Крайнодесните гласоподаватели могат да решат изхода от спора за следващ президент на Франция, след като Марин Льо Пен се представи рекордно добре на първия тур на изборите и пришпори надпреварата между социалиста Франсоа Оланд и титуляра Никола Саркози, коментира Ройтерс.
Лявоцентристът Оланд победи с малка преднина - 28,6 срещу 27,1 процента - консерватора Саркози във вчерашния вот, в който участваха десетима кандидати, обяви министерството на вътрешните работи след преброяване на 99% от гласовете.
Льо Пен обаче обра овациите, като спечели 18% -
най-впечатляващият резултат на крайнодесен кандидат в политическата история на Франция.
Социологически сондажи вчера показаха, че 57-годишният Оланд ще спечели втория тур на 6 май с между 53 и 56%.
Според анализаторите на финансовите пазари, независимо кой седне в президентското кресло, ще трябва да наложи още по-строги мерки за икономии, отколкото е дръзнал да признае в предизборната си кампания, орязвайки публичните разходи и вдигайки данъците, за да намали бюджетния дефицит.
Европейската преса днес е
скептична по отношение на шансовете на Саркози да запази властта във Франция
Всички подчертават високия резултат на Марин Льо Пен и в по-малка степен на Жан-Люк Меланшон.
Британският "Таймс" също отбелязва, че кандидатът на крайната десница Льо Пен с нейния рекорд може да реши резултатите на втория тур.
"Гардиън" подчертава, че Оланд е на върха на лявата вълна, но отново посочва стъписващите резултати на крайната десница във Франция.
Според изданието Саркози има нужда от чудо, за да спечели балотажа. Ежедневникът изразява опасението си от декларираната от социалиста война на финансите, в случай че Оланд победи.
Вестниците в Германия виждат
"вот на гнева" в резултатите от първия тур
във Франция. "Шпигел" използва израза с големи букви в сайта си. Вестникът определя и като значимо събитие резултата на Марин Льо Пен.
Много вестници изтъкват резултата на Меланшон и общата сума на противниците на глобализацията като близо една трета от гласовете.
Значителен резерв от недоволни за втория тур, пише берлинският "Тагесшпигел".
Ако Саркози иска да спечели на втори тур ще трябва да спечели едновременно крайната десница и центъра, което би било във всички случаи непостижим подвиг в политическата аритметика, смята "Франкфуртер алгемайне цайтунг".
Интересна е позицията, която показва гръцкият "Та Неа": "Давайки предварително аванс на Оланд, французите гласуваха за Гърция".
Вестникът поздравява
Оланд като "европейския Рузвелт",
заради подкрепата му за мерките за растеж срещу политиката на икономии, водена от дуото Меркел-Саркози.
На 6 май, датата на втория тур във Франция, са и решаващите избори в Гърция. Това ще бъде значим етап в съвременната европейска история, добавя "Та Неа".
Кампанията за втория тур започва, пише в. "Монд". За кого ще гласуват симпатизантите на Льо Пен, на кандидата на радикалната левица Жан-Люк Меланшон и центриста Франсоа Байру?, пита се изданието.
Избирателите надхвърлиха очакванията в прогнозите на социолозите от последните седмици, които подцениха способността на французите да се мобилизират.
Изненадващото равнище на избирателната активност беше най-полезно за Франсоа Оланд, който изпревари Никола Саркози, но най-много от него спечели от Марин Льо Пен, чийто пробив надвишава представянето на баща й на предишни избори, посочва в. "Либерасион".
Нещата не изглеждат добре за Саркози,
коментира холандският икономически вестник "Финансиеле дагблад", докато според в. "Фолкскрант" вторият тур е доста предвидим, а изненадата от първия бил резултатът, постигнат от Марин Льо Пен.
Белгийският в. "Соар" смята, че Франсоа Оланд е вече с единия крак в Елисейския дворец.
Левицата обаче трябва да обуздае радостта си, тъй като Националният фронт, макар и не стигнал до втори тур, предизвиква нов шок.
"Франция: Саркози губи (но се държи), Оланд надделява, бум за Льо Пен", гласи водещото заглавие в италианския в. "Кориере дела сера". Това е горчиво поражение за Саркози, чиято съдба е в ръцете на Марин Льо Пен.
Сходно е заключението и на в. "Република": Сега Сарко ще разчита на гласовете на Националния фронт.
Оланд на път към победа, печели първия тур, на който се явиха повече избиратели от очакваното, обобщава шведският в "Дагенс нюхетер".
Французите са уморени от Саркози,
отбелязва датският "Политикен". Оланд може да разчита на масирана подкрепа на левите избиратели, докато президентът ще има тежката задача да убеди избирателите на Льо Пен да гласуват за него на балотажа, допълва всекидневникът.
Победи Франсоа Оланд, но Никола Саркози също храни надежди, пише италианският в. "Кориере дела сера".
Теоретично разликата между двамата не е непреодолима, отбелязва изданието и припомня, че Саркози е известен с това, че никога не се примирява и не се отказва от битката.
Вестникът коментира, че резултатите на първия тур се дължат на спорния първи мандат на Саркози, изпълнен с грешки, полемики, неоправдани надежди и неизпълнени обещания.
А когато Саркози постигаше резултати, те бяха помрачавани от икономическата криза, отбелязва още вестникът.
Изданието определя успеха на крайнодясната лидерка Марин Льо Пен, класирала се на трето място, като "взрив", но подчертава, че на втория тур голяма роля ще играят и избирателите на центриста Франсоа Байру, останал на първия тур пети.
Според в. "Стампа"
само Марин Льо Пен има основание да се хвали с победа
след първия тур, защото постигна изненадващо висок резултат.
Освен това последно време някои я поставяха в прогнозите си на четвърто място след радикалния ляв кандидат Жан-Люк Меланшон. Мачът обаче не е приключил и във второто полувреме всичко е възможно, допълва вестникът.
В. "Република" също се спира на постигнатото от Марин Льо Пен на първия тур, наричайки я "урагана Марин".
Французите избират между "две злини" и гласуват по-скоро "против", отколкото "за", коментара руският печат.
От две злини човек избира по-прясната,
иронизира в. "Комерсант" по повод това, че кандидатът социалист Франсоа Оланд взе преднина пред сегашния държавен глава Никола Саркози, представител на десницата.
Саркози е първият президент на Петата република, изгубил първия тур, отбелязва "Ведомости", но с уговорката, че днешният френски лидер си запазва шансовете в крайна сметка да победи.
Днес във Франция (за разлика от Русия) хората избират, като гласуват против: подкрепят когото и да е, само не и Саркози, пише "Комсомолская правда".
"Какъвто и да бъде изборният резултат, той дава основание да се замислим за състоянието на демокрацията във Франция. Общо взето, "там" то е лошо, може би дори по-лошо, отколкото у нас", добавя всекидневникът.
Независимо дали ви харесва, над 60-те процента от гласовете в полза на Владимир Путин (на президентските избори от 4 март) бяха гласове "за", а не "против" (останалите), твърди "Комсомолская правда".
"Ние поне знаем с какъв сос ще бъдем изядени. Лицемерието е по-малко", допълва руският вестник, който намеква според АФП за възможните съюзи, които ще бъдат сключени от кандидатите във Франция преди втория тур.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!