П овече от 1,2 милиона виетнамски имигранти живеят в САЩ, като много от тях са се заселили там след войната във Виетнам. Новата вълна на виетнамска миграция предизвика дебат и се превърна в една от основните теми за разговор през този изборен сезон.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Елизабет Лий в своя репортаж.
За Хонг Фам животът във Виетнам и в Съединените щати е като ден и нощ.
“Тогава животът беше много труден. Изкарвах прехраната си като шофьор, пътувайки между градовете в Южен Виетнам“, разказва Хонг Фам, който сега живее в САЩ.
Когато комунистите превземат Сайгон през 1975 г., Фам е изпратен в лагер за превъзпитание заради това, че е служил в южновиетнамската армия. В крайна сметка той стига до САЩ по хуманитарна програма.
Сега обаче нова вълна от виетнамци навлизат в САЩ през южната граница. Броят им е скочил от малко под 300 през 2022 г. до повече от 3000 през 2023 г., според данни на Митническата и гранична защита на САЩ. Досега през тази година над 3200 мигранти са се опитали да преминат в САЩ.
Адвокатът Шандон Фан казва, че много мигранти плащат десетки хиляди долари на трафикантите, за да извършат опасното пътуване от Виетнам до Китай, след това до Европа, Южна Америка и след това до САЩ.
Имиграцията се превърна в горещо обсъждан въпрос в тазгодишната президентска надпревара в САЩ.
“Не мисля, че има разногласия относно факта, че има проблеми с нашата имиграционна система. Дебатът всъщност е за това, какво да се направи по въпроса. Администрацията на Тръмп иска да намали броя на имигрантите. Администрацията на Демократическата партия иска да регулира правилата”, обяснява Джереми Сури от Тексаския университет в Остин.
За живеещия в Тексас Мин Ле имиграцията е изключително важен въпрос.
“Аз самият съм имигрант, така че изпитвам съчувствие към тези имигранти. Но всяка държава има своя граница. Хората, които идват тук, трябва да спазват законите и конституцията. Тексас е силно засегнат от притока на нелегални мигранти и сега имам притеснения да излизам навън през нощта“, разказва Минх Ле.
“Не съм “за” предоставяне на убежище на тези, които идват тук незаконно поради икономически причини“, казва Хонг Фам, който е виетнамец.
Докато възгледите на Фам повтарят тези на по-възрастните републиканци във виетнамската общност, някои по-млади американци от виетнамски произход, които са родени в САЩ, не ги споделят.
“Майка ми е по-консервативна. Тя е от хората, които искат гражданите да идват тук законно. Тя пренебрегва факта, че всички искат да дойдат тук и да имат по-добър живот”, казва Джесика Хюйн, адвокат в Остин, Тексас.
Мигрантите, които стигат дотук, живеят в неизвестност, надявайки се да намерят работа и чакайки да видят дали следващият президент ще им позволи да останат, обяснява Хюйн.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!