17

И сторическото единство на славянските и тюркските народи е залегнало в основата на създаването на руската държава и е станало залог за бъдещото развитие на всеки народ в Русия, заяви в изпратено приветствие до научно-практическа конференция в Република Алтай Сергей Наришкин – директор на Службата за външно разузнаване на Русия, цитиран от ТАСС.

Форумът „Горни Алтай – прародина на тюрките. Към историята на зараждане на тюркската цивилизация“ с участието на тюрколози от Русия, Беларус, Казахстан, Унгария, Киргизстан се проведе на 8 и 9 октомври в Манжерок в руската Република Алтай в Западен Сибир, която има население от 212 263 души.

Малко по-рано, на 26 септември Министерството на външните работи на Русия разпространи съобщение във връзка с доклад за правата на коренните народи в отделните държави. В съобщението се казва, че САЩ, Канада и другите западни страни се мъчат да обвинят Русия в нарушаване на правата на коренните народи, за да отвлекат вниманието от собствените им проблеми в тази сфера. МВнР в Москва посочва, че „в последно време САЩ, Канада и съюзниците им увеличават активността си на международни форуми, в регионални формати и в медии, опитвайки се да изместят фокуса на вниманието от насъщните проблеми на коренните народи в Северна Америка, в западните държави от Арктическия регион, а също в Австралия, Нова Зеландия и Япония към уж съществуващи „нарушения на правата на коренните народи“ в Русия и в редица големи развиващи се страни.

Както отбелязват обаче в аналитичен материал по темата в англоезичното издание „Москоу Таймс“ (МТ) активистите Павел Суляндзига (от удегейски произход) и Дмитрий Бережков (от ителменски произход), „въоръжените конфликти между руската държава и подчинените народи в Сибир демонстрират, че руската колонизация се различава слабо от европейската колонизация в Африка, Азия и двете Америки. Единствената очевидна разлика е как колонизаторите са се отнасяли с покорените народи. Докато испанските конкистадори извършвали мащабни кланета в търсенето на злато, сибирските казаци били по-заинтересувани от извличането на доходоносни облаги от местните хора. Тези данъци, плащани под формата на кожи с косъм, осигурявани от легендарни ловци от завладените народи, стават главен източник на забогатяване на руските царе, отбелязват Суляндзига и Бережков. Легендата, че коренните народи били толкова изкусни ловци, че можели да улучат катерица в окото, е актуална и до днес“, посочват активистите в МТ.

Двамата припомнят и случай от 1997 г., когато на академична конференция на полуостров Камчатка руски историци така и не могли да приведат достатъчно аргументи в подкрепа на мита, че регионът „доброволно“ се е обединил  имперска Русия“. Когато става ясно колко са несъстоятелни аргументите им, един от учените отбелязал: „Добре де, имало е колонизация, но тя е била добра колонизация“.

В края на 90-те години на миналия век Русия планира да чества годишнина от „доброволното обединение“ на Камчатка и Русия. Но Тхансом – Съветът на ителмените (коренен народ на Камчатка, който говори език, свързан с корякския и езика чукчи) обаче, взема официално решение да бойкотира празненствата, защото анексията на Камчатка не може по никакъв начин да бъде описана като доброволна. Всъщност това обединение е представлявало съпроводено с насилие завладяване на полуострова от Руската империя, резюмира МТ.

Изданието обобщава, че във втората половина на 20 в. правото на народите на самоопределение печели все по-голяма подкрепа и достига кулминация с вписването му в Хартата на ООН, а след това и в Декларацията за предоставяне на независимост на колониалните страни и народи. Така отвъдморските територии на европейските сили една по една започват да получават независимост.

Междувременно обаче, съветските лидери, които с удоволствие използват тези аргументи, когато им отърва, предпочитат да се преструват, че СССР е изключение от тези принципи, обобщават Суляндзига и Бережков.

Кремъл охотно използва декларациите на ООН, за да пропагандира активно антиимпериалистическата борба по света, но това не се отразява на начина, по който се отнася с хората в руската държава, е позицията на МТ.

