Ф ранция ще изпрати два изтребителя "Рафал" и фрегатата на военноморските сили "Лафаейт" в източната част на Средиземно море в рамките на планове за увеличаване на военното си присъствие в района, съобщи днес министерството на въоръжените сили, цитирано от Ройтерс.
Френският президент Емануел Макрон обяви след телефонен разговор с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис късно в сряда, че е решил временно да увеличи френското военно присъствие в Източното Средиземноморие в предстоящите дни в сътрудничество с европейските партньори, включително Гърция. Той призова Турция да спре проучванията за петрол и газ във водите, обект на териториални спорове. В изявление по телевизията в сряда Мицотакис предупреди за риск от инцидент в оспорваната зона, където са събрани гръцки и турски военни кораби.
Огромен скандал на Франция с Турция разтърси НАТО
Мицотакис написа в Туитър, че френският президент Еманюел Макрон е истински приятел на Гърция и също твърд защитник на европейските ценности и международното право.
Турция и Гърция имат остър спор в Източното Средиземноморие за обхвата на изключителните си икономически зони в район, потенциално богат на природен газ. Гърция твърди, като се позовава на международното право, че островите имат право да формират континентален шелф и изключителни икономически зони. Турция обаче смята, че островите, които са отдалечени от континентална Гърция нямат право да формират континентален шелф. Като пример се дава остров Кастелоризо, който се намира на около 2 км от южните брегове на Турция и на 570 км от континентална Гърция. Гръцките претенции към водите около Кастелоризо се основават на конвенцията на ООН за морско право, която е одобрена от много държави, но не и от Турция, припомня Ройтерс.
Напрежението нарасна отново след като Анкара предприе в понеделник проучвателни дейности в спорна зона в Средиземно море. Гърция заяви, че турският сеизмографски кораб "Оруч Реис" работи незаконно във води, които попадат в гръцкия континентален шелф. Турция отхвърля тези обвинения. Сеизмографският кораб бе придружен от турски бойни кораби, когато напусна пристанището, отбелязва Ройтерс.
Спешно заседание на Съветът за национална сигурност в Гърция заради Турция
И от двете страни се наблюдава засилена военноморска активност в района. В неделя въоръжените сили на Гърция бяха приведени в бойна готовност заради разполагането на турски кораби за военни учения в морската зона между гръцките острови Родос и Кастелоризо и заради намерението на Анкара да изпрати "Оруч Реис" за проучвания край Кастелоризо. В момента турският кораб още е в района на гръцкия шелф, който Турция смята за свой. Според гръцките медии в този район са разположени около 25 турски кораба. Там се намират и гръцки кораби и подводници, които следят придвижването на турския флот.
В петък се очаква да се проведе извънредно телеконферентно заседание на министрите на външните работи на ЕС по искане на Гърция, на което ще бъде обсъден въпросът за напрежението с Турция в Източното Средиземноморие.
Противоречията в Средиземно море удрят ЕС и НАТО
Kathimerini: Гръцкият флот е в повишена готовност заради турски сондажен кораб
Анкара: Исканията на Гърция противоречат на международното право
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!