Г оворителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Киев може "да сложи край на страданието" на украинския народ, като изпълни руските искания за решаване на конфликта, предаде Ройтерс.
Думите на Песков бяха в отговор на въпрос дали Русия се притеснява от ефекта, който атаките срещу украинската енергийна структура оказват върху населението.
Ще има ли таван на цената на газа в ЕС
"Както досега не е имало удари по социални обекти, така няма да има и в бъдеще. А що се отнася до цели, които пряко или косвено имат отношение към военния потенциал, то те съответно подлежат на поразяване", обясни Песков.
През последните няколко седмици масираните ракетни атаки срещу енергийна инфраструктура из цяла Украйна принудиха милиони украинци да живеят без ток, вода и отопление в продължение на часове, а понякога и на дни. Нападенията бяха извършени точно преди температурите да паднат под нулата, отбелязва Ройтерс.
В Германия за тактиката на Путин: Това е само фасада
Песков беше запитан и как страданието на украинските граждани може да се съчетае с неотдавна изразената от Путин позиция, че той не иска да унищожава нито Украйна, нито народа ѝ.
"Украинското ръководство има всички възможности да приведе ситуацията в нормален ред, като изпълни исканията на Русия и съответно да прекрати всички възможни страдания на мирното население", отговори той.
Говорителят на Кремъл коментира и ситуацията около руските доставки на петрол и газ, като изтъкна, че Москва не възнамерява да снабдява с въпросните суровини страни, които подкрепят въвеждането на таван на цените. Песков допълни, че предстои да се вземе окончателно решение, след като се анализират всички данни.
ЕС обяви новия пакет санкции срещу Русия
Страните от Г-7 планират да наложат максимална цена от 65-70 долара на барел за руски петрол, но държавите от ЕС все още не са постигнали съгласие по този въпрос и предстоят още преговори, отбелязва Ройтерс.
В момента руският петрол, транспортиран по море, се търгува за около 70 долара на барел и от икономическа гледна точка планираният ценови таван няма да има голямо значение. Въпреки това подобна мярка може да доведе до дългосрочни стратегически последици, в случай на ново повишаване на цените, допълва ТАСС. Според европейски експерти има сериозен риск Русия да преустанови доставките си до страни, които са се присъединили към механизма за контрол на цените, дори и засега той да е безболезнен за Москва. Ако при подобна ситуация останалите производители на нефт не увеличат рязко добива си, спирането на руските доставки може да предизвика внезапно повишаване на цените на световния пазар.
Историк: Най-лошото нещо е да преговаряме с Путин
Междувременно Ройтерс, позовавайки се на три "запознати с въпроса" източника, съобщи, че представители на Русия и Украйна са се срещнали в Обединените арабски емирства (ОАЕ) миналата седмица, за да обсъдят възможността за размяна на военнопленници, която би била свързана с възобновяване на руския износ на амоняк за Азия и Африка чрез украински тръбопровод, предаде Ройтерс, позовавайки се на .
По информация от източниците разговорите са били проведени с посредничеството на ОАЕ и без участието на ООН въпреки централната роля на организацията при договарянето на инициативата за износ на селскостопански продукти от три украински черноморски пристанища. Амонякът се използва в производството на торове.
Eвропейският парламент обяви Русия за държава, спонсор на тероризма
Разговорите са имали за цел да премахнат оставащите препятствия пред изпълнението на инициативата за износ на зърно, чийто срок на действие беше удължен миналата седмица и да бъде облекчен световният недостиг на храни, като бъде деблокиран износът от Украйна и Русия, добавиха източниците, пожелали да останат анонимни. Руските и украинските представители са пристигнали в столицата на ОАЕ Абу Даби на 17 ноември и са обсъдили подновяването на износа на амоняк от Русия в замяна на обмен на военнопленници, при който двете страни ще си разменят голям брой хора. Агенция Ройтерс отбелязва, че не е успяла да установи какъв напредък е бил постигнат на разговорите. Руският президент Владимир Путин вчера каза, че руски служители ще работят по разблокирането на руски торове от европейски пристанища и за възобновяване на износа на амоняк.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!