Тази година властите в Москва добавиха безпрецедентните 54 групи на коренни народи в Руската федерация в увеличаващия се списък на „екстремистките“ организации, пише в друг обобщаващ материал МТ. Руското министерство на правосъдието обяви несвързани помежду си организации за подразделения на мъгляво дефинираното „Антируско сепаратистко движение“, забранено през юни от руския Върховен съд като „екстремистка“ организация.

Новите попълнения в списъка на „екстремистките“ групи включват фондациите „Азиатци от Русия“ и „Свободна Бурятия“, движението „Свободна Ингрия“, „Пацифистка асоциация Саха“ и „Световен чеченски конгрес“. Според правосъдното министерство „Антируското сепаратистко движение“ се опитва да „разруши многонационалното единство и териториалната цялост“ на страната. Етикетът „екстремистки“ означава, че всеки, осъден за връзки с тази организация, може да получи до 6 години затвор.

Виктория Маладаева – основателка на фондация „Коренни народи на Русия“, казва пред МТ, че дори и преди забраната на несъществуващото „Антируско сепаратистко движение“ хората не са смеели да обозначават, че харесват постове в социалните медии или да пишат коментари в подкрепа на правозащитни групи на коренни народи, защото силите за сигурност следят изкъсо подобна дейност.

Според Стефания Кулаева – правозащитничка и експерт в базирания в Брюксел Антидискриминационен център „Мемориал“, въпросът за наказателно преследване на т.нар. сепаратизъм не е нов. Хора са били арестувани в Русия, посочва Кулаева, просто заради застъпничество за федерализация на региони като Сибир, Кубан, Карелия и др. Кулаева добавя пред МТ, че руснаци, които казват, че окупираният Крим или Донбас са украински земи, и преди са били подвеждани под наказателна отговорност.

Абубакар Янгулбаев – чеченски адвокат правозащитник и активист, обобщава, че с тези си действия, казано накратко, „затворът на народите полага усилия да си остане затвор“.

Основателката на фондация „Свободна Якутия“ Саргълана Кондакова обяснява, че Кремъл първо е изфабрикувал „антируско сепаратистко движение“, а след това го е обявил за екстремистко. Изглежда страхът им страната да не се разпадне е толкова голям, че са решили да намерят универсално решение срещу всички движения от етнически републики, независимо какви възгледи изповядват, смята Кондакова.

Освен това, през последните две години активисти обръщат внимание, че етническите малцинства в Русия продължават да дават непропорционално много жертви във войната срещу Украйна. Става сума за „ужасна трагедия, за която никой не говори…След още едно поколение тези народи просто ще изчезнат“, предупреждава бурятската изследователка Мария Вюшкова.

Тя обяснява пред МТ, че непропорционално големият брой убити е резултат от съвкупност от фактори: огромен брой мобилизирани представители на етнически малцинства, регионални неравенства, структурна дискриминация, усилия на властите да минимизират недоволството сред политически активното руско мнозинство.

Изследователката заключава пред МТ, че така Кремъл ограничава до минимум политическите рискове: води война като използва групи от населението, за които на средностатистическия политически активен руснак няма да му е мъчно.

Както отбелязва Татарско-башкирската служба на Радио „Свободна Европа“ на 25 септември, загиналите в Украйна войници от Република Татарстан и от Република Башкортостан, чието население е по около 4 милиона души, са най-много в сравнение с всички останали региони в Руската федерация.

Иначе, в края на юни МТ съобщи, че „Гугъл Транслейт“ е добавил още 12 езика на етнически малцинства в Русия: сред тях са башкирски, чеченски, удмуртски, якутски, кримскотатарски (освен татарски, който се говори в Татарстан).

Точно преди месец РСЕ предаде, че активисти са демонстрирали във Варшава в памет на 79-годишния удмуртски учен Алберт Разин. Преди 5 години, на 10 октомври 2019 г. той се самозапалва пред сградата на регионалния парламент в Ижевск – столица на разположената в Европейска Русия Удмуртска република с население от милион и половина, в знак на протест срещу езиковата политика в образованието.

Тогава Разин държи плакат с текст: „Ако моя език утре изчезне, готов съм да поема днес последния си дъх“. Година преди смъртта си Разин е сред подписалите отворено писмо с призив удмуртският парламент да не приема законопроект, който отменя задължителното преподаване на коренни езици в регионите и републиките, където неруските етнически групи са широко представени.

Хронологията на един диктатор: Ерата Путин и неговите 5 мандата

* Във видеото: Путин е на върха на света! Какво не знаем за него?

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 17
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

17 коментара
 
- Защо с такова закъснение съобщавате за обира в дома ви, госпожо? - Ами... Мислех, че мъжът ми си е търсил чиста риза...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

София, 1973 г.: Загадъчният "инцидент" с Енрико Берлингуер

България Преди 8 минути

Каква е истината за загадъчния "инцидент" с Енрико Берлингуер в София през 1973 година четете в следващите редове

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 11 минути

Ще успеят ли Наско от Б.Т.Р. и Мариана Попова да помогнат на певеца?

<p>Бурята &bdquo;Яри&ldquo; остави 80 хиляди без ток във Финалдния</p>

Бурята „Яри“ остави 80 хиляди без ток във Финалдния

Свят Преди 52 минути

Силните ветрове доведоха до проблеми с транспорта в страната

<p>Този делфин си говори сам - причината ще разтопи сърцето ви&nbsp;</p>

Този самотен делфин в Балтийско море си говори сам - причината ще разтопи сърцето ви

Любопитно Преди 59 минути

Екип от изследователи, ръководен от Олга Филатова, записва над 10 000 звука от Деле

Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова

Мария Захарова: Русия е готова да обмисли всяка „реалистична“ инициатива за мир в Украйна

Свят Преди 1 час

Говорителката на руското външно министерство каза още, че новата американската база за отбрана срещу балистични ракети в Северна Полша ще доведе до повишаване на общото ниво на ядрена опасност

Ново забавяне на медицинските хеликоптери, неустойка от 500 000 лв. иска МЗ

Ново забавяне на медицинските хеликоптери, неустойка от 500 000 лв. иска МЗ

България Преди 1 час

Новите срокове, които се посочват от производителя, са края на февруари 2025 г. за хеликоптер №2 и края на март 2025 г. за хеликоптер №3

„Възраждане“ биха подкрепили Силви Кирилов, ако ИТН потърсят подкрепата им

„Възраждане“ биха подкрепили Силви Кирилов, ако ИТН потърсят подкрепата им

България Преди 1 час

Това заяви Цончо Ганев след среща с финансовия министър Людмила Петкова

,

Хю Грант, по-очарователен от всякога, на премиерата на „Еретик“ в Grand Rex

Любопитно Преди 2 часа

Премиерата на „Еретик“ напомни защо след няколко десетилетия Хю Грант си остава съществена фигура в света на киното

Специализирана полицейска операция на АМ „Тракия“

Специализирана полицейска операция на АМ „Тракия“

България Преди 2 часа

В нея участват полицаи, данъчни и служители на Агенция "Митници"

<p>Най-безумните войни в човешката история</p>

Най-безумните войни в човешката история

Любопитно Преди 2 часа

В човешката история има много безумни и жалки причини за започването на войни

.

Жени бойкотират Деня на благодарността със семейството си, подкрепящо Тръмп

Свят Преди 2 часа

Страната е разделена на празнуващи и съкрушени

<p>Кирил Петков с обвинение към Бойко Борисов</p>

Кирил Петков: Бойко Борисов „бави по всякакъв начин започването на парламента“

България Преди 3 часа

Едната - да не се допусне нов служебен кабинет на Димитър Главчев

а

Със срязана артерия е жената, намушкана от приятеля си в Бургас

България Преди 3 часа

Извършителят на деянието е задържан за срок до 24 часа

ИТН разговаря с БСП да подкрепи Силви Кирилов за председател на НС

ИТН разговаря с БСП да подкрепи Силви Кирилов за председател на НС

България Преди 3 часа

Очаква се отговорът на „БСП-Обединена левица”