К ръвта и багетите обикновено не се съчетават в никакъв контекст, камо ли като строителни материали, но в Западна Африка има дворец, който е скрепен с тези странни съставки.
(От видеото научете историята на Къща, оцеляла след вулканично изригване, надраскана от турист)
Разположен в град Абомей в Бенин, за постройката се твърди, че е построена с кръвта на 41 жертви на вуду, а ново проучване показва, че легендата вероятно е вярна.
Като столица на древното царство Дахомей, Абомей е бил седалище на 12 последователни крале, управлявали от XVII до началото на XX век. Деветият крал, Гезо, заема трона от 1818 до 1858 г. и е известен със своята власт и военна жестокост.
Сякаш за да подчертаят факта, че крал Гезо не се е шегувал, авторите на новото изследване обясняват, че „алеята, водеща към колибата му, е била постлана с черепи и челюстни кости на победени врагове“, а тронът му „почивал върху черепите на четирима победени вражески лидери“. Междувременно в рамките на дворцовия му комплекс се намира погребална колиба, построена от някои нетрадиционни материали.
„Свързващото вещество на стените не е стандартен хоросан, а се твърди, че е направено от червено масло и лустрална вода, смесени с кръвта на 41 жертви - 41 е свещено число във вуду“, обясняват изследователите.
„Жертвите вероятно са били роби или пленници на вражеско население.“
В рамките на вуду културата и религията, които продължават да се срещат в живота на Бенин, жертвопринушенията, съчетани с молитви и свещена вода, могат да се използват за освещаване на сгради или за съживяване на дървени структури, известни като фетиши. В този случай жертвеният данък е бил „натоварен със задачата да защити това, което е останало от фината същност на починалия крал“.
За да определят точния състав на хоросана, авторите на изследването използват тандемна масспектрометрия с висока разделителна способност, която им позволява да определят съставките в облицовката. За тяхна изненада те откриват следи от пшеница, която не е била отглеждана в Субсахарска Африка до дълго време след смъртта на Гецо.
Те обаче отбелязват, че Гезо е бил голям почитател на френския император Наполеон III и често е изпращал дипломатически подаръци като тъкани, оръжия и крави от Бенин във Франция. Следователно е възможно пшеницата да е циркулирала в другата посока, като френските багети и други хлебни изделия са били подарени на Гхезо и по-късно са били включени в хоросана на двореца му като част от жертвоприношение.
Резултатите от изследването също така потвърждават наличието на хемоглобин и имуноглобулини както от хора, така и от пилета, което доказва, че свързващото вещество на стената наистина е направено от човешка кръв.
Според авторите на изследването смъртта на дахомейските крале често е била отбелязвана с жертвоприношението на до 500 жертви в ритуал, известен като „Великите обичаи“. Засега не е ясно дали кръвта, открита в стените на гробницата на Гезо, е била пролята по време на подобен случай, въпреки че според изследователите допълнителен ДНК анализ може да помогне да се разкрие колко точно души неволно са предложили кръвта си за освещаване на постройката.
Изследването е публикувано в списание Proteomics.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!