К ърт Волкър е бил постоянен представител на САЩ в НАТО при управлението на Джордж Буш-младши, след което две години е работил като специален представител на Държавния департамент за Украйна по време на президентството на Доналд Тръмп. Пред Deutsche Welle той прогнозира как биха се променили отношенията на САЩ с Русия и Украйна, ако Тръмп отново стане президент, както и какво е постигнал по време на посещението си в САЩ украинският президент Зеленски.
ДВ: Според Вас беше ли посещението на Володимир Зеленски в САЩ успешно?
К. Волкър: Не мисля, че тази визита беше много успешна. Основната цел на украинците е администрацията на президента Байдън да им разреши да използват американско оръжие за удари по цели във вътрешността на Русия. В крайна сметка не бе обявено да е получено подобно разрешение. А и президентът Зеленски пристигна в разгара на предизборната кампания – много неподходящ момент, особено ако идвате във връзка с поддръжката за Украйна.
Същевременно Зеленски, според мен, проведе много продуктивна среща с президентския кандидат на републиканците Доналд Тръмп. След нея Тръмп говори за необходимостта от справедлив мир за Украйна, което е голяма крачка напред, тъй като дотогава той говореше само за мир и за прекратяване на войната. Все пак по-мъдро щеше да е да не се пристига в разгара на бурния политически сезон и да не се допуска темата за Украйна да става разменна монета в междупартийните прения.
ДВ: Как мислите, дали САЩ – независимо от това кой ще спечели изборите – все пак в някакъв момент ще разрешат на Украйна да използва предоставеното оръжие за нанасянето на удари по цели във вътрешността на Русия?
К. Волкър: Предполагам, че още преди изборите или малко след тях администрацията на Байдън ще започне да сваля тези ограничения. Може и да го направи без гръмки заявления, но ще започне да го прави. И е вероятно решенията да се взимат по конкретен повод, постепенно.
Ако победи Тръмп, не е изключено той да отиде и още по-далеч. Той ще каже на украинците: „Можете да заемете толкова пари, колкото са ви нужни, ако с тях ще закупите американско оръжие. Воювайте! Но при едно условие – когато Путин е готов да приключи войната, и вие ще я приключите“. Паралелно той ще оказва натиск спрямо Путин и ще му каже: „Ще дадем на украинците толкова оръжие, колкото трябва, ще осигурим влизането на Украйна в НАТО. Приключвайте войната!“.
ДВ: Смятате ли, че която и да е бъдеща администрация на САЩ в следващите четири години ще е на мнението, че Украйна трябва да се сближи с НАТО?
К. Волкър: Да, така мисля. Добре би било новата администрация, която и да е тя, да разглежда това като неотменна част от плана за приключване на войната в Украйна. Според мен обаче нито демократите, нито републиканците са готови за това. Но постепенно се приближават до тази позиция. Мисля, че рано или късно ще стигнат до следния извод: трябва първо да завърши войната, след което, за да се закрепи мирът, да бъде приета в НАТО. Тогава ще има и устойчив мир, и условия за ефективното сдържане на Русия.
ДВ: А защо, според Вас, НАТО не реагира, при положение, че руски дронове постоянно нарушават въздушното пространство на ЕС? Как би трябвало да се постъпва в такива случаи?
К. Волкър: Това, че НАТО не реагира, според мен е неприемливо – със своите опасни действия Русия постоянно създава заплаха за населението в страните от Алианса. Много бих искал НАТО да активизира противовъздушната си отбрана. Необходимо е да има разширена зона за противовъздушна отбрана в Източна Полша и в Румъния от 150-200 км. Не трябва да допускаме в тези райони да долитат опасни обекти – те трябва да бъдат сваляни. Това трябва да се съгласува с украинците, защото става дума и за тяхното въздушно пространство. Но аз съм сигурен, че те ще се съгласят.
ДВ: Западните издания написаха наскоро, че липсата на реакция е свързана със страха Русия да не започне да отмъщава в отговор. Мислите ли, че опасенията от ескалация от страна на Русия са оправдани?
К. Волкър: Тук има един много важен момент – заплахите на Русия да използва ядрено оръжие. Западните лидери имат такива притеснения, което е голяма грешка! Русия се сдържа не заради нашата сдържаност – тя би искала още сега да победи Украйна. Не успява, но не защото Москва се „сдържа“. Разрешението за нападение на цели във вътрешността на Русия би могло забележимо да промени ситуацията. В противен случай Русия просто ще продължи да прави това, което прави и сега.
Що се отнася до ядреното оръжие, Русия се въздържа от подобен ход не в резултат на нашето бездействие, а поради възможните последици от такава стъпка. Ако те използват ядрено оръжие, ще последва ответен удар по силите, които са го използвали – Русия ще получи твърд отговор.
ДВ: Наскоро Путин обяви готовността си да промени ядрената доктрина на Русия така, че да може да се нанася ответен удар и по страна, която не притежава ядрено оръжие. Отнасяте ли се сериозно към неговите думи?
К. Волкър: Не. Смятам, че Путин каза това, за да повлияе на политиката на Запада, да го принуди да се откаже да помага на Украйна и да не позволи на Киев да използва оръжейни системи с голям обсег. Защото – какво би попречило на Путин да вземе решение за използването на ядрено оръжие, ако поиска? Той не е обвързан с доктрината – за него това е просто хартийка. Сдържат го именно потенциалните последствия от използването на ядрено оръжие, които, както той разбира, много силно ще ударят Русия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!