0

П иявиците са малки, подобни на червеи същества, които се хранят с кръвта на други животни. Те се използват за медицински цели от древни времена, но достигат върха на своята популярност през 19-ти век, особено в Европа и Америка. Пиявиците са били използвани за лечение на различни заболявания и състояния като треска, възпаление, инфекция, главоболие, епилепсия, истерия и дори психични разстройства. Тези вредители се използвали и като превантивна мярка, за поддържане на баланса на телесните течности и предотвратяване на заболявания.  

Но защо през 19-ти век пиявиците са били толкова широко използвани? Какви са били предимствата и недостатъците на терапията с пиявици?  

Източник: istockphoto

Произходът и еволюцията на терапията с пиявици 

Лечението с пиявици, или ирудотерапията, има дълга и древна история. Най-ранните сведения за употребата на пиявици датират от времето на древните египтяни, които са използвали паразитите за премахване на кръвта от тялото. Древните гърци и римляни също са практикували терапия с пиявици, базирана на теорията за четирите хумора. 

Според тази теория човешкото тяло е съставено от четири течности: 

  • кръв 
  • храчки 
  • жълта течност  
  • черна течност 

Тези течности трябвало да се поддържат в баланс за добро здраве и всеки дисбаланс би причинил заболяване. Пиявиците са били използвани за премахване на излишната кръв, която се е смятала за причина за много заболявания. Терапията продължавала да се практикува през Средновековието и Ренесанса както от лекари, така и от бръснари-хирурзи. Паразитите са предпочитани пред други методи за кръвопускане, като ланцети и вендузи, защото били по-прецизни, по-малко болезнени и по-малко податливи на инфекция. Смятало се също, че пиявиците имали лечебни свойства, като противовъзпалителни и аналгетични ефекти. Те се прилагали върху различни части на тялото в зависимост от заболяването и местоположението на засегнатия орган. Например, пиявици се поставяли върху слепоочията при главоболие, към гърдите при белодробни заболявания и към ануса при хемороиди. 

Възходът и пикът на терапията през 19-ти век  

Терапията с пиявици достига връх през 19-ти век, благодарение на влиянието на френски лекар на име Франсоа-Жозеф-Виктор Брусе. Той бил виден защитник на лечението с пиявици и твърдял, че почти всички болести са причинени от възпаление на органите. Той предписвал лечение с пиявици за почти всяко състояние, от треска до рак, и ги прилагал в големи количества и за дълги периоди от време. Той също така популяризирал използването на пиявици като превантивна мярка, за поддържане на кръвта разредена и тялото здраво. Идеите на Брусе били широко приети и последвани от много лекари и пациенти, особено във Франция, където той е известен като „краля на пиявиците“. Търсенето на пиявици било толкова голямо, че предизвикало мания и недостиг на паразита. Пиявици се внасяли от цял свят, особено от Турция, Испания и Германия. Те са били отглеждани в изкуствени езера и резервоари, а след това са били продавани в аптеки, пазари и дори от улични търговци. Тъй като били скъпи, понякога били използвани повторно. Те се превърнали в символ на статус и мода и били включени в литературата, изкуството и сатирата. 

Източник: istockphoto

Ползи и недостатъци 

Терапията с пиявици предлага както предимства, така и недостатъци. Положителната страна е, че ефективно облекчава болката, намалява отока и подобрява кръвообращението. Освен това пиявиците отделят вещества като хирудин и калин, полезни за лечение на състояния като тромбоза. Те също така стимулират имунната система и оздравителния процес, като предизвикват малки рани, активирайки естествените защитни сили на тялото. Недостатъците обаче включват потенциална загуба на кръв, анемия, инфекция и алергични реакции. Пиявиците също могат да предават болести като сифилис, туберкулоза и малария. Освен това, много пациенти са изпитали психологически стрес поради страх и отвращение към пиявиците, докато са възникнали етични опасения относно тяхното използване, смятано от някои за жестоко и неестествено. 

Източник: istockphoto

Упадъкът на практиката  

Терапията с пиявици започва да намалява в началото на 20-ти век поради няколко фактора. Един от тях бил напредъкът на медицинската наука и технологиите, които предоставили по-ефективни лечения за много заболявания и състояния. Друг фактор е откриването на микробната теория за болестта, която оспорва хуморалната теория и концепцията за кръвопускането. Друг фактор бил повишаването на общественото здраве и хигиена, което намалило заболеваемостта и разпространението на инфекциозни болести. И накрая, социалната и културна промяна, която направила терапията с пиявици по-малко модерна и по-стигматизирана. Терапията била до голяма степен изоставена и забравена до средата на 20-ти век, с изключение на някои изолирани и редки случаи. Пиявиците също били забранени и регулирани в много страни поради опасения за околната среда и хуманното отношение към животните. На пиявиците вече не се гледало като на медицинско чудо, а като на медицинска реликва. 

