В ъпреки смъртта на боса на руските наемници Евгений Пригожин, Москва има интерес да продължи дейността на неговата паравоенна група „Вагнер“ в Африка, казаха експерти пред АФП. Русия възлага дейности в Африка на Вагнер от 2014 г.
"Талантлив бизнесмен": Путин поднесе съболезнования на семейството на Пригожин
На фронта на сигурността бойците на „Вагнер“ са разположени заедно с националните армии на Либия, Централноафриканската република (ЦАР) и Мали. По отношение на политиката, групата е провеждала кампании за дезинформация и дестабилизация. На търговския фронт експлоатира минерални ресурси в няколко африкански държави. Анализаторите казват, че Кремъл няма интерес да прекрати тези дейности. Едно от последните появявания на Пригожин пред камерата беше излъчен в понеделник кадър, на който той в камуфлажно облекло и с автомат казва, че е в Африка и работи за бъдещето на Русия. Това беше първата му видео поява след краткия му бунт срещу Кремъл през юни. Дори преди съобщенията за смъртта му, анализатори обмисляха възможните последици от бунта.
Prigozhin published the first video since the failure of the rebellion
— NEXTA (@nexta_tv) August 21, 2023
The head of PMC "Wagner" recorded a video from Africa and said that he "performs there the tasks that we promised to solve". The terrorist also called for volunteers to join the PMC to "defend the freedom of… pic.twitter.com/9ibXb5c30S
"Деликатна" последователност
Със или без Вагнер, „Русия иска да запази своя бизнес и интересите си в сигурността в Африка“, каза Рама Яде, африкански директор на американския мозъчен тръст Atlantic Council, пред AFP. „Това е основна цел.“ Кремъл има и други канали за влияние върху африканския континент, който се намира в центъра на ожесточена стратегическа битка между световните сили. Те варират от посолства до частни инвеститори и руски компании, от телевизионни канали до православни църкви. Те са помогнали за задвижването на успехите на „Вагнер“ в Африка, каза Лу Осборн, експерт и съавтор на предстоящата книга за групата наемници. „Вагнер е превозното средство на руския неоколониализъм и няма причина той да спира“, каза Джоузеф Бендунга, опозиционен политик в ЦАР. Но изтръгването на контрола върху сложната организация на Пригожин няма да е лесна задача. "Кремъл няма намерение да отстъпи позициите на Пригожин в Африка", каза Питър Роуг, анализатор в института Хъдсън. „Но прехвърлянето на тези операции от Пригожин на наследник ще бъде деликатен въпрос.“
Германия предупреди: Да не се правят спекулации около смъртта на Пригожин
Трудности със замяната
Soufan Center, мозъчен тръст, базиран в Ню Йорк, посочи, че "както самият руски президент Владимир Путин призна наскоро, дори Кремъл не разбира наистина сложната система, управлявана от Евгений Пригожин". Джон Лехнер, независим изследовател, който пише книга за наемната армия, направи подобно мнение. „Замяната на персонала на „Вагнер“ в Африка ще изисква намирането на нов персонал, който трябва да има мрежи и да притежава опит за поддържат операциите“, каза той.
В ЦАР, например, влиянието на „Вагнер“ нараства стабилно от пристигането на групата през 2017 г. и стигна толкова далеч, че да организира референдум през юли за пренаписване на конституцията на страната. „Може да се окаже, че някои от ключовите фигури, представляващи („Вагнер“)... ще останат на постовете си, не на последно място защото имат мрежата и институционалните познания, които поддържат операциите в ЦАР“, каза Лехнер.
Но смъртта на Пригожин оставя ключов пост вакантен и тази позиция не е лесна за заемане, казаха анализатори. „Със сигурност ще има много личности, които ще се опитат да изразят желанието си да се погрижат за тези трудни дейности, при условие че бъдат подходящо финансирани“, каза руският разследващ журналист Денис Коротков. „Но със сигурност ще отстъпват на Пригожин“, добави той.
Вагнер "единственият вариант"
Рисковете са високи за някои от партньорите на „Вагнер“. Критиците срещу присъствието на силите в Африка, като Франция и САЩ, ги обвиняват, че функционират като вид застраховка за живота на режими подобно на военните управници в Мали. „Вагнер е продукт на липсата на капацитет и интерес на държавата да проектира официална военна сила в Африка“, каза Лехнер. Този проблем все още съществува и няма други частни армии, които да поемат тази роля, добави той. Няма алтернатива за африканските правителства, които не искат да работят със Запада, каза Лехнер. "Вагнер все още е единственият вариант."
Бойци от "Вагнер" заплашват с нов марш към Москва
Но Фиделе Гуанджика, специален съветник на президента на ЦАР Фостин Арчандж Туадера, не е възмутен от последните драматични събития. „Това няма да промени нищо на място“, каза той. „Имаме споразумение за отбрана с Руската федерация и в рамките на това споразумение Руската федерация сключи договор с паравоенните формирования на „Вагнер“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!