Ри ия отмени днес статута на Чечения като зона, където се извършват антитерористични операции, съобщават световните агенции. Той й позволяваше да налага военни ограничения в страната през последните 10 години.
По разпореждане на президента Дмитрий Медведев Националният антитерористичен комитет (НАК) внесе изменения в организацията на антитерористичната дейност на територията на южната руска република.
Отмяната влиза в сила от 0 ч. на 16 април. От този момент мерките за борба с тероризма там ще се осъществяват съгласно общия ред, действащ в останалите региони на Руската федерация, посочва ИТАР-ТАСС.
Ограниченията - под формата на полицейски час, пътни блокади и арести, бяха наложени в републиката през 1999 г., когато Русия изпрати военен контингент в региона, за да сложи край на краткотрайната независимост на Чечения, извоювана в продължителна война, отбелязва Ройтерс.
Опонентите на Кремъл смятат, че специалният режим, по силата на който беше ограничен достъпът на журналисти в страната, е прикривал явни нарушения на човешките права в региона.
Денят 16 април ще бъде обявен за национален празник в Чечения
заяви чеченският президент Рамзан Кадиров. Според него отмяната на операцията ще затвори трудна страница от историята на републиката. През последните 10 години чеченското проруско правителство начело с Кадиров задуши бунтовническа съпротива в страната.
По думите на държавния глава Чечения днес е стабилна и регионът е преодолял насилието, което отне живота на десетки хиляди души от избухването на войната за независимост през 1994 г. Кадиров, който се ползва с подкрепата на Кремъл и руските медии, се стремеше да облекчи ограниченията и да отслаби руския контрол в региона, посочва още Ройтерс.
Русия изтегли по-голямата част от контингента си от Чечения, но десетки хиляди полицаи от други руски региони и голям брой отряди на специалните служби все още патрулират в страната.
Чечения е най-бедният руски регион, който изцяло зависи от подаянията от федералния бюджет, отбелязва още агенцията.
Отмяната на полувоенния режим в страната ще доведе до изтеглянето на близо 20 хил. руски войници от територията й, съобщиха руските медии. Според представители на руското вътрешно министерство с края на операцията ще бъдат реализирани комплексни мероприятия по изпълнение решението на НАК. От министерството обаче не уточниха в какъв срок руският контингент ще се изтегли от Чечения.
Чечения вече не е "зона за антитерористични операции"
Москва отмени статута на републиката като зона, където се извършват антитерористични операции
16 април 2009, 15:55
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!