Източник: istockphoto

Възраждането на терапията с пиявици през 21-ви век  

Терапията с пиявици, някога смятана за остаряла, преживя забележително възраждане през 21 век. Нейните потенциални ползи и приложения са получили признание в световен мащаб, особено в нации като Индия, Китай и Иран, където терапията е неразделна част от традиционните лечебни системи. Подкрепена от научни изследвания и регулации, терапията с пиявици се разглежда като ценно лекарство. Строгите стандарти гарантират безопасност и качество, докато етичните практики за отглеждане защитават хуманното отношение към пиявиците. Далеч от реликва от миналото, терапията с паразитите въплъщава както богата история, така и обещаващо бъдеще, представлявайки мощен инструмент за модерно здравеопазване. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
На първо четене: Депутатите приеха промените в Закона за вероизповеданията

На първо четене: Депутатите приеха промените в Закона за вероизповеданията

България Преди 14 минути

Темата се обсъжда по всички етажи на властта през последните седмици

В Капитолия арестуваха мъж с мачете и три ножа

В Капитолия арестуваха мъж с мачете и три ножа

Свят Преди 15 минути

Мотивът на задържания не е разкрит

Френската полиция арестува основателя на уебсайта, използван от Доминик Пелико

Френската полиция арестува основателя на уебсайта, използван от Доминик Пелико

Свят Преди 42 минути

Пелико е използвал платформата, за да вербува мъже за изнасилването на жена му

Линейка и лека кола катастрофираха в Благоевградско, трима са в болница

Линейка и лека кола катастрофираха в Благоевградско, трима са в болница

България Преди 56 минути

При удара колата е излязла извън пътното платно и се е преобърнала

Мястото, където се роди AC/DC: Погрешно съборено от строителен предприемач

Мястото, където се роди AC/DC: Погрешно съборено от строителен предприемач

Свят Преди 59 минути

На място на дома ще се построи луксозен небостъргач

<p>Главчев с коментар пред НС за БПЦ</p>

Главчев: Българската православна църква е една и е неделима

България Преди 1 час

Традиционното вероизповедание в България е източноправославното, а негов изразител и представител е самоуправляващата се БПЦ, категоричен бе премиерът

Александър Вучич

Фондация „Фридрих Науман“: Вучич е оръдие на Путин

Свят Преди 1 час

„Вучич всъщност разпространява руска пропаганда в интервютата си за западни медии“, пише в доклада „Русия и пионерите на автокрацията: Как Кремъл дестабилизира Европа“

Италианският Робинзон Крузо почина след 30 години самота

Италианският Робинзон Крузо почина след 30 години самота

Свят Преди 1 час

Мауро Моранди избра да живее далеч от цивилизацията на безлюден остров

.

Какво е „Нобелова болест“ и защо поразява толкова много носители на награди

Любопитно Преди 1 час

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

.

Иран планира да премести столицата си

Свят Преди 1 час

Иранската икономика вече изпитва затруднения

Мръсният въздух: Как да се предпазим от невидимия убиец

Мръсният въздух: Как да се предпазим от невидимия убиец

България Преди 1 час

Как всеки от нас може да се предпази?

Чудо в морето: Бебе се роди на претъпкана лодка с 60 мигранти

Чудо в морето: Бебе се роди на претъпкана лодка с 60 мигранти

Свят Преди 2 часа

Лодката е била забелязана по опасния Атлантически миграционен маршрут от Африка към Канарските острови

Още един депутат се отказа от имунитета си

Още един депутат се отказа от имунитета си

България Преди 2 часа

Веселин Вешев от "Възраждане" е дал съгласие за продължаване на наказателното производство срещу него

Секретарят по отбраната на САЩ Лойд Остин

Лойд Остин: САЩ трябва да останат в Сирия

Свят Преди 3 часа

Новоизбраният президент Доналд Тръмп се опита да изтегли всички сили от Сирия през 2018 г. по време на първия си мандат, което доведе до оставката на бившия министър на отбраната Джим Матис

Трафик на ядрени материали от Мианмар: Японски лидер на якудза се призна за виновен

Трафик на ядрени материали от Мианмар: Японски лидер на якудза се призна за виновен

Свят Преди 3 часа

"Такеши Ебисава нагло е трафикирал ядрен материал, включително оръжеен плутоний", подходящ за ядрено оръжие