Крал Чарлз III, Тръмп, Гутериш – всички поздравяват България
Източник: iStock/GettyImages
19

Д ържавни глави и лидери от цял свят честитиха на българския народ Националния празник 3 март в поздравителни адреси, изпратени до президента Румен Радев по повод отбелязването на 147 години от Освобождението на България, предаде агенция БГНЕС. 

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш

поздравява българите за празника. В адреса си до Румен Радев той посочва, че в условията на глобални предизвикателства международната общност е изправена пред нарастващ брой изпитания, които изискват многостранни решения, като отбелязва необходимостта от  укрепване на мира, устойчивото развитие и правата на човека. 

Честит 3 март! Честваме 147 години от Освобождението на България

НАТО и ЕС също отправиха поздрав към България по случай Националния празник.

В профила на Европейския съвет в X поздравленията са на български език.

"Честит национален празник, България!", гласи поздравът от името на институцията на държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС. Заедно с останалите страни от ЕС, България обсъжда, договаря и приема европейското законодателство, се посочва в поста.

Днес отбелязваме празника на нашия съюзник България, се отбелязва в пост в профила на НАТО. Обединеното командване на силите на НАТО в Монс също на български пише "Честит Ден на Освобождението, България!". Заедно работим за по-сигурен и безопасен свят, поздравления за трайното единство и за сътрудничеството, се допълва в поста.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп

честити от името на американците националния празник на България 3 март и пожелава на българския народ щастие и просперитет. САЩ и България имат дълга история на съвместна работа като приятели и съюзници, пише президентът в писмото си до българския държавен глава. Доналд Тръмп отбелязва, че България като ценен партньор заедно със САЩ има важна роля за напредъка на усилията за постигане на устойчиво прекратяване на войната в Украйна и в обезпечаването на сигурни надеждни и достъпни енергийни доставки. 

"От името на Съединените американски щати, моля приемете най-топлите ми поздравления по повод вашия Ден на освобождението", гласи поздравително послание, публикувано на сайта на

американския Държавен департамент.

"След 122 години дипломатически отношения, приятелството и близкото сътрудничество между нашите правителства продължават да нарастват. Изграждането на нови, проектирани в Америка атомни реактори ще направи българските енергийни запаси по-стабилни и по-сигурни и ще подсили нашите връзки. Нашето сътрудничество в областта на отбраната, включително неотдавнашните инвестиции на България в модернизирането на въоръжените ѝ сили, подобряват сигурността на България и демонстрират нейния ценен принос към НАТО, като подобряват нашата колективна сигурност".

"Очакваме с нетърпение да продължим нашето силно приятелство и пожелаваме на всички българи всичко най-добро, на фона на празнуването на вашия национален празник", се казва още в поздравленията.

В приветствието си по повод националния празник на България

кралят на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия Чарлз III

изразява удовлетворение от силните връзки, които споделят двете ни страни, и очаква последващото укрепване на приятелските отношения. „Със съпругата ми е удоволствие да отправим нашите най-добри пожелания към Вас и към всички българи през настоящата година“, посочва в приветствието си крал Чарлз III. 

Президентът на Федерална република Германия Франк-Валтер Щайнмайер поздравява за 3 март българския народ от свое име и от името на сънародниците си. Приятелските отношения между нашите страни, особено разнообразните преки връзки между гражданите ни, са важни за укрепването на европейската общност, посочва германският президент и изтъква, че двустранните отношения вече могат да бъдат допълнително задълбочени след пълното присъединяване на България към Шенгенското пространство. Франк-Валтер Щайнмайер отбелязва значимостта на солидарността към общите демократични ценности и сигурност в рамките на Европейския съюз и НАТО в настоящата геополитическа ситуация. 

Като честити празника, президентът на Ирландия Майкъл Хигинс пожелава мир, благоденствие и щастие на българския народ. 

Федералният президент на Република Австрия Александер Ван дер Белен подчертава дългогодишните двустранни отношения между Австрия и България като надеждни партньори в ЕС, които тази година са преминали в ползотворна фаза след откриването на Австрийския културен форум в София през януари т.г. „На фона на настоящите геополитически предизвикателства, пред които са изправени Европа и целият свят, е важно да останем обединени и ангажирани с общите ни ценности и по този начин можем заедно да допринесем за мирното бъдеще на нашите страни, на Европа и извън границите ѝ“, посочва държавният глава на Австрия.

