Ж ителите на Люксембург харчат най-малко за храна, жителите на Казахстан - най-много, а Русия заема 31-во място в класацията, сочи проучване на РИА Новости, предаде БГНЕС.
Делът на разходите за храна в семейния бюджет е един от най-важните икономически и социални показатели за условията на живот на гражданите в страната. В същото време експертите отбелязват, че делът на разходите за храна в общия им обем варира значително в зависимост от условията на живот във всяка конкретна страна.
Според експертите в страните с богато население и висок стандарт на живот делът на разходите за храна обикновено е нисък. В страните с ниски доходи и често високи цени картината е коренно различна. Тук храната е основният разход, който представлява голяма част от семейния бюджет. Според анализаторите всички останали разходи се основават на принципа на остатъка.
Класацията, изготвена от експерти на РИА Новости, показва значителни разлики в дела на разходите за храна в структурата на семейните бюджети на европейските страни. За да се представи по-добре ежедневието на европейските граждани, рейтингът предоставя и данни за дела на разходите им за тютюневи изделия и алкохолни напитки, за посещения на ресторанти, кафенета и хотели, както и за разходите за отдих и култура. Класацията се основава на официални данни за бюджетите на домакинствата в европейските страни.
Как да спестяваме повече - малки трикове от различни кътчета на света
Първото място в класацията зае Люксембург. Според проучването жителите на страната харчат за храна едва 8,4% от разходите си. Следват Нидерландия и Обединеното кралство, съответно с 8,7% и 10,5%. Според експертите икономически развитите западноевропейски държави са начело на класацията.
Гражданите на бившия Съветски съюз и източноевропейските страни имат най-голям дял в потребителските разходи за храна. На последно място е Казахстан, чиито жители харчат повече от половината от разходите си за храна - 53%.
Класацията показва, че жителите на Молдова, Северна Македония, Беларус и България харчат повече от 35% за храна.
Анализаторите отбелязват, че делът на разходите за храна е тясно свързан с БВП на глава от населението. По правило колкото по-малък е делът на разходите за храна, толкова по-висока е стойността на БВП на глава от населението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!