Само дни след като кубинската блогърка дисидент Йоани Санчес беше определена от американското списание "Форин полиси" (ForeignPolicy.com) за една от стоте личности, повлияли най-силно на мисленето на хората, кубинското правителство се подготвя за "активна кибернетична защита".
Въпреки лошия достъп до интернет за средностатистическия
кубинец, за което местните власти обвиняват американското
ембарго, сега Куба изтъква
колко важно е "да се окупира мрежата".
Сайтът CubaDebate.cu, основният проправителствен онлайн източник на информация, призова да се премине от "кибернетична война към кибернетична защита".
Кубинският външен министър Бруно Родригес
апелира за
по-голяма активност в интернет
и за по-добри защитни механизми за борба с това, което на Острова на свободата определят като "враждебно отношение от страна на големи чуждестранни медии".
"Еуфорията от социалните мрежи съжителства с опасността от операциите, целящи да променят строя. Тази опасност нарасна толкова, колкото нарасна и заплахата за мира. Опасните обстоятелства ни задължават спешно да направим тези платформи наши - каза Родригес. - Много е важно да имаме политическа стратегия в кибернетичното пространство."
С тези думи той се обърна към симпозиума на тема
"Алтернативните медии и социалните мрежи", в който имаше
участници от 12 страни.
Санчес и други
критично настроени към правителството блогъри обаче не бяха поканени.
Властите продължават "да изключват алтернативната част от
блогосфера и туитосфера в Куба", написа Санчес в своя профил в "Туитър" @yoanisanchez.
36-годишната блогърка
редовно критикува властите в Куба заради тяхното отношение към
интернет. Кампанията й да изобличи
това, което тя определи като "политически апартейд", вече има повече от 180 хил. последователи в "Туитър".
В сряда "Форин полиси" заяви, че влиянието на Санчес
определено показва, че
"за интернет няма непристъпни места, дори и Куба на Кастро".
Тя от своя страна писа в "Туитър" за ограниченията в интернет пространството в комунистическа Куба.
"Животът е изпълнен с парадокси. Моето име присъства в списъка на "Форин Полиси" със стоте най-големи умове, а ето ме мен, сега "мисля" как да разпределя ориза, така че да ми стигне до края на месеца", написа тя в своя публикация.
От известно време се води "кибернетична война''.
Блогове като Vision desde Cuba (кубинската гледна точка - бел. пр.), които открито подкрепят правителството, целят да парират влиянието на блогове като този на Санчес.
Въпреки "ограниченията, присъщи за тясната честотна лента" и "архаичната и изключително бавна връзка с интернет чрез модем", Vision desde Cuba пише, че "блогърите на революцията" като него застават зад правителството срещу онези, които "са финансирани от чужбина".
Дисидентите традиционно са обвинявани от Хавана, че получават пари от САЩ.
В същото време Cubadebate.cu поде широка кампания за популяризирането на социалните мрежи. Редакторката Роза Мириам Елизалде призова в своя статия читателите "да приемат технологичното предизвикателство".
"Нямам ни най-малко съмнение, че ако (кубинският национален герой) Хосе Марти днес беше жив, щеше да има регистрация във "Фейсбук" или "Туитър", каза тя.
Мариела Кастро, дъщеря на кубинския лидер и шеф на кубинския Национален център за повишаване на сексуалната култура, също неотдавна се присъедини към света на "Туитър".
Тя влезе в открит спор със Санчес, както и други, за да защити кубинското правителство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!