Б лизо два месеца след като първата партида западни изтребители пристигна в Украйна, произведените в САЩ F-16 до голяма степен останаха под радара.
(Видеото е архивно: Украйна потвърди, че първите изтребители F-16 са пристигнали в страната)
Непотвърдени доклади твърдят, че украински F-16 е унищожил един от руските изтребители Су-34.
Сравнително малко се знае за първите няколко самолета, които сега са в украински ръце.
Външният министър на Литва Габриелиус Ландсбергис посочи в края на юли, че самолетите са пристигнали. Украинският президент Володимир Зеленски официално потвърди няколко дни по-късно, че самолетите са били използвани от военновъздушните сили на Киев.
Зеленски не каза колко самолета са били доставени и в експлоатация, но оценките показват, че около дузина са пристигнали през последните месеци. Дания и Холандия потвърдиха, че са изпратили първоначални партиди на изтребителите в Украйна, още самолети от двете страни ще бъдат на път през следващите няколко месеца, казаха официални лица.
Норвегия и Белгия също обещаха F-16 на Украйна.
F-16 shoots down russian SU-34.
— buddhi Sagar (@BUDDHISAGA56118) October 13, 2024
That's exactly what the F-16s are in Ukraine for.
So far only russian sources have confirmed this - we're waiting. pic.twitter.com/LmXRNqlKS0
Украйна е загубила поне един самолет, който се разби в края на август. Пилотът, посочен от Киев като подполковник Олексий Мес, е загинал, докато "отблъсквал масирана руска комбинирана въздушна и ракетна атака", съобщиха военновъздушните сили на Украйна.
Началникът на украинската армия генерал Александър Сирски каза, че Мес е "свалил две ракети и атакувал, преследвайки третата крилата ракета, използвайки бордови оръжия".
"За съжаление загубихме един от тях", каза датският премиер Мете Фредериксен в края на август, имайки предвид дарените от Дания F-16.
Инцидентите са сред малкото публично признати случаи на изтребителите, които действат срещу руските сили. Въпреки това ръководителят на холандската армия генерал Ото Айхелсхайм съобщи, че доставените от Холандия самолети вършат "добра работа" в края на август.
Should Russia send SU-57 to Iran for testing against F-35?
— Alternative News (@AlternatNews) October 9, 2024
The F-16 are truly no match! pic.twitter.com/pjJ0b4cdqC
Настоящият флот на Украйна от F-16 "може да не е толкова многоброен и конкурентен", когато се изправи срещу руските самолети, "но това е само начало", каза бившият украински министър на отбраната Андрий Загороднюк.
"Ако искаме Украйна да може да се изправи срещу Русия ефективно, тя трябва да има конкурентни изтребители на свое разположение", каза Загороднюк. "Не можем да разработим никаква стратегия или план за кампания за борба срещу Русия без въздушна мощ".
"Ключовият елемент по този въпрос е, че Украйна преминава към оръжия на НАТО и съответно доктрини и концепции на НАТО", каза Загороднюк.
Високопоставен украински командир заяви през юни, че Киев ще базира някои от своите F-16 извън страната, за да избегне руски удари по самолетите от четвърто поколение. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че на руските военнослужещи са предложени награди за свалянето на F-16.
"F-16 ще имат сравнително невпечатляващ, но много полезен принос към операциите", особено с противовъздушната отбрана, каза Дейвид Джордан, старши преподавател по отбранителни изследвания в King's College London.
Особено проблематична за Украйна е безмилостната кампания на Москва, която изстрелва силно разрушителни бомби извън обсега на противовъздушната отбрана на Украйна.
Зеленски каза в неделя, че само за една седмица Русия е използвала повече от 900 въздушни бомби срещу Украйна. Киев може да използва своите F-16, за да атакува руски самолети, изстрелващи тези бомби.
Украйна може да използва съветските си самолети, като Су-24, Су-25 и МиГ-29, за да започне повече настъпателни операции, докато F-16 до голяма степен засега се задържат, каза Джордан. Той добави, че е разумно Украйна да запази своите F-16 и да остави западните самолети да поемат управлението на по-късна дата.
Използването на изтребителите за противовъздушна отбрана помага да се облекчи част от натиска върху оскъдните запаси на Украйна от наземни системи за противовъздушна отбрана, добави Джеймс Блек, заместник-директор на изследванията в областта на отбраната и сигурността в европейския клон на мозъчния тръст RAND.
Оръжията, изстреляни от F-16, като ракетата с малък обсег AIM-9X Sidewinder или усъвършенстваните ракети въздух-въздух със среден обсег AIM-120, "може да са по-рентабилни за използване срещу определени входящи цели", каза Блек.
F-16 представляват най-значимия ангажимент за помощ от западните поддръжници на Киев, одобрен от САЩ през август 2023 г.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!