В поздравителния си адрес

кралят на белгийците Филип

отбелязва значимостта на тясното сътрудничество между България и Белгия и отправя пожелания за благоденствие на българските граждани. По повод празника кралят на Швеция Карл Густав XVI пожелава благополучие на българския народ и лично щастие на президента Румен Радев.

Историческите и културни връзки между България и Унгария поставят добра основа за по-нататъшното развитие на двустранното ни сътрудничество, посочва унгарският президент Тамаш Шуйок в поздравителния адрес до Румен Радев. Държавният глава на Унгария допълва, че успешното присъединяване на България към Шенгенското пространство ще даде допълнителен тласък на партньорството ни, като улесни задълбочаването на икономическите и човешките контакти. 

В приветствието си до българите и до президента Румен Радев президентът на Чешката република Петър Павел посочва, че двустранните отношения между Чехия и България, основани на традиционно приятелство и споделени ценности, ще продължат да се развиват в области от взаимен интерес. 

От името на словенския народ президентът на Република Словения Наташа Пирц Мусар изказва пожелания към българите за мир и просперитет. „Словения и България имат дълбоки и приятелски отношения и конструктивно сътрудничество на двустранно, регионално и международно ниво, основано и на партньорството в Европейския съюз и НАТО“, посочва Наташа Пирц Мусар и припомня посещението си в България миналата година по покана на българския президент Румен Радев, което потвърждава взаимния интерес от по-нататъшно задълбочаване на отношенията и сътрудничеството в редица области.  

Илие Боложан – временно изпълняващ длъжността президент на Румъния,

отправя пожелания за мир и благоденствие на българите. Той изразява убеждение, че двустранните отношения ще продължат ще се развиват в духа на взаимно доверие, приятелство и добросъседство. Илие Боложан отбелязва, че стратегическото партньорство между България и Румъния, декларацията за което президентът Радев подписа преди две години, както и общият ангажимент на двете държави като партньори и съюзници в ЕС и НАТО ще допринесат за решаване на регионалните и глобални предизвикателства за гарантиране на сигурността и просперитета на гражданите ни. 

„Република Сърбия много цени сътрудничеството с Република България и желае то да се развива с висок интензитет и в същия дух на взаимно разбирателство и уважение в интерес на нашите граждани, както досега“, заявява сръбският президент Александър Вучич в поздравителния адрес до българския държавен глава. Александър Вучич посочва, че задълбочаването на добросъседските отношения допринася както за гарантиране на стабилността и напредъка на двете държави, така и в регионален план. 

Президентът на Азербайджан Илхам Алиев посочва, че политическите отношения на високо равнище и активният диалог създават добра основа за по-нататъшно разширяване на сътрудничеството между България и Азербайджан във всички области. „Нашите двустранни отношения, изградени върху добри традиции, партньорството, основано на взаимно доверие и подкрепа, се укрепват всяка година и се обогатяват с ново съдържание“, заявява Илхам Алиев в поздравителния адрес до Румен Радев. Президентът на Азербайджан изразява увереност в успеха на съвместните усилия за задълбочаване на взаимноизгодното сътрудничество в духа на Съвместната декларация за укрепване на стратегическото партньорство между България и Азербайджан, която президентите Радев и Алиев подписаха през май миналата година.  

„Добрите приятелски връзки между Египет и България се задълбочават устойчиво през последните десетилетия“, отбелязва в поздравителния си адрес египетският президент Абдел Фатах ас-Сиси. Той допълва, че чрез съвместни усилия двустранното сътрудничество може да се надгражда в редица сфери от взаимен интерес. 

Президентът на Държавата Палестина Махмуд Абас

желае на приятелския народ на България напредък и просперитет. Махмуд Аббас изразява готовност двустранните отношения да бележат развитие и растеж. 

Република Корея и България са изградили силни връзки на сътрудничество, заявява в поздравителния си адрес до българския държавен глава изпълняващият длъжността президент на Република Корея Чой Сан-мок. В контекста на 35-годишнината от установяване на дипломатически отношения, които страните ни отбелязват през настоящата година, той посочва потенциала за по-нататъшното развитие на двустранните отношения и укрепване на приятелските връзки между двата народа. 

Президентът на Република Казахстан Касъм-Жомарт Токаев пожелава България да продължава да се развива в дух на единството и солидарност. Вярвам, че отношенията между Казахстан и България, основаващите се върху приятелството и взаимноизгодното сътрудничеството, ще се разгръщат и занапред, посочва Касъм-Жомарт Токаев. 

Кралят на Тайланд Маха Ваджиралонгкорн (Рама Х) честити Националния празник на българите и посочва потенциала за задълбочаване и последващо развитие на съвместните усилия в областта на инвестициите, търговията, туризма и технологиите. 

Поздравителни адреси до президента Румен Радев по повод 3 март изпратиха също императорът на Япония Нарухито, президентът на Република Чад Махамат Идрис Деби Итно, президентът на Туркменистан Сердар Бердимухамедов, президентът на Филипините Фердинанд Маркос-младши и други държавни глави, съобщава прессекретариата на президента Радев.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 19
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

19 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Хамас": Израел се опитва да върне нещата в изходна позиция

"Хамас": Израел се опитва да върне нещата в изходна позиция

Свят Преди 3 минути

Това заяви високопоставеният представител на "Хамас" Осама Хамдан в телевизионно изявление

<p>Честваме 3 март:&nbsp;В кой край на България пренесоха на ръце 300-метров трибагреник&nbsp;</p>

Честваме 3 март: Старозагорци пренесоха на ръце 300-метров български трибагреник

България Преди 1 час

На тази дата се навършват 147 години от Освобождението на България от турско робство

Хванаха над 50 кг наркотици на "Капитан Андреево"

Хванаха над 50 кг наркотици на "Капитан Андреево"

България Преди 1 час

По случая е образувано досъдебно производство

Михаела Филева: Талантът не е достатъчен, за да бъдеш успешен

Михаела Филева: Талантът не е достатъчен, за да бъдеш успешен

Любопитно Преди 1 час

Певицата за истините и слуховете само в “Капките Podcast”

<p>ООН: Това поведение на&nbsp;Тръмп&nbsp; е&nbsp;дълбоко обезпокоително</p>

ООН е дълбоко обезпокоена от фундаменталната промяна в посоката на САЩ

Свят Преди 1 час

"Политиките, предназначени да защитават хората от дискриминация, сега се определят като дискриминационни"

<p>Как Тръмп повлия на цената на биткойна</p>

Биткойнът поскъпна след публикация на Тръмп в Truth Social

Свят Преди 2 часа

Най-популярната криптовалута в света по-рано днес поскъпна до над 94 000 долара за 1 биткойн

Показаха златния венец, поднесен от Борис III на Паметника на свободата преди 90 години

Показаха златния венец, поднесен от Борис III на Паметника на свободата преди 90 години

България Преди 2 часа

Специалната експозиция показва фотографии от строежа и откриването на паметника на връх Шипка.

ЕК: "Северен поток" не е от общоевропейски интерес

ЕК: "Северен поток" не е от общоевропейски интерес

Свят Преди 2 часа

Ако газопроводът започне да действа, трябва да следва европейското законодателство, добави говорителят

ChatGPT

Какво представлява изкуственият интелект и как работят програми като ChatGPT и DeepSeek

Любопитно Преди 3 часа

ИИ се използва за всичко - от персонализиране на каналите в социалните медии до задвижване на медицински пробиви

Двама загинали, след като джип се вряза в хора в Манхайм

Двама загинали, след като джип се вряза в хора в Манхайм

Свят Преди 3 часа

Според очевидци колата се е движела по търговската улица „Планкен“

Новото австрийско правителство положи клетва

Новото австрийско правителство положи клетва

Свят Преди 3 часа

То включва 21 членове, канцлер, вицеканцлер, 12 министри и 7 държавни секретари

Наталия Киселова

Киселова на Шипка: Трябва да помним миналото

България Преди 4 часа

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова прие строя на почетния караул в чест на 3 март

Гуцанов увери: Намаление в броя и обема на социалните услуги няма да има

Гуцанов увери: Намаление в броя и обема на социалните услуги няма да има

България Преди 4 часа

Той допълни, че би искал с бюджета за 2026 г. да бъдат увеличени придобивките за младите семейства

Девет пострадали при катастрофа с линейка, превозваща бебе в София (СНИМКИ)

Девет пострадали при катастрофа с линейка, превозваща бебе в София (СНИМКИ)

България Преди 5 часа

Спешният автомобил е транспортирал 7-месечно бебе и неговата майка, които не са ранени тежко

<p>Почина Димитър Маринов - Митьо Пищова</p>

Почина Димитър Маринов - Митьо Пищова

България Преди 5 часа

Известният бохем издъхна на 69-годишна възраст в столична болница