К итай публикува карта, която преразглежда териториалните ѝ граници, за да предяви претенции към големи територии, собственост на съседите ѝ, включително остров Болшой Усурийски, част от който е част от Русия. За това съобщава изданието Newsweek.
"Китайската стандартна карта, издание 2023 г.", издадена от Министерството на природните ресурси на Китай в понеделник, включва руска и индийска територия, целия Тайван и морските зони на Малайзия в близост до остров Борнео.
Китай за войната: Това е обезпокоително и смущаващо
Кремъл не е коментирал издаването на картата, уточнява изданието.
Граничните спорове са основен източник на враждебност между Китай и Русия. Двете страни от години спорят за собствеността на Болшой Усурийски. През 2004 г. двете страни постигнаха споразумение по въпроса след почти четири десетилетия преговори.
Като част от това историческо споразумение Русия отстъпва остров Тарабаров и част от остров Болшой Усурийски, а Китай се съгласява да не предявява повече териториални претенции към Русия.
В коментар пред посланика на Русия в Китай през 2005 г. Путин посочва, че споразумението поставя "солидна основа за дългосрочни исторически перспективи". Споразумението проправи пътя на двете държави към укрепване и подобряване на двустранните стратегически отношения.
The Telegraph: Китай помага за въоръжаването на Русия с хеликоптери и дронове
Болшой Усурийски се намира на мястото, където се сливат две гранични реки - Усури и Амур. По закон собствеността върху него се поделя между Русия и Китай, посочва Newsweek. Демаркацията на границата е завършена през 2008 г., като двете държави си поделят острова наполовина. Русия разполага с 170 от общо 350-те квадратни километра на острова.
Въпросите за това кой контролира острова са повдигнати за първи път през 1860 г., когато границата между нациите минава по поречието на река Амур.
През 1929 г. Болшой Усурийски и съседният остров Тарабаров са охранявани от съветските войски. И двата острова остават под руски контрол след разпадането на Съветския съюз през декември 1991 г.
През 2016 г. се водят разговори за създаване на гранични пунктове между Русия и Китай. За това съобщава информационна агенция ТАСС, като се позовава на вестник China Daily.
"Русия е предложила трансгранични контролно-пропускателни пунктове. Те биха позволили на осемместни или по-малки автомобили да пътуват между Хабаровск, един от най-големите градове в руския Далечен изток, и Фуюан, най-източния град в Китай", заяви Джоу Хонг, директор на Комитета за развитие и управление на остров Heixiazi .
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!