К анцлерът Ангела Меркел, най-успешният избиран политик на Запада, се пенсионира на следващите федерални избори, след като 16 години доминира в политиката на Германия и Европа. Тя изнесе заключителното си обръщение до Бундестага, присъства на последната си среща на върха на Г-7 и беше на последното си заседание на Европейския съвет. В петък е британският етап от нейната прощална обиколка, пише „Фокус”, цитирайки „Таймс”.
Меркел трябва да се срещне с британския премиер в лятната резиденция „Чекърс”, а след това с кралица Елизабет II в замъка Уиндзор и няма никакво съмнение коя от двете срещи ще очаква с нетърпение.
Германският канцлер изненадващо е роялистка, слабост, която британското правителство отдавна използва, за да се опита да я направи по-благосклонна.
Меркел предупреждава: Европа е върху „тънък лед”
Когато Дейвид Камерън се опитваше да получи подкрепата ѝ за плана си за предоговаряне на членството на Великобритания в ЕС през 2014 г., Даунинг Стрийт опипа почвата, за да разбере какво ще я постави в най-благосклонно към Лондон настроение. Отговорът дойде бързо: „Чай с кралицата”.
Миналия месец Меркел каза, че разговорите с три поколения от кралското семейство за нея са връхната точка на срещата на върха на Г-7 в Корнуол.
Ето защо Ангела Меркел си постави различни ваксини
На пръв поглед канцлерът има повече общо с кралицата, отколкото британският премиер Борис Джонсън. И двете са жени с ниско его, на които се гледа като на национална котва, въпреки турболентните събития около тях. Меркел е известна с много методичния си подход към работата и като политик със стабилно присъствие, но без капка харизма.
Джонсън, който обича забавленията и идеята за творчески хаос, е нейната пълна противоположност.
Отношенията между Меркел и Джонсън са дефинирани от Брекзит. Британският премиер едва ли е забравил трудния телефонен разговор между двамата през октомври 2019 г., когато постави под съмнение подхода ѝ към Северна Ирландия в последната фаза на преговорите с Великобритания за напускане на ЕС.
Германците очакват големи политически промени наесен
Дори утрешната прощална среща частично ще касае Брекзит. Британската страна очаква от Меркел да представи предложение за Протокола за Северна Ирландия, който тя постави като проблем на срещата на Г-7. Основния фокус на разговорите обаче вероятно ще бъдат отношенията с Русия и Китай и как Западът да се справи с предизвикателствата, отправяни от двете източни сили.
Методите на Меркел и Джонсън обаче имат повече общо, отколкото хората си дават сметка. Те споделят една и съща политическа стратегия: да минават през центъра и да лишават противниците си от пространство. Както коментира един от най-близките съюзници на Джонсън в кабинета: „Меркел направи това, което и ние правим. Тя прегърна центъра.”
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!