Всичките 33-ма миньори, които прекараха 69 дни под земята в мина в северно Чили, бяха изведени на повърхността, предадоха световните агенции.
Последният, 33-ти спасен миньор е 54-годишният Луис Урсуа, главен бригадир на групата миньори.
Преди него на повърхността излезе 29-годишният Ариел Тикона Янес. Той бе посрещнат от съпругата си Маргарита, която е майка на третото му дете Есперанса. Момиченцето се е родило на 14 септември, докато баща й е бил под земята.
Луис Урсуа излезе на повърхността под ръкоплясканията и радостните възгласи на спасителите и звуците на сирена,
която отбеляза успеха на историческата спасителна операция
Както почти всички останали миньори Урсуа бе посрещнат от президента на Чили Себастиан Пинера.
"Освобождавам ви от смяна и ви поздравявам. Като добър капитан вие излязохте последен", каза Пинера, имайки предвид капитаните на кораб, които последни напускат потъващия си кораб.
"Надявам се това никога повече да не се случи. Благодаря на цяло Чили. Гордея се, че съм чилиец", заяви Урсуа.
Президентът Пинера благодари на спасителите, инженерите, лекарите и бог за успеха на спасителната операция.
Заедно с президента и присъстващите спасители и държавни представители Луис Урсуа изпя чилийския национален химн. Останалите 32-ма миньори бяха закарани в болница за прегледи и лечение.
Повечето тях, въпреки че прекараха 69 дни под земята, се оказват
в по-добро здравословно състояние от очакваното
В болницата на миньорите се прави преглед на белите дробове.
Проблеми със здравето има Марио Сепулведа, който е болен от силикоза и Марио Гомес, който според лекарите е доста слаб.
Силикозата е респираторно заболяване, причинено от вдишване на прах при работа в мини и различни прашни производства, което е сред професионалните заболявания при миньорите.
Операцията по изваждането на 33-имата миньори на повърхността продължи 22 часа и 38 минути.
"Спасяването струваше между 10 и 20 млн. долара. Държавата пое 2/3 от сумата, а останалата част бе финансирана от частни дарения", съобщи президентът Пинера пред чилийската държавна телевизия Ти Ви Ен.
Всяко песо си струваше, всяко песо бе добре похарчено,
добави той.
Пинера каза, че прякото предаване на спасителната операция е било следено от един милиард души в цял свят.
Мисля, че никога досега очите на целия свят не са били толкова насочени към Чили, подчерта президентът.
Американският астронавт от мексикански произход Хосе Ернандес приветства спасителната в Чили и ги миньорите да не се главозамайват от известността и да останат "здраво стъпили на земята", предадоха ДПА и Франс прес.
Ернандес е роден в САЩ от мексикански имигранти, които са били полски работници в Калифорния. Той стана известен с дейността си като астронавт.
Той посочва, че в неговия случай винаги си е припомнял детството си и скромния си произход.
Като мислят за това, може би ще помнят кои са и откъде са дошли, отбелязва Ернандес.
"Животът на тези 33-има миньори повече няма да е като преди", подчертава Ернандес. Той е един от 13-те астронавти от испаноезичен произход, участвали в космическите програми на НАСА.
Ние астронавтите "разбираме психологическите въздействия от лишенията, от това, че не можем да бъдем със семействата си, от невъзможността да излезем навън на открито", каза Ернандес, който е бил в Международната космическа станция през 2009 г.
53-годишният миньор и
бивш футболен национал Франклин Лобос, който бе 27-ият изваден,
е единственият от спасените, чието име бе известно в Чили преди злополуката.
Лобос е играл като халф в националния отбор по футбол на Чили, когато той се класира за Олимпийските игри в Лос Анджелис през 1984 г.
При излизането си от спасителната капсула Лобос за кратко поигра с футболна топка, задържайки я във въздуха с крак и коляно. След това той прегърна свои близки и президента на Чили Себастиан Пинера.
Лобос е бил шофьор на камион, който возел миньорите до мината и обратно. Той се намирал в мината с групата, която возел, когато се случило срутването на 5 август, оставило 33-мата миньори затрупани на над 600 м под земята.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун поздрави чилийците по случай завършването на уникалната спасителна операция.
"Днес всички ние се присъединяваме към народа на Чили и семействата на миньорите герои, за да отдадем дължимото на
необикновената човешка изобретателност и сила на духа
Те работиха заедно и не се предадоха и всички ние можем да се поучим от тяхната храброст и упорство", се казва в изявление на Бан Ки-мун.
"Да живее Чили, да живеят миньорите", каза генералният секретар на Организацията на американските държави - чилиецът Мигел Инсулса в поздравително послание към спасените миньори в Чили, които прекараха 69 дни под земята, предаде Франс прес.
"Поздравявам миньорите и семействата им, които ни развълнуваха със смелостта си, чувството си за сплотеност и единството си.
Прегръщам всички чилийци и чилийки, които запазиха надежда през това дълго и стресиращо чакане в продължение на повече от два месеца", се казва в изявление на Инсулса.
Той уточнява, че през последните часове е следил спасителната операция по изваждане на миньорите на повърхността и е бил "развълнуван да види как появата на всеки от тях е била приветствана с
ликуване от толкова много хора, които без да ги познават свикнаха да им се възхищават
за смелостта им, оптимизма им и силата на духа им".
Шефът на ОАД изтъкна отдадеността и ефикасността на чилийското правителство и уменията на спасителните екипи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!