В ъв високопланинския град Ел Алто в Боливия редицата от цветни вълнообразни метални покриви – сини, оранжеви, червени и зелени – за момент отвлича вниманието от ужасяващата гледка отдолу. А тази гледка е рязко започваща пропаст само на сантиметри от къщите, известни сред местните като „домовете на самоубийците“ заради високия риск, който обитателите им поемат, пише Ройтерс (Reuters).
Тънкият ред от крехки конструкции виси на ръба на скала, с отвесен наклон от стотици метри.
Експерти и градски власти казват, че скалата ерозира, което прави домовете още по-опасни – откъдето идва и прякорът им.
Несигурните домове служат най-често за работни места за шаманите Аймара, познати още като ятири, където правят дарове на Пачамама или Майката Земя. Но поройни дъждове и глобалното затопляне все повече подкопават основите на сградите.
Life on the edge in Bolivia's gravity-defying 'suicide homes' https://t.co/kfuHzf4vH1 @Reuters pic.twitter.com/5glEo4qqTK
— Adam Ramsay Jourdan (@ARJourdan) December 12, 2024
„Наклонът на тази пропаст е 90 градуса“, казва Габриел Пери, общински секретар по водите, канализацията, управлението на околната среда и риска в кметството на Ел Алто. „Точно затова ние искаме те да напуснат мястото,
ако не искат да си тръгнат, ще трябва да използваме сила и да ги накараме“,
категоричен е той.
Шаманите обаче са се вкопчили в тези места, въпреки че задните врати на разклатените домове имат само тесен перваз, преди земята да пропадне и да ги погълне. „Няма да се местим, защото това е мястото, на което работим всеки ден. Но ще се погрижим за почвата, особено за дъждовната водя, която ще извеждаме така, че водата да отива на друго място“, казва ятири Мануел Мамани, поднасяйки дар на Пачамама с огън пред дома си.
Ел Алто и високопланинската столица на Боливия Ла Пас, сгушена в долината под него, често омагьосват ума с отвесния пейзаж, който отразява околните планини Анди. Това кара местните власти да построят въжени линии, за да помогнат на хората да се придвижват.
Но този пейзаж става все по-коварен, тъй като метеорологичните модели стават все по-екстремни, нещо, което се влошава от изменението на климата.
Габриел Лопес Чива, друг ятири, обаче е уверен, че Пачамама ще го защити.
„Можем да направим церемония по принасяне на дар, правим го като заплащане и по този начин земята никога няма да се движи, защото Пачамама има нужда от дарове. Това е като даването на храна и по този начин това място няма да се движи. Напротив, ще се стабилизира“, категоричен е той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!