на САЩ. Стилист по професия, тя казва, че се гордее, че е част от повече от 36 милиона латиноамериканци с право на глас в страната. Рекорд, който е важен за президентските избори през 2024 г.
„Супер развълнуван съм! Защото за мен е постижение да съм част от това гражданско движение“, казва Дженифър Сантана де Валдес, цитирана от VOA.
Според Pew Research Center от тези 36 милиона по-малко от половината, около 14,7 милиона испанци, ще гласуват на президентските избори през ноември.
„Те имат своята натурализация, но се фокусират повече върху факта, че това не е тяхната родна страна… и разбирам, че това е грешка, защото живеем тук и всяко решение, което се взема, засяга нас като народ“, смята Валдес.
Правото на избор и влияние чрез гласуване във федерални, щатски и общински места в Съединените щати е част от властта, която латиноамериканската общност и имигрантите като цяло получават, след като получат гражданство. За експертите на практика това правомощие не се реализира поради избирателната система, която определя тежестта на вота в Избирателната колегия, а не в общия брой гласове, получени от всеки кандидат, предава VOA.
„Голяма част от латиноамериканското „негласуване“ е, че част от нашето население в щати като Тексас, Калифорния, Ню Йорк, които са щати, в които вече знаете кой ще спечели, а това демотивира избирателя“, смята журналистът Рафаел Бернал.
И към това се добавя дезинформация и усложнения достъп до избирателните центрове в селските райони... Както и държави, които исторически биха могли да се насочат към една или друга партия, предава VOA.
Латиноамериканците в САЩ не са нараснали само в статистиката или в проекцията на избирателните урни, но и в народно избрани места. Например, сегашният Конгрес е този с най-голямото испаноговорящо представителство в историята на Съединените щати с 47 латиноамерикански конгресмени.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!