К рал Чарлз III участва в традиционна церемония по пиене на упояващата и опияняваща напитка кава пред група самоанци с голи гърди и татуировки, където бе обявен за „върховен вожд“ на своето тихоокеанско островно царство.
Британският монарх е на 11-дневна обиколка в Австралия и Самоа — независими нации, където той все още заема поста държавен глава. Това е първото му значимо пътуване в чужбина след диагностицирането с рак по-рано през годината.
King Charles III participated in a traditional kava-drinking ceremony in Samoa, being declared a “high chief” during his 11-day tour of Australia and Samoa.
— Eagle News Feed (@eagle_feed) October 24, 2024
Dressed in a white safari suit, he enjoyed the mildly narcotic kava brew, a key part of Pacific culture.
This marks his… pic.twitter.com/OfxfQPFaeu
Облечен в бял сафари костюм, 75-годишният крал седеше на върха на издълбана дървена дълга къща в четвъртък, където му бе поднесен полиран кокос, пълен с кава.
Кава, известна сред местните като „ава“, е пиперлива и леко опияняваща напитка от корени, която играе важна роля в тихоокеанската култура.
Коренът на растението се използва за производство на напитка със седативни, анестетични и еуфориращи свойства.
През 2022 г. бившият австралийски вицепремиер беше хоспитализиран след прекалено голямо количество от напитката по време на подобна церемония в Микронезия.
По време на събитието корените на кава бяха приготвени от дъщерята на вожда и пресети през сито, направено от изсушена кора на дърво фау.
King Charles becomes Samoan ‘high chief’ and drinks narcotic kava at welcoming ceremony https://t.co/yEc6SLDhng
— Guardian Australia (@GuardianAus) October 24, 2024
“Високите приливи просто разрушават нашия риф. Мангровите гори изчезват,” съобщи крал Чарлз III и добави, че източниците на храна и общностите са били отмити или наводнени. „Нашата общност разчита на мангровите зони за кални раци и риби, но нивото на водата е нараснало с около два или три метра за последните 20 години.“
Крал Чарлз също е в Самоа за срещата на ръководителите на правителствата на Британската общност, която се провежда в Апия. На дневен ред е наследството на империята.
Лидерите на Британската общност ще изберат нов генерален секретар, номиниран от африканска държава в съответствие с ротационния принцип за заемане на поста.
Всички трима вероятни кандидати открито призоваха за репарации за робството и колониализма. Джошуа Сетипа от Лесото отбеляза, че резолюцията може да включва нетрадиционни форми на плащане, като финансиране за климатични проекти.
„Можем да намерим решение, което да започне да адресира някои несправедливости от миналото и да ги постави в контекста на съвременните проблеми“, заяви той.
Климатичните промени играят централна роля в дискусиите. Тувалу, Вануату и Фиджи подкрепят призивите за „договор за недопускане на разпространение на въглищни горива“, настоявайки Австралия, Великобритания и Канада да предприемат по-сериозни действия за намаляване на емисиите.
Тихоокеанските лидери твърдят, че тези три „големи държави“ исторически са отговорни за над 60% от емисиите на Британската общност, произтичащи от въглищни горива.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!