И нтензивна слънчева буря стана причина северни сияния да украсят небето по-далече на юг от обикновено, предаде Асошиейтед прес.
Изригване на свръхгореща материя от Слънцето в края на миналата седмица изхвърли към Земята парещи газове, известни като плазма, със скорост от близо 3 милиона километра в час, съобщи Национално управление по изследване на океаните и атмосферата (NOAA).
Земята усети тежестта на бурята в неделя, като синоптиците предупредиха операторите на електроцентрали и космически апарати за потенциални смущения.
За полярни сияния е съобщено в части на Европа и Азия. В САЩ наблюдателите на небето се насладиха на гледки от Уисконсин, Колорадо, Калифорния, Ню Мексико и дори Аризона - предимно червеникаво сияние вместо типичния зелен блясък.
Geomagnetic storm lights up the sky with the Northern Lights https://t.co/RcBsYWkFzm pic.twitter.com/JzYyf5LbZx
— CBS Sacramento CBS13 (@CBSSacramento) April 24, 2023
От Центъра за прогнозиране на космическото време на NOAA в Боулдър, Колорадо, отбелязват, че явленията са наблюдавани необичайно далече на юг.
Колкото по-отдалечено е на север, толкова по-хубаво е шоуто, тъй като енергизираните частици взаимодействат с атмосферата по-близо до Земята. Колкото по-далече е на юг, толкова повече кривината на Земята прекъсва най-ослепителните гледки, тъй като частиците взаимодействат по-високо в атмосферата, обясняват експертите.
По думите им със засилването на слънчевия цикъл може да има повече възможности да се наблюдават подобни небесни спектакли.
Това беше третата силна геомагнитна буря от началото на настоящия 11-годишен слънчев цикъл през 2019 г., според NOAA. Агенцията очаква цикълът да достигне своя пик през 2024 г.
За наблюдателите на небето, които се намират по-надолу, южното сияние трябва да осигури също толкова добри представления